Londýn/Praha - Po třech letech si zahraje Petra Kvitová ve finále ženské dvouhry na Wimbledonu.
Ve srovnání se zápasem s Ruskou Mariou Šarapovovou to bude mít čtyřiadvacetiletá česká tenistka podle expertů lehčí v tom, že její současná soupeřka Eugenie Bouchardová nemá s podobným zápasem proti Kvitové žádné zkušenosti.
"Už v semifinále s Halepovou šlo na Bouchardové vidět, jak je nervózní, což se projevilo tím, že nedokázala dopodávat set do vítězného konce. Naopak Petra proti Lucce (Šafářové) potvrdila svou obrovskou zkušenost, která podle mě rozhodne o tom, že ve finále vyhraje," řekl Aktuálně.cz někdejší daviscupový kapitán Vladislav Šavrda.
Utkání, které začne po 15. hodině našeho času, vám přineseme v podrobné online reportáži ZDE. Vůbec poprvé se v grandslamovém finále střetnou dvě hráčky, které se narodily po roce 1989.
"Bouchardová nic podobného nehrála"
O čtyři roky mladší Kanaďanka sice postoupila na všech třech posledních grandslamových turnajích minimálně do semifinále a na turnaji ještě neztratila ani set, podle Šavrdy ji ve finále hodně omezovat její menší zkušenost a naopak mnohem vyšší nervozita.
"Nechci Bouchardovou podceňovat, ale zkušenosti Petry nebo tenistek typu Williamsová a Šarapovová z takových zápasů nemá. Za rok za dva bych třeba mluvil možná jinak, ale když to mám zhodnotit teď, všechno mluví pro vítězství Petry," dodal Šavrda.
Podobný názor má i Jaroslav Navrátil, jeho současný nástupce u daviscupého týmu a šéftrenér Prostějova, za nějž Kvitová hraje.
"Petra odehrála už spoustu takových zápasů, ať se týká finále Wimbledonu, Turnaje mistryň nebo Fed Cupu. Bouchardová žádný takový zápas ještě nikdy nehrála, což bude pro Petru obrovská výhoda," myslí si Navrátil.
"Petra musí spoléhat na to, co ji do finále dostalo. Musí hrát agresivně, snažit se zakončovat vítěznými míči hned po podání, tlačit na Bouchardovou hned z returnu, protože se Kanaďanka výborně pohybuje. Hrát s ní dlouhé výměny, to by bylo pro Petru špatné," doplnil.
"Kdo dřív na tu druhou zatlačí, vyhraje"
Navrátil navíc přiznal, že bude mít obrovskou výhodu ve svém leváckém servisu, který je na trávě velmi účinný. Kvitová v šesti zápasech na turnaji zaznamenala 38 es, což je nejvíce ze všech tenistek.
"Když Petra bude podávat jako v semifinále proti Lucce (Šafářové) a hlavně si bude pomáhat svým typickým servisem ven z dvorce, bude to mít Bouchardová hodně těžké. Na trávě totiž platí, že kdo se bude ve výměnách dostávat jako první do tlaku, vyhraje," přiznává Navrátil.
Podobný názor má i devítinásobná vítězka dvouhry a držitelka celkem dvaceti triumfů z Wimbledonu Martina Navrátilová.
"Když Serena prohrála, říkala jsem, že bude finále Bouchardové s Petrou. Když bude hrát Petra jako proti Lucii (Šafářové), tak proč by nevyhrála? Sedí jí to tady. A hlavně si věří," řekla 57letá česká rodačka českým novinářům přímo v Londýně.
"Samozřejmě i Bouchardová má šanci titul vyhrát, to už jsem říkala před turnajem. Myslela jsem si ale, že porazí Serenu, to ale za ní udělal někdo jiný. Proti Petře to ale bude mít ve finále hodně složité," dodala Navrátilová.
"Když Bouchardová prohraje set, znejistí"
I když ještě dvacetiletá Kanaďanka na turnaji neztratila ani set a o čtyři roky starší Češka už jeden ano, podle Navrátila byla zmíněná třísetová výhra Kvitové v zápase 3. kola proti pětinásobné vítězce turnaje ve dvouhře Venus Williamsové pro další průběh turnaje klíčová.
"Petra se toho zápasu hodně bála, přece jen má Venus na trávě mnohem víc zkušeností. A i když byla dva míče od vypadnutí, tak ten zápas dokázala vyhrát, což jí obrovsky nakoplo a v dalších zápasech na ní šlo vidět, jak moc si věří," vysledoval daviscupový kapitán.
"A i když Bouchardová půjde do zápasu s tím, že nemá co ztratit, pokud by prohrála první set, znejistí, protože nic podobného letos nezažila. Petra by toho pak využila jako v semifinále proti Lucce," dodal Navrátil.
