Brignoneová je první italskou vítězkou kombinace na MS, Shiffrinová vypadla

ČTK ČTK
6. 2. 2023 15:48
Federica Brignoneová jako první italská lyžařka vyhrála kombinaci na mistrovství světa. Využila náskoku po úvodním superobřím slalomu a díky druhému nejlepšímu slalomu nechala o 1,62 sekundy za sebou dvojnásobnou mistryni světa Wendy Holdenerovou ze Švýcarska. Obhájkyně titulu a největší favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová vypadla po chybě krátce před cílem slalomu.
Federica Brignoneová
Federica Brignoneová | Foto: Reuters

Bronzová olympijská medailistka Brignoneová podruhé za sebou na MS vyhrála kombinační super-G. Na rozdíl od předloňského šampionátu v Cortině d'Ampezzo, kde vypadla na začátku slalomu, tentokrát druhou část kombinace zvládla ve druhém nejlepším čase.

Italka jela jako první a musela čekat, jak si povedou její soupeřky. Nejvíce byla její pozice v čele závodu v ohrožení při jízdě Shiffrinové, která po super-G ztrácela 96 setin.

Manko postupně stahovala a na závěrečném mezičase zaostávala jen o osm setin, takže si jela pro zlato. Několik branek před cílem ale chybovala a stejně jako na loňských zimních olympijských hrách kombinační slalom nedokončila.

V Pekingu loni nezískala žádnou olympijskou medaili a vypadla celkem třikrát. "Vím, že se mě na to lidé budou ptát, ale neznervózňuje mě to. Nebojím se, že by se to opakovalo. Jsem samozřejmě zklamaná, že jsem nedokončila a nezískala medaili, ale jsem taky celkem nadšená, protože jsem lyžovala fakt dobře," uvedla.

Potěšilo ji, jak si na trati vedla. "Už jsem víceméně dostihla Brignoneovou, i když jsem si na startu nebyla jistá, jestli to můžu dokázat. Jsem šťastná, že jsem alespoň toho dosáhla," dodala Shiffrinová.

Dvaatřicetiletá Brignoneová i díky tomu vybojovala první velký titul. "Jsem za dnešek strašně šťastná a vděčná. Byl to úžasný den. Zajela jsem dvě opravdu dobrá kola. Zlatá medaile byla to jediné, co mi v kariéře chybělo, takže jsem ohromně nadšená," radovala se.

Při výpadku Shiffrinové byla ve slalomu nejrychlejší vítězka kombinace z MS 2017 a 2019 Holdenerová, jež se díky tomu posunula z patnáctého místa ke stříbru.

Třetí skončila Haaserová, pro kterou je bronz v 29 letech první velkou medailí. Teprve potřetí se prosadila do rakouského výběru v závodě mistrovství světa. Na stupně vítězů se zatím nedostala ani ve Světovém poháru.

České lyžařky při absenci Ester Ledecké v kombinaci nestartovaly. Do slalomu pak nenastoupily mimo jiné Švýcarka Lara Gutová-Behramiová a Norka Ragnhild Mowinckelová, které se po super-G dělily o druhé místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy