Nikdo neví, kde má Ester limit. Bude lepší a lepší, slibuje její trenér Bank

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2020 7:30
Téměř ideální stopu udržela Ester Ledecká na cestě za třetím místem ve sjezdu Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu. Její trenér a bývalý sjezdař Ondřej Bank využil toho, že Ledecká jezdí sebevědomě a i na náročném Kandaharu určil co nejpřímější dráhu.
Ondřej Bank.
Ondřej Bank. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

"Viděl jsem na ní, že si věří a můžu ji tlačit do jakoby vítězné, nejrychlejší linie. I když byl sjezd hodně náročný a v tréninku se jelo opatrněji, přesto jsem to cítil. A to mě baví nejvíc, když ji můžu tlačit do nejrychlejší linie," prozradil Bank.

Už před třemi lety v německém středisku tvrdil, že Ledecká jednou může sjezd SP vyhrát. V prosinci jeho slova v kanadském Lake Louise naplnila a nyní vystoupila díky třetímu místu v Německu na stupně vítězů znovu.

"Kde má limit? S Ester nikdy nikdo neví, ale rozhodně je tam prostor pro zlepšení. Má pořád rezervy a bude lepší a lepší," uvedl Bank na adresu senzační olympijské vítězky v super-G z Pchjongčchangu.

V Ledecké vidí sjezdařku, která jako jedna z mála umí jezdit rovné sjezdové pasáže i zatočené branky jako v obřím slalomu. "A to je ideální kombinace. Má už i zkušenosti, lyžuje víc a víc a víc si proto věří," konstatoval Bank.

Pomáhá Ledecké k úspěchům určováním co nejlepší linie. Hodně dá na pocity své svěřenkyně. "Když cítím, že chce a dělá to, co si prohlídneme, a vnímá to, je to super. Už je hodně vyspělá," pronesl Bank. Muži jezdí razantněji, ale Ledecká se k jejich linii hodně blíží. "Když na to má nastavenou hlavu, tak jo," řekl Bank.

Najít ideální stopu vyžaduje od Ondřeje Banka i jeho bratra Tomáše někdy dost úsilí. Důležitá je samotná prohlídka trati, ale hodně času stráví u videa. Aby natočili celou trať, běhají po kopcích.

V Garmisch-Partenkirchenu stál Tomáš Bank při tréninku až daleko v údolí za železniční tratí a mohl tak natočit některou z pasáží sjezdu. V Zauchenseee zase Ondřej lezl tři čtvrtě hodiny se sněžnicemi na protější kopec od sjezdovky.

"Je to třeba a mě to baví. Udělám cokoliv, abychom to udělali dobře," řekl Ondřej Bank. "Běhám s kamerou po lese, jezdím autem po okolí a hledám místo, odkud to bude nejlepší. Máme jednu kameru, která má velký zoom, tak se snažíme to využít a najít místo, kde bychom měli pozici, kterou nikdo jiný nemá," dodal Tomáš Bank s tím, že stejně se chovají i ostatní trenéři. "Je to prostě nezbytné," řekl.

Možná by všem pomohlo využití dronů. "Dokážu si představit, že by to pomohlo, ale zatím to nejde a je to asi dobře," uvedl Tomáš Bank. Drony jsou zakázané po nebezpečném pádu jednoho stroje při večerním slalomu v Madonně di Campiglio před pěti lety, kdy málem zasáhl hvězdného Rakušana Marcela Hirschera.

Určit ideální linii je jedna věc, ale závodník posléze musí plán trenérů naplnit. A to se Ledecké daří téměř dokonale. "Je na to talentovaná a strašně poctivá," chválil Ondřej Bank závodnici, která dlouhé rozbory u videa vydrží.

"Pak jde a ještě si to pouští v brýlích a znovu si to ukládá. Pro někoho jiného by to bylo milion pokynů, které by nemohl pojmout a myslel by na tisíc věcí, ale Ester to dává," řekl Ondřej Bank.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Severní Korea provedla další raketový test, letos již pošesté

Severní Korea vypustila na svém východním pobřeží zřejmě dvě balistické střely krátkého doletu, uvedly tiskové agentury s odvoláním na jihokorejskou armádu. Jedná se již o šestý raketový test od začátku tohoto roku.

Velení jihokorejské armády uvedlo, že kolem osmé hodiny ranní místního času (kolem půlnoci SEČ) zaznamenalo odpálení dvou balistických raket z okolí města Hamhung. Rakety zřejmě dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroj.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Severní Korea naposledy vypálila v úterý dvě řízené střely do moře u svého východního pobřeží z vnitrozemské oblasti KLDR. Před deseti dny zkušebně odpálila taktické řízené střely, které se dostaly do vzdálenosti 380 kilometrů a do výšky asi 42 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Právníci prince Andrewa chtějí, aby ve sporu o sexuální napadení rozhodovala porota

Právníci britského prince Andrewa požádali americký soud, aby v občanskoprávním sporu se ženou, která ho obvinila ze sexuálního napadení, rozhodovala porota. Osmatřicetiletá Američanka Virginia Giuffreová obvinila prince, že ji sexuálně napadl před 20 lety, když byla nezletilá. Andrew obvinění popírá, připomněla agentura Reuters.

Jednašedesátiletý vévoda z Yorku se v podání přiznal, že se přibližně v roce 1999 setkal se zesnulým finančníkem Jeffreym Epsteinem. O jiných setkáních, mimo jiné v roce 2010, už mluvil Andrew dříve. Giuffreová v žalobě uvádí, že právě Epstein ji spolu se svou britskou spolupracovnicí Ghislaine Maxwellovou v roce 2001 dotlačili k intimním schůzkám s princem. Andrew nicméně odmítl tvrzení Giuffreové, že se na ní "dopustil sexuálního útoku a ublížení na zdraví".

Právník David Boies, který zastupuje Giuffreovou, uvedl, že Andrew se snaží svést vinu na oběť. "Těšíme se, až budeme konfrontovat prince Andrewa s jeho popíráním a pokusy obvinit paní Giuffreovou z jejího vlastního zneužívání," prohlásil Boies.

Případ je součástí sexuálního skandálu kolem Epsteina, s nímž se Andrew přátelil podobně jako další osobnosti včetně amerických exprezidentů Donalda Trumpa a Billa Clintona. Epstein, který byl podezírán ze sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek, spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy