Poslední závod Neumannové. Stříbro

SportPlus, ČTK
24. 3. 2007 15:55
Falun - Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve svém posledním závodě kariéry doběhla druhá. Uvnitř: Galerie, Audio

Kariéra olympijské vítězky a mistryně světa Kateřiny Neumannové se uzavřela ve švédském Falunu, kde v závěrečném závodě Světového poháru ve skiatlonu na 15 km skončila na druhém místě. V posledním závodě její kariéry ji předběhla jen Norka Marit Björgenová.

Česká lyžařka se od začátku držela ve vedoucí skupině, spolu s ní jela v popředí i Kamila Rajdlová. Po klasickém úseku přezuly lyžařky na bruslení a Kateřina Neumannová se dostala poprvé i do čela závodu.

Tři kilometry před cílem se v prudkém stoupání Neumannová pokusila nastoupit a udržely se jí už jen dvě Norky - Björgenová a teprve osmnáctiletá nastupující hvězda Therese Johaugová.

Do finiše se ale na první pozici dostala Björgenová, která české soupeřce nedala šanci a udržela si druhou pozici v celkovém pořadí Světového poháru.

Kateřina Neumannová chutná zlatou medaili z volné desítky.
Kateřina Neumannová chutná zlatou medaili z volné desítky. | Foto: Reuters
Poslední závod Neumannové na MS: Zlato!
Kateřina Neumannová svůj poslední individuální závod na světovém šampionátu vyhrála.

Neumannová: Všechno uteklo moc rychle
Neumannová rekapituluje kariéru i poslední šampionát v Sapporu.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Neumannová si doběhla ve Světovém poháru pro medailové umístění poosmačtyřicáté v kariéře a díky sobotnímu druhému místu se v celkovém hodnocení SP v této sezoně posunula na třetí pozici před Slovinku Petru Majdičovou.

V letošním Světovém poháru stanula na medailových pozicích počtvrté. Poslední závod sezony se vydařil i Kamile Rajdlové, která byla dvanáctá se ztrátou 32 sekund na vítězku.

Až na 28. místě doběhla Finka Virpi Kuitunenová, která si už dříve s velkým předstihem zajistila Křišťálový glóbus pro celkovou vítězku soutěže. Neumannové se povedla i odplata Olze Zavjalovové za těsnou porážku ve skiatlonu na mistrovství světa v Sapporu, Ruska v sobotu skončila sedmá.

V hodnocení dlouhých tratí předstihla Neumannovou jen Finka Virpi Kuitunenová, a to o pouhých 23 bodů. Finská suverénka ovládla i samostatnou klasifikaci sprintu.

Kateřina Neumannová měla po závodě důvod k úsměvům. "Jsem hrozně spokojená," řekla v rozhovoru pro Českou televizi. "Minulé dva týdny nebyly nic moc, byla jsem dost z formy," pokračovala nejúspěšnější česká lyžařka.

V závěrečném finiši prý už věděla, že na první místo nedosáhne. "Marit (Björgenová) mi to nedarovala, s tou její rychlostí jsem jí ve finiši nemohla stačit," uvedla Neumannová a k druhému místu se smíchem dodala: "Doufám, že mi nezůstane i v životě."

Třetí žena letošního Světového poháru byla rozhodnutá jít do posledního závodu naplno, ale kdyby viděla, že nestačí, trať by si spíš vychutnala a pobavila diváky. "Kluci by mi možná věšeli připravené medaile i na trati, pojala bych to trochu demonstrativně" předestřela připravený plán, na který ale došlo až v cíli.

Tam ji čekaly gratulace od soupeřek a hlavně od realizačního týmu, který připomněl všechny její největší úspěchy. A pak dostala jednu opravdovou medaili, stříbrnou. A úplně poslední. "Děkuji všem fanouškům, kteří mi v kariéře drželi palce," řekla Neumannová v České televizi.

"Chtěla bych říct, že všechny medaile, které jsem získala, jsem dělala i pro ně," vzkázala odcházející lyžařská královna fanouškům.

