Ulovili kosatky pro Soči. Šlesingr: Stydím se za ten cirkus

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 1. 2014 10:48
Nepříjemné pocity zažívá tři týdny před olympijskými hrami v ruském Soči biatlonista Michal Šlesingr. Trnem v oku je mu místní delfinárium.
Michal Šlesingr.
Michal Šlesingr. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nepříjemné pocity zažívá tři týdny před olympijskými hrami v ruském Soči biatlonista Michal Šlesingr. Netýkají se však sportu, ale problematiky, kterou běžní sportovci obvykle neřeší. Brzy jednatřicetiletého českého reprezentanta, který má nominaci na OH  jistou, ale takové věci chladným nenechávají.

"Je mi líto, že v určitých směrech se mohu spíše stydět za to, že sám jsem součástí tohoto cirkusu, místo toho, abych na to byl po všech stránkách náležitě hrdý," řekl serveru Aktuálně.cz.

Co je důvodem Šlesingrova rozčarování z olympijských her? Fakt, že provozovatelé velkého delfinária v Soči před pár dny nechali ulovit dvě mláďata kosatek. Na čin se snesla vlna kritiky ze strany ochránců zvířat, kteří jsou znechuceni. A český biatlonista to cítí stejně.

Šlesingr: Je to kvůli maximálnímu zisku

"Je to z důvodu maximálního zisku v průběhu olympijských her. S tím se opravdu nemůžu ztotožnit," uvedl reprezentant.

"Vzhledem k tomu, jak silné jsou u kosatek emoce a jaký život v přírodě žijí, je pro mě nepředstavitelné, že je někdo schopen je odtrhnout od jejich rodin a zavřít do malého bazénu," vyjádřil se Šlesingr.

"Poté je stejně jako například delfíny nutit za několik mrtvých ryb předvádět divadlo pro nadšené publikum, které si vůbec neuvědomuje, co tato zvířata prožívají," dodal.

Čin proti olympijským myšlenkám

Informaci o odlovu dvou savců přinesl anglický list The Mirror. Deník uvedl, že zvířata, která uplavou 100 mil za den, budou držena v malé nádrži. Odchycena prý byla krutým způsobem a nyní mají absolvovat dlouhý let z východu Ruska.

"Tohle je špatné. Delfinárium v Soči se ostudně snaží vydělat na olympiádě vězněním těchto tvorů, kteří by měli žít volně v přírodě. Jde to absolutně proti olympijským myšlenkám. Je to zvrácené," řekl listu jeden z ochránců přírody.

“Je to smutný den pro Rusko a smutná věc pro olympiádu. A hlavně velmi smutná situace pro dvě kosatky, které poletí přes sedm časových pásem, aby strávily zbytky svých životů v zajetí," doplnil mluvčí organizace Whale and Dolphin Conservation.

Biatlonista doporučuje filmové dokumenty

Aktivisté připomínají, že dlouhý transport způsobí kosatkám stres. Držení v zajetí pak zkracuje jejich život a činí je agresivními. Dokumentární film Blackfish, který měl premiéru v loňském roce, popisuje případ, kdy se kosatka Tilikum vězněná v Mořském světě v Orlandu na Floridě "zbláznila" a zabila tři lidi.

"Doporučuji všem shlédnout dokumenty The Cove a Blackfish. Přál bych si, aby je vidělo co nejvíce lidí a aby do delfinária v Soči nikdo nešel," poznamenal Michal Šlesingr.

"Měli bychom trochu více respektovat také další obyvatele naší planety a ne jen strachy nebo pro zisk vybíjet každého živočicha, kterého potkáme," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy