Trenér mladých sdruženářů nechtěl být za blázna, teď ale na jeho slova došlo

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 4. 2016 15:47
Trenér Marek Šablatura, jehož juniorští svěřenci dosáhli na mezinárodní scéně hned několika pěkných výsledků, si hodně věří do příštích let a také na Zimní olympiádu v roce 2018.
Marek Šablatura a Ondřej Pažout
Marek Šablatura a Ondřej Pažout | Foto: Ivana Roháčková

Praha - Osmý ročník ankety o nejlepšího českého sdruženáře ovládl juniorský mistr světa Tomáš Portyk a primát nejlepšího trenéra obhájil loňský vítěz Marek Šablatura, jehož juniorští svěřenci dosáhli na mezinárodní scéně hned několika pěkných výsledků, které jsou velkým příslibem do příštích let, především do Zimní olympiády v roce 2018.

"V družstvu se sešla parta, která si skvěle rozumí a táhne za jeden provaz. Byla radost s kluky pracovat,“ netajil Šablatura v rozhovoru pro Aktuálně.cz svoji spokojenost.

Uplynulou sezonu tedy hodnotíte jako vydařenou?

Z pohledu trenéra juniorů ji vidím jako velice dobrou. Nejde přitom jen o výsledky z juniorského světového šampionátu, na kterém Tomáš Portyk zvítězil, Lukáš Daněk skončil čtvrtý a Ondřej Pažout desátý. Moji svěřenci na sebe několikrát upozornili i v Kontinentálním poháru a někteří nakoukli i do Světového poháru.

Přiznám se, že s dosaženými úspěchy jsem po tříletém působení u juniorského družstva ve skrytu duše doufal, ale nahlas jsem svoji představu raději neříkal, aby se o mě neříkalo, že jsem blázen.

V čem vidíte základ tohoto výkonnostního posunu?

Určitě nám prospěl společný letní trénink, zlepšila se komunikace s vedením úseku severské kombinace, především se sportovním ředitelem Tomášem Slavíkem a vznikla úzká spolupráce s trenérem "áčka“ Vladimírem Šmídem. Výrazně se zlepšila celková atmosféra, mladí a nadějní sdruženáři dostali šanci a díky své cílevědomosti a zapálení pro tento sport ji také využili.

Anketu o nejlepšího sdruženáře vyhrál zcela suverénně Portyk. Co byste řekl na jeho adresu?

Byla to pro něj hlavně psychicky velice náročná sezona, protože při dlouhodobé zdravotní absenci Miroslava Dvořáka zůstal v reprezentačním družstvu osamocen. Churavý a Slavík závodní činnost už ukončili a moji mladíci na souboje ve Světovém poháru ještě neměli.

Navíc ho kvůli nepochopitelné závadě na botě hned na začátku sezony v jednom závodě diskvalifikovali a neprospěla mu ani měsíční přestávka kvůli nedostatku sněhu. Závěr však měl vynikající. Dokázal zlatou medailí odpovědět tlaku na špičkové umístění v jeho posledním juniorském roce na mistrovství světa. A v pouhých 19 letech absolvoval prakticky celý program Světového poháru s nejlepšími seniorskými sdruženáři. Jednou dokonce proklouzl i do elitní desítky a cenná byla i další dvě umístění na 12. a 14. příčce.

Vidíte i jeho perspektivu v růžových barvách?

Určitě! Už letos vedle dobrého skoku zlepšil svoji běžeckou část a má velký prostor se dál rozvíjet. I v nastávajícím seniorském věku, kam ho řadí zítřejší 20. narozeniny, se může brzy dopracovat až ke stupňům vítězů.

Kolik máte ve vašem týmu juniorů, kteří se mohou měřit s konkurencí ve Světovém poháru?

Jsou čtyři, kteří už letos závodili i na mistrovství světa, a bez nadsázky mohu říci, že jejich potenciál je vysoký. Jsou na nadějné cestě a pokud je nepřibrzdí nemoci či zranění, mohli bychom o nich už brzy slyšet.

Kdo z nich je zatím ve své výkonnosti nejdál?

Rozdíly mezi nimi nejsou moc velké. Nejdál zatím došel Ondřej Pažout, bronzový medailista ze Zimní olympiády mládeže v norském Lillehammeru. Své největší bohatství má v hlavě a je i výborný skokan. Velice dobře se jeví také Lukáš Daněk s vyrovnanými výkony ve skoku i běhu. Jan Vytrval potřebuje zesílit a jen trochu za ním je pak David Zemek. Tato čtveřice by mohla a také měla být světlou budoucností české severské kombinace. Navíc tři z nich budou ještě nejméně dva roky sbírat potřebné zkušenosti mezi juniory. Myslím si, že začíná svítat na lepší časy.

Můžete srovnat podmínky českých sdruženářů s většinou jejich zahraničních soupeřů?

Nemohu, protože jsou nesrovnatelné (smutný úsměv). Předně: naše základna je malá. Přestože zájemců o tento sport je v žákovských letech poměrně dost, tak do juniorské kategorie se jich schopných dalšího růstu z různých důvodů dostane velice málo. Další brzdou je málo peněz a s tím související i nedostatek kvalitního tréninku. V létě je k dispozici pouze můstek na Ještědu, kde je dost často větrno. V zimě pak máme jedinou možnost na stárnoucích můstcích v Harrachově. Když se pak k tomu přidá nedostatek sněhu, tak jsme spoustu času na cestách po Německu a Rakousku.

Máte peníze aspoň na tyto cesty?

Jen na to nejnutnější a nebýt Dukly, tak sedíme doma. Snažíme se šetřit na všem. Sami si vaříme, ubytování si zajišťujeme to nejlevnější a pobyty zkracujeme na nejnutnější dobu. Za světem zůstáváme i v materiálové oblasti, konkrétně u lyží, bot a kombinéz. Například Němci mají na každý závod novou kombinézu a my jednu až dvě na celý rok.

Máte už program na příští měsíce?

Zatím jen v hrubých rysech, protože stále nevíme, kolik budeme mít peněz. S tréninkem začneme v květnu, v létě nás čeká Grand Prix a protože mistrovství světa je v Americe, tak v programu by neměla chybět ani vysokohorská příprava. Vše už však začíná mířit k Zimní olympiádě v roce 2018, přesněji řečeno k plnění nominačních kritérií, čili k získávání potřebných bodů.

Myslíte zase na přední umístění i na zmíněném mistrovství světa?

Už dnes vím, že budu spokojen  s jednou medailí, dalšími dvěma pozicemi v top10 a přední příčkou v týmové soutěži.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Cheptegei v Monaku překonal Bekeleho světový rekord na 5000 metrů

Joshua Cheptegei na mítinku Diamantové ligy v Monaku překonal světový rekord v běhu na 5000 metrů. Ugandský vytrvalec, který na loňském mistrovství světa ovládl desítku, časem 12:35,36 vylepšil takřka o dvě sekundy výkon dvojnásobného olympijského vítěze na této distanci Etiopana Kenenisy Bekeleho (12:37,35) z Hengela z roku 2004.

Třiadvacetiletý Cheptegei se v únoru ještě před rozšířením covidu-19 po světě stal rovněž v Monaku světovým rekordmanem v silničním závodě na pět kilometrů. Pak kvůli koronavirové krizi nezávodil a vrátil se až dnes znovu v monackém knížectví. Na dráze se mu s půlročním odstupem povedlo totéž. Osobní rekord na 5000 metrů si vylepšil o více než 22 sekund a stal se v této disciplíně nejrychlejším běžcem historie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy