Štybar: Na výhru to nebylo, Degenkolb je příliš silný

Ondřej Kurečka
13. 4. 2015 13:11
Zdeněk Štybar dosáhl pravděpodobně nejcennějšího výsledku v celé historii české silniční cyklistiky.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

Roubaix - 113. ročník „Pekla Severu“, tedy nejsledovanějšího cyklistického jednodenního závodu planety Paříž-Roubaix, je minulostí. Triumf ukořistil německý závodník John Degenkolb, a vysloužil si tím titul nejlepšího klasikáře první části sezony.

České fanoušky může těšit, že hned za ním proťal cílovou pásku Zdeněk Štybar a dosáhl tak pravděpodobně nejcennějšího výsledku v celé historii české silniční cyklistiky.

Pověstná „Neděle v pekle“, jak zní další z hrůzu nahánějících přezdívek slavného závodu, tentokrát nebyla tak pekelná jak mnohdy v minulosti. O tom svědčí i rychlostní průměr vítěze, který při výsledném čase pod 5 hodin a 50 minut činí téměř 43,5 km/h. V minulém roce byl průměr pro srovnání zhruba o 1,7 kilometru nižší. Tratě se sice mírně liší, ale své udělal také vítr vanoucí do zad a příjemné, teplé počasí. Mokré dlažební kostky jsou podstatně jinou disciplínou.

Zažít „Královnu klasik“ na mokru je velkým přáním Zdeňka Štybara. Ani tentokrát se mu to tedy nepovedlo, ale skvělé druhé místo je jistě dostatečnou satisfakcí. Český závodník se tentokrát odhodlal k větší aktivitě a už v ulicích Roubaix doskočil vedoucí trojici.

Štybarův historický výsledek

„Yves Lampaert perfektně odskočil a s ním Van Avermaet. Pro nás to byla dobrá situace, ale když jsem viděl, jak je John Degenkolb dotahuje, myslel jsem, že něco musím udělat. Se mnou tam byli závodníci jako Lars Boom a další. Takže to pro mě bylo výhodné. Snažil jsem se moc nespolupracovat, když byl můj týmový kolega vpředu, ale věděl jsem, že se brzy musím pohnout,“ popsal pro týmový web závěr závodu sám Štybar.

Na velodromu, kde se tradičně odehrál finiš, měl k sobě rodák ze Stříbra týmového kolegu, početní výhody ale tým Etixx-Quick Step opět nedokázal využít k vítězství. Samotný závěr pak Štybar okomentoval takto: „Lampaert to na velodromu perfektně táhl. Držel jsem druhou pozici při příjezdu do sprintu. Bylo to těžké rozhodnutí, protože jsem věděl, že je Degenkolb určitě jedním z nejrychlejších závodníků ve skupině. Takže by bylo těžké ho porazit ve sprintu. Ale v takto náročném závodě, kde i on musel vydat hodně energie, nikdy nevíte. Ale rozjel sprint výborně a porazit jsem jej nemohl. Byl velmi silný a zasloužil si vyhrát.“

„Věčně druhý“ belgický tým

Belgická stáj, spoluvlastněná českým miliardářem Zdeňkem Bakalou, pro niž jsou jarní klasiky nejdůležitějším obdobím roku, tak opět nedokázala ze své převahy vytěžit triumf a i v letošním čtvrtém „kostkovém“ závodě nejvyšší kategorie vybojovala stříbrnou pozici (dvakrát Štybar a dvakrát Terpstra).

Jak uznal i český cyklista, nejsilnějším závodníkem byl vítězný John Degenkolb, který v šestadvaceti letech reprezentuje nastupující, velmi silnou generaci německých silničářů. Na svém kontě již má řadu velkých úspěchů, ale rok 2015 je pro něj zatím životním. Po „Primaveře“ získal další triumf v „klasickém monumentu“, k tomu ještě přidal sedmou příčku ve Flandrech.

Degenkolb nebyl jen nejrychlejší v závěru, ale sílu ukázal již dříve, když se sám dokázal dotáhnout do čelní skupiny. „Je to neuvěřitelné. Teď tomu nemůžu uvěřit. Musel jsem kvůli tomu velmi tvrdě pracovat a moji týmoví kolegové tady byli celý den, aby drželi situaci pod kontrolou, než jsem mohl začít svůj vlastní závod. Věděli jsme, že to bude těžké a že by do finiše mohla dojet velká skupina. Byl jsem v situaci, že musím jet, jinak bych dopadl stejně jako v minulém roce. Musel jsem do toho investovat energii a nebát se, že mi dojde. To byl klíč k úspěchu,“ popsal závod pro média vítěz a připomněl situaci z minulého roku, kdy do cíle přivedl hlavní skupinu za vítězným Terpstrou.