Stejný názor má i osobní trenér Kvitové David Kotyza. Také podle něj je pro Kvitovou výhoda, že na cestě do finále musela porazit silnější soupeřky, než měla Bouchardová.
"Do finále se Petra dobrala trošku obtížněji, což může být výhoda. Na druhou stranu proti ní bude stát soupeřka, která bude mít velké sebevědomí, protože ještě neztratila set. Veškeré zkušenosti, co Péťa má, bych v klidu smazal. Finále bude zas něco nového," uvedl kouč.
Kvitová: Ve finále favoritky nejsou
V triumf Kvitové věří i Lucie Šafářová, která přiznává, že to má kvůli servisu a agresivnímu returnu každá její soupeřka na trávě velmi těžké.
"Popřála jsem Péťe už po zápase, ať to dotáhne a celý turnaj vyhraje. Jestli bude podávat a hrát agresivně na returnu jako proti mně, tak budeme mít další titul z Wimbledonu," uvedla 27letá česká tenistka.
I kvůli těmto silným stránkám je Kvitová podle sázkových kanceláří velkou favoritkou na zopakování triumfu z roku 2011. Například společnost Unibet favorizuje Kvitovou v kurzu 1,66:1, naopak na triumf Kanaďanky vypsala kurz 2,2:1. Nejnižší kurz (2,7:1) pak vypsala na její výhru 2:0 na sety.
Sama Kvitová se však role favoritky zříká. "Ve finále grandslamu favoritky nebývají. Záleží na tom, jak zvládnete nervy, drobnosti. Rozhodně jsem si ale letos na turnaji dokázala, že na to ještě pořád mám," uvedla turnajová šestka po semifinále.
"Jsem ráda, že všechno, čím jsem si po triumfu v roce 2011 prošla a co jsem pro další účast ve finále obětovala, se vyplatilo. Samozřejmě, pochybnosti někdy byly, ale i to dělá člověka silnější. Když o sobě pochybujete, snažíte se víc makat. A to se konečně vyplatilo," dodala.
"Přišla jsem k titulu jako slepá k houslím"
Zatímco před třemi lety proti soupeřkám nastřílela 233 vítězných míčů, letos si musela postupy víc vydřít, čehož si váží mnohem více.
"Přijde mi, že tehdy jsem k tomu přišla skoro jako slepá k houslím. Všechno, co jsem trefila, mi tam spadlo. Z tohohle pohledu je letošní tažení cennější. Momentálně mě drží servis, lepší forhend i lepší pohyb," těší Kvitovou.
Před finále ví, že nesmí upustit od své agresivní hry hned po svém či soupeřčině servisu. "Bouchardová má pohyb hodně solidní a moc nekazí. Nehraje úplně pomalu. Myslím, že budu muset hrát svoji hru, tlačit do ní, to je jediný způsob, jak ji porazit," plánuje si.
Doufá však, že nedopadne stejně jako před třemi lety Ruska Maria Šarapovová, která šla do finálového zápasu s ní také v roli velké favoritky. "Podobnost je tam velká, ale já se budu snažit, aby to nedopadlo tak jako 2011," uvedla česká tenistka, kterou podpoří v hledišti rodiče i oba bratři.
Byla by zároveň ráda, kdyby se vyplnila předpověď počasí a kvůli dešťovým přeháňkách se nad centrkurtem zatáhla střecha. "Střecha by mi možná mohla vyhovovat, i když ve finále to je asi jedno, vnímat to nebudu," dodala.
Bouchardová: Čekám od Petry rány
Zatímco Kvitová se role favoritky zříká, Bouchardová, která na Wimbledonu vyhrála před dvěma lety juniorku, nic jiného než triumf nebere.
"Vždycky věřím, že můžu vyhrát, když jdu na kurt. Cítím se tady výborně a nechám na dvorci všechno. Čekám od Kvitové rány, ale i já hraju agresivně. Vždycky jsem byla sebevědomá a nic na tom nechci měnit," řekla Bouchardová, která loni v srpnu doma v Torontu prohrála s Kvitovou jediný dosavadní zápas.
"Postup do finále jsem očekávala. Čeká mě ale ještě jeden zápas. Až po něm můžu pořádně slavit," dodala Kanaďanka sebevědomě.
Vítězka si na své konto za triumf připíše v přepočtu 60,9 milionu korun a do žebříčku WTA získá 2000 bodů. Kvitová si bez ohledu na výsledek finále polepší ze šestého na čtvrté místo žebříčku WTA, Bouchardová by se v případě triumfu posunula z třináctého na 6. místo, v případě prohry by šla na sedmou příčku.
Ať tak, či tak, Bouchardová, která je historicky prvním kanadským tenistou ve finále grandslamu, se poprvé posune do Top 10 a stane se nejvýše postavenou Kanaďankou na žebříčku v historii. Dosud nejvýše byla na osmé příčce Carling Bassett-Segusová.