Ženy - skiatlon (15 km):
1. Björgenová (Nor.) 51:40,9 min., 2. Neumannová (ČR) -3,2, 3. Johaugová (Nor.) -5,8, 4. Sachenbacherová (Něm.) -10,5, 5. Šmigunová (Est.) -11,3, 6. Saarinenová (Fin.) -14,1, 7. Zavjalovová (Rus.) -18,7, 8. Follisová -19,5, 9. Longaová (obě It.) -20,2, 10. Steiraová (Nor.) -21,9, ...12. Rajdlová -32,5, 33. Janečková (obě ČR) -2:03,1.
Konečné pořadí SP (po 20 závodech):
1. Kuitunenová (Fin.) 1510 b., 2. Björgenová 941, 3. Neumannová 894, 4. Majdičová (Slovin.) 844, 5. Saarinenová 826, 6. Roponenová (Fin.) 548, ...34. Rajdlová 126, 63. Erbenová (ČR) 40, 81. Janečková 16.
Konečné pořadí SP na dlouhých tratích (po 11 závodech):
1. Kuitunenová 650, 2. Neumannová 627, 3. Saarinenová 441, 4. Björgenová 405, 5. Šmigunová 405, 6. Roponenová 368, ...27. Rajdlová 82, 44. Erbenová 29, 57. Janečková 16.
Finanční žebříčku podle odměn (ve švýcarských francích):
1. Kuitunenová 286.500, 2. Björgenová 159.250, 3. Neumannová 93.500.

Angerer potvrdil triumf v SP

Německý běžec na lyžích Tobias Angerer vyhrál závěrečný individuální závod sezony a potvrdil tak své celkové vítězství v hodnocení Světového poháru.

Suverén posledních dvou ročníků SP porazil v závěrečném finiši sobotního skiatlonu na 2x15 kilometrů ve švédském Falunu domácího Mathiase Fredrikssona a Francouze Emmanuela Jonniera.

Z tria českých reprezentantů se nejvíc dařilo Jiřímu Magálovi, jenž díky deváté příčce zaznamenal popáté v sezoně umístění v první desítce.

Lukáš Bauer, který se ještě v úvodní části klasickou technikou držel v popředí, se nakonec propadl na čtyřiadvacátou pozici. Martin Koukal byl na mezičase po 7,5 km pětapadesátý a ještě před třetinou závodu vzdal.

"Byl to velký boj, hlavně při bruslení se to hodně bořilo," glosoval Magál mokrý sníh na trati. "Bylo to obrovská dřina, navíc při klasice, kterou mám silnější, se nedalo vůbec nic dělat," uvedl Bauer. "Bylo to čekání na smrt a ta přišla," dodal.

Devětadvacetiletý Magál sobotním výsledkem potvrdil pozici letošního nejúspěšnějšího českého běžce v SP, v němž obsadil 29. místo o 39 bodů před Bauerem. Sezonu stříbrného olympijského medailisty ovlivnily zdravotní problémy, kvůli nímž musel mimo jiné vynechat i lukrativní premiérový podnik Tour de Ski.

Právě vítězstvím v novém seriálu, jenž byl hodnocen 400 body, udělal velký krok k obhajobě celkového triumfu v SP Angerer. Díky sobotní čtvrté výhře v sezoně získal německý běžec téměř dvakrát tolik bodů než druhý v pořadí Alexander Legkov z Ruska.

Sezonu Světového poháru běžců na lyžích zakončí v neděli štafety.

1. Angerer (Něm.) 1:31:18,0 hod., 2. M. Fredriksson (Švéd.) -0,2, 3. Jonnier (Fr.) -0,4, 4. Södergren (Švéd.) -1,2, 5. Vittoz (Fr.) -13,9, 6. Estil (Nor.) -16,4, 7. Di Centa (It.) -18,4, 8. Gaillard (Fr.) -24,5, 9. Magál (ČR) -24,7, 10. Hoffmann (Rak.) -31,2, ...24. Bauer -1:48,0, Koukal (oba ČR) nedokončil.
1. Angerer 1131 b., 2. Legkov (Rus.) 578, 3. Rönning 556, 4. Hetland 522, 5. Hjelmeset (všichni Nor.) 479, 6. Vittoz 463, ...29. Magál 178, 37. Bauer 139, 42. Koukal 123, 73. Šperl 48, 75. Kožíšek 47, 112. Jakš (všichni ČR) 18.
1. Angerer 592, 2. Vittoz 415, 3. Hjelmeset 348, 4. Rönning 285, 5. Estil 285, 6. Legkov 258, ...19. Bauer 139, 22. Koukal 123, 30. Magál 98, 42. Šperl 48, 65. Jakš 18.
1. Angerer 197.750, 2. Legkov 112.000, Rönning 72.500, ...36. Bauer 8250, 49. Koukal 3750, 55. