Nikdo neví, kde má Ester limit. Bude lepší a lepší, slibuje její trenér Bank

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2020 7:30
Téměř ideální stopu udržela Ester Ledecká na cestě za třetím místem ve sjezdu Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu. Její trenér a bývalý sjezdař Ondřej Bank využil toho, že Ledecká jezdí sebevědomě a i na náročném Kandaharu určil co nejpřímější dráhu.
Ondřej Bank.
Ondřej Bank. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

"Viděl jsem na ní, že si věří a můžu ji tlačit do jakoby vítězné, nejrychlejší linie. I když byl sjezd hodně náročný a v tréninku se jelo opatrněji, přesto jsem to cítil. A to mě baví nejvíc, když ji můžu tlačit do nejrychlejší linie," prozradil Bank.

Už před třemi lety v německém středisku tvrdil, že Ledecká jednou může sjezd SP vyhrát. V prosinci jeho slova v kanadském Lake Louise naplnila a nyní vystoupila díky třetímu místu v Německu na stupně vítězů znovu.

"Kde má limit? S Ester nikdy nikdo neví, ale rozhodně je tam prostor pro zlepšení. Má pořád rezervy a bude lepší a lepší," uvedl Bank na adresu senzační olympijské vítězky v super-G z Pchjongčchangu.

V Ledecké vidí sjezdařku, která jako jedna z mála umí jezdit rovné sjezdové pasáže i zatočené branky jako v obřím slalomu. "A to je ideální kombinace. Má už i zkušenosti, lyžuje víc a víc a víc si proto věří," konstatoval Bank.

Pomáhá Ledecké k úspěchům určováním co nejlepší linie. Hodně dá na pocity své svěřenkyně. "Když cítím, že chce a dělá to, co si prohlídneme, a vnímá to, je to super. Už je hodně vyspělá," pronesl Bank. Muži jezdí razantněji, ale Ledecká se k jejich linii hodně blíží. "Když na to má nastavenou hlavu, tak jo," řekl Bank.

Najít ideální stopu vyžaduje od Ondřeje Banka i jeho bratra Tomáše někdy dost úsilí. Důležitá je samotná prohlídka trati, ale hodně času stráví u videa. Aby natočili celou trať, běhají po kopcích.

V Garmisch-Partenkirchenu stál Tomáš Bank při tréninku až daleko v údolí za železniční tratí a mohl tak natočit některou z pasáží sjezdu. V Zauchenseee zase Ondřej lezl tři čtvrtě hodiny se sněžnicemi na protější kopec od sjezdovky.

"Je to třeba a mě to baví. Udělám cokoliv, abychom to udělali dobře," řekl Ondřej Bank. "Běhám s kamerou po lese, jezdím autem po okolí a hledám místo, odkud to bude nejlepší. Máme jednu kameru, která má velký zoom, tak se snažíme to využít a najít místo, kde bychom měli pozici, kterou nikdo jiný nemá," dodal Tomáš Bank s tím, že stejně se chovají i ostatní trenéři. "Je to prostě nezbytné," řekl.

Možná by všem pomohlo využití dronů. "Dokážu si představit, že by to pomohlo, ale zatím to nejde a je to asi dobře," uvedl Tomáš Bank. Drony jsou zakázané po nebezpečném pádu jednoho stroje při večerním slalomu v Madonně di Campiglio před pěti lety, kdy málem zasáhl hvězdného Rakušana Marcela Hirschera.

Určit ideální linii je jedna věc, ale závodník posléze musí plán trenérů naplnit. A to se Ledecké daří téměř dokonale. "Je na to talentovaná a strašně poctivá," chválil Ondřej Bank závodnici, která dlouhé rozbory u videa vydrží.

"Pak jde a ještě si to pouští v brýlích a znovu si to ukládá. Pro někoho jiného by to bylo milion pokynů, které by nemohl pojmout a myslel by na tisíc věcí, ale Ester to dává," řekl Ondřej Bank.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy