Lucern - Tenis jí byl dán do vínku už v kolébce, však také dostala jméno po nejslavnější hráčce té doby. Martina Hingisová se pak stejně jako její jmenovkyně Navrátilová vyhoupla mezi ty největší hvězdy, které kdy po dvorcích běhaly, a co především, ještě po nich běhají. V 35 letech je světovou jedničkou ve čtyřhře a Švýcarsko v ní má jednu z hlavních zbraní, kterou v případě potřeby neváhá použít proti českému výběru ve víkendovém semifinále Fed Cupu.
Za vším byla mateřská láska Melanie Molitorové a sen, že z dcery jednou vyroste nejlepší tenistka na světě. Bílému sportu malá Martina nemohla uniknout, oba rodiče byli aktivními hráči, Molitorová chvíli patřila mezi deset nejlepších hráček Československa. Přestože se narodila v Košicích, první krůčky dělala v českém Rožnově pod Radhoštěm, kam se její rodina odstěhovala.
Bylo jí šest let, když rodičům přestalo manželství klapat a Molitorová se s Karolem Hingisem rozvedla. Matka se poté s dcerou vydala vstříc lepším tenisovým i životním podmínkám do švýcarského Trübbachu, kde sama Martinu učila všem dovednostem na dvorci.
Randila s Kubinou i Štěpánkem
"Hodně mě ovlivnila, je to můj životní mentor a zároveň nejlepší trenér, jakého znám. Vždy se snaží vytěžit maximum z každého momentu a situace, abych se z ní poučila," citoval chválu Hingisové server tennis.com.
Možná proto, že s tenisem začala už v neuvěřitelných dvou letech a první turnaj odehrála ve čtyřech, úspěšně zahájila profesionální tour velmi brzy, už jako 14letá. O rok později se na Wimbledonu po boku Heleny Sukové stala nejmladší grandslamovou šampionkou.
Rostla z ní technicky velmi vyspělá hráčka, která nedominovala velkou silou nebo drtivým servisem, ale především chytrostí. A to nejen tou tenisovou. Když se jí jako teenagerky na US Open novináři zeptali, jestli kromě hraní stíhá i kluky, odpověděla:
"Vždyť mi bude brzy teprve 15 let a sotva jsem začala pořádně hrát, myslím, že na kluky mám ještě čas."
To ještě nemohla tušit, kolik lásek jí projde životem. Na stránkách bulvárních deníků se objevily její vztahy s golfistou Sergiem Garcíou, s českým hokejistou Pavlem Kubinou a není ani žádným tajemstvím její nakonec zrušené zasnoubení s tenistou Radkem Štěpánkem. To je ovšem jiná kapitola.
Jedničkou byla 209 týdnů
Zpět do jejích 16 let, kdy vyhrála tři ze čtyř grandslamů ve dvouhře a stala se poprvé světovou jedničkou. V čele žebříčku se usadila na dlouhých 209 týdnů a celkem posbírala na okruhu WTA 43 titulů.
Jenže po přelomu milénia se nejspíš začalo poprvé projevovat její brzké ponoření do vrcholového tenisu a stále častěji ji brzdila zranění. Nejprve ji trápil kotník, poté lýtko, měla dlouhé výpadky a přestávala na ty nejlepší stačit. Zvlášť když se na okruhu zjevily sestry Williamsovy, které začaly dominovat obrovskou silou.
S různými přestávkami hrála dvouhru až do roku 2007, kdy měla pozitivní dopingové testy na kokain, jehož užívání sice rezolutně popřela, ale pak stejně oznámila konec kariéry.
Vrátila se před třemi lety a už jen do čtyřhry. V ní ovšem potvrzuje, že nic nezapomněla a stále může prodat tenisovou inteligenci. Po boku Sanii Mirzaové vládne světovému deblu, loni získaly tři grandslamy a zahalily se aurou neporazitelnosti, která povolila až letos v Dauhá po 41 zápasech bez porážky.
Paes: Má nejlepší mezihru na světě
"Skvěle se doplňují. Sania má neskutečnou ránu z forhendu, Martina zase bekhend, dobře se pohybuje, na svůj věk má výbornou kondičku, není div, že světovému deblu dominují. Pro ostatní páry je ta jejich chemie na kurtu smrtelná," řekl Aktuálně.cz bývalý hráč Pavel Vízner, který obě hráčky dobře zná, s Mirzaovou dokonce hráli smíšenou čtyřhru na Wimbledonu.
"Stejně jsem se cítila snad jen s Janou Novotnou, když jsme vyhrály tři grandslamy v řadě," přiznala Hingisová na loňském US Open. Podle ní tkví úspěch s Mirzaovou především v tom, že už obě mají své singlové kariéry za sebou.
"Můžeme spolu trénovat a soustředit se jen na čtyřhru, to je oproti většině ostatních párů velká výhoda," dodává.
Indickou partnerku má ve čtyřhře, indického partnera zase v mixu. S Leanderem Paesem vyhráli také tři turnaje velké čtyřky. "Martina má tu nejúžasnější mezihru a returny, jaké jsem kdy viděl. Pořád se od ní můžu učit. Navíc tak, jak je chytrá a milá v životě, hraje i tenis," chválil ji Paes po vyhraném Wimbledonu.
Allertová ji jako malá prosila o podpis
Právě její tenisovou inteligenci a předvídavost na kurtu často zmiňují všichni členové českého fedcupového týmu. "Je to výjimečná hráčka. Jednou jsem s ní seděl při zápase na Australian Open a bylo zajímavé sledovat, jak tenisu rozumí, jak ho vnímá. Přesně věděla, co by která holka měla proti soupeřce zahrát," vzpomíná například nehrající kapitán Petr Pála.
Své znalosti si Hingisová nenechává pro sebe. Spolu s matkou v současnosti pomáhají krajance Belindě Bencicové, která už se dostala do první desítky žebříčku, ale v semifinále Fed Cupu bude chybět kvůli zranění.
Polovina českého výběru ještě ani pořádně neudržela raketu v ruce, když švýcarská legenda poprvé vyhrála Wimbledon. Teď je pro něj hlavní hrozbou, pokud by vyrovnaný duel měla rozhodnout čtyřhra.
"Je neuvěřitelná. Vzpomínám si, že když jsem byla malá, jeli jsme se s rodiči podívat do Paříže na Roland Garros. Náhodou jsme ji za centrkurtem potkali a prosila jsem ji o podpis. Dodnes ten podepsaný míč někde mám, byl to pro mě neskutečný zážitek," přiznala teprve třiadvacetiletá Denisa Allertová.
Nakolik ještě dokáže zkušená Hingisová vyškolit české dívky, se ukáže o víkendu 16. a 17. dubna, duel z Lucernu vysílá ČT Sport, ale vy můžete semifinálové zápasy sledovat v naší online reportáži.