Tragédie na sněhu. Lyžařský mistr světa zemřel pod lavinou

Sport Sport
30. 1. 2023 23:18
Americký mistr světa v akrobatickém lyžování z roku 2015 Kyle Smaine zemřel v neděli pod lavinou v Japonsku. O úmrtí jednatřicetiletého bývalého šampiona v U-rampě informovala americká reprezentace akrobatických lyžařů na sociálních sítích.
Kyle Smaine po vítězství v závodě Světového poháru v roce 2018
Kyle Smaine po vítězství v závodě Světového poháru v roce 2018 | Foto: Profimedia

Smaine byl s přáteli na výletě ve volném terénu poblíž lyžařského střediska Cugaike v prefektuře Nagano. Podle médií cestoval do Japonska kvůli "neuvěřitelné kvalitě sněhu" a aby podpořil turistický ruch v zemi po pandemii covidu-19.

V regionu v předchozích dnech silně sněžilo a místní úřady vydaly varování před lavinovým nebezpečím. Spolu se Smainem pod masou sněhu zahynul nejmenovaný Rakušan, Smaineova krajana Adama Üa se podařilo zachránit.

"Viděli jsme, jak se to valí. Slyšeli jsme prasknutí a uvědomili jsme si, že to bude velké. Začali jsme utíkat a pak nás to zasáhlo," popsal zachráněný Ü.

Grant Gunderson, který pracoval pro Smainea a Üa jako fotograf, sestoupil z hory krátce před katastrofou. "Včerejšek byl pro mě absolutně nejhorší noční můrou. Adam, Kyle a ten další lyžař se pokoušeli utéct. Adama to zasypalo jeden a půl metru hluboko, trvalo pětadvacet minut, než ho vyhrabali. Vyvázl bez zranění, to je zázrak," popsal Gunderson.

Dvě oběti však takové štěstí neměly. "Lyžař, kterého to zasypalo hned vedle něj, podlehl vnitřním zraněním. Kylea vymrštil náraz padesát metrů, sníh ho zasypal a pohřbil," líčil fotograf.

"Jiná skupina dvou horských vůdců z Kanady a čtyř nebo pěti lékařů a sester, kteří byli v oblasti, se je pokusila oživit. Udělali pro Kylea a toho dalšího lyžaře všechno, co mohli. Adam a já to budeme mít před očima po zbytek života," dodal Gunderson.

S aktivní kariérou na nejvyšší úrovni se Smaine rozloučil v lednu 2018 v kalifornském Mammoth Mountain svým jediným vítězstvím v závodě Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy