Harrachov - Proklaté město. Takové přízvisko by mohl mít Harrachov, obec na okraji Krkonoš, která je zaslíbená skokům a letům na lyžích. Žádné jiné horské středisko na světě totiž nemá takovou smůlu, co se týče pořádání Světových pohárů či mistrovství světa.
Posuďte sami. Od roku 1997 zde bylo zrušeno nebo předčasně ukončeno kvůli nepřízně počasí jedenáct závodů lyžařského Světového poháru, vesměs ve skocích a letech, ale loni také ve skikrosu, což je zhruba polovina konaných vrcholných akcí.
Už loňský Světový pohár v letech byl nejprve v prvním závodě o den odložen a ve stejný den se poté konal i druhý závod na jediné kolo. Jen snílci si tak mohli myslet, že na víkendové světovém šampionátu půjde vše podle plánu.
Šéf organizátorů: Je to frustrace
Přitom celý měsíc před mistrovstvím bylo v Harrachově jasno a prakticky bezvětří. Stejné podmínky panovaly na šampionátu i ve čtvrteční kvalifikaci a pátečních úvodních dvou kolech závodu jednotlivců. V sobotu a v neděli se však Harrachovem prohnal uragán, a tak byl šampionát předčasně ukončen.
"Je to frustrace, která bude přetrvávat až do pondělí. Nijak dramaticky nás to finančně nepoškodí, protože jsme na to byli pojištěni, ale jde o ty lidi, kteří přišli i ty tři roky tvrdé organizační práce," řekl novinářům v sobotu předseda organizačního výboru Rostislav Jozífek.
I když organizátoři akce věděli, že se povětrnostní podmínky v noci na sobotu výrazně změní, uspořádat závod dříve kvůli televizním marketingovým právům nemohli. A tak vše dopadlo stejně jako na předchozím šampionátu v letech v Harrachově před 12 lety. Tehdy byl závod ukončen rovněž po prvních dvou kolech.
Ploc: Pouštěli nás i v pěti metrech
A i tehdy z předčasného ukončení závodu profitoval německý skokan. V roce 2002 vyhrál Sven Hannavald, v sobotu se jím stal po rozhodnutí jury Severin Freund.
"Na psychice to zanechává hodně a letos nám to dalo zabrat extrémně. Nejdřív jsme se museli vypořádat s tím, že tu letos není žádný sníh. Od ledna je tu ale nádherně a až do víkendu by se mohlo kdykoli skákat," přiznal zklamaně ředitel závodů Josef Slavík.
"Týden před závodem je ale najednou předpověď, v níž tam skočí nějaké sračky, když to řeknu naplno. No a od úterka už zase má být hezky. To je hrozný," zoufá si Slavík.
Také bronzový medailista z MS v letech v Harrachově z roku 1992 a bývalý světový rekordman Pavel Ploc žehrá na nepřízeň osudu.
"Už tři týdny je krásně a je smůla, když zrovna v sobotu se to pokazí. Dnes to mají rozhodčí nastavený na počítač asi do dvou metrů. Za nás se lítalo, i když bylo pět metrů za vteřinu, tolik se to nehlídalo," uvedl stříbrný medailista z Calgary Ploc.
Jiroutek: Byly to spravedlivé závody
Naopak čeští skokani rozhodnutí jury chápali, i když měli v závodě družstev velkou šanci na zisk medaile.
"Už se to bohužel párkrát stalo. S tím se nedá nic dělat. V první řadě jde o zdraví a ne o peníze," přiznala aktuální česká jednička Jan Matura, který skončil v závodě jednotlivců čtrnáctý.
Pozitivum na zrušení závodů našel i kouč reprezentace David Jiroutek.
"To druhé kolo bylo jedno z nejlepších kol a nejspravedlivějších v téhle zimě. Kdyby se dnes v té loterii skákalo, byla by to škoda, protože by se z třiceti lidí namíchal nespravedlivý guláš. Tyhle výsledky jsou spravedlivé a výsledek Koudelky o to hodnotnější," uvedl k šesté příčce Romana Koudelky.
Koudelka: Byla by to sebevražda
I ten byl nadšený, že mohl být na pódiu při sobotním vyhlašování vítězů
"Tak nějak jsem počítal s tím, že se nebude skákat. Byl jsem se na tom můstku podívat a opravdu to nešlo. Byla by to sebevražda. A šesté místo jsem si strašně užil po tom, co jsem letos prožil," připomněl Koudelka své zdravotní potíže na začátku sezony.