Spokojen i Van Avermaet

Na třetí stupínek pódia po týdnu opět vystoupil belgický závodník Greg Van Avermaet, který byl v rozhodujících okamžicích velmi aktivní. „Věděl jsem, že jestli se Degenkolb vrátí zpět, bude pro mě opravdu těžké vyhrát a se dvěma závodníky QuickStepu jsem musel trochu riskovat. Lampaert byl v závěru opravdu silný a já věděl, že jestli s těmito kluky dojedu do finiše, bude to velmi těžké,“ přiznal Van Avermaet, ale dodal, že je se svými jarními výsledky spokojen.

Čtvrté místo je pro Larse Booma, někdejšího Štybarova souputníka z terénu, jistě velkým úspěchem. Stejně mohou své výsledky hodnotit i pátý Martin Elmiger a šestý Jens Keukeleire. Naopak s desátým místem nebude spokojený největší favorit závodu Alexander Kristoff, i on ale může celou jarní kampaň hodnotit velmi pozitivně.

Wiggo se rozloučil, Sagana vyřadilo řazení

Naopak Sep Vanmarcke, dá se říci, vyhořel v obou velkých „kostkových klasikách“, i když jedenáctá příčka z Roubaix je přece jen lepší než jeho vystoupení z předcházející neděle. A zklamáním skončil závod také pro Petra Sagana. Slovenský šampion působil silně, ale v samotném závěru jej z boje o vavříny vyřadilo porouchané řazení. „Dnes mi chybělo štěstí,“ řekl serveru cyclingnews.com a dodal: „Jsem zklamaný, protože jsem byl vpředu a pak, na posledních 10 kilometrech, jsem měl problém s přehazováním. Musel jsem měnit kolo a to byl konec.“

Tým ruského milionáře Tiňkova tak v jarních závodech zůstal daleko za očekáváním. „Jsem si jistý, že si Peťo Sagan ještě letos povede dobře. A doufám, že jsme se z porážky poučili. Jsem optimistický ohledně týmu Tinkoff-Saxo,“ napsal ale na svůj účet na sociální síti jindy velmi kritický Rus.

18. příčkou skončil závod pro Bradleyho Wigginse. Britský šampion Tour de France byl velmi sledovanou postavou především kvůli tomu, že pro něj dojezdem do Roubaix končí silniční kariéra a nositel Řádu britského impéria se vrátí na dráhu. „Jsem docela spokojený. Vedl jsem si dobře v celé této věci, bylo to v posledních letech něco jako nová práce – tak trochu koníček a vášeň,“ prohlásil po závodě ke své snaze o úspěch na „Pekle Severu“ sám „Wiggo“, který se v průběhu závodu několikrát pokusil o útok.

Spadlé závory: rozhodčí odpustili diskvalifikace

Po závodě Okolo Flander se hodně diskutovaly srážky způsobené doprovodnými neutrálními vozy. Také Paříž – Roubaix má své téma k hovoru. Na zhruba 160. kilometru závodu totiž došlo k situaci, která sice v silniční cyklistice rozhodně není ničím novým, přesto opět vyvolala diskusi. Peloton totiž projížděl přes železniční přejezd právě v okamžiku, kdy se spouštěly závory. Řada závodníků se rozhodla projet závorám navzdory a vlak se přiřítil, dá se říci, ihned poté, co koleje opustil poslední projíždějící závodník.

Už v průběhu závodu situaci na svém twitterovém účtu komentoval trojnásobný šampion Cancellara s tím, že pravidla hovoří jasně – závodník, jež projede navzdory spadlým závorám, je diskvalifikován. Rozhodčí se nakonec rozhodli nikoho nevyloučit, vysvětlovali to tím, že by byly diskvalifikace nespravedlivé, protože by se jen těžko podařilo identifikovat všechny viníky. Na průběh závodu samotný incident neměl vliv, rozhodčí totiž „brzdili“ část pelotonu, která stihla přejezd projet.

Poznámka: Majitel týmu Etixx - Quick-Step Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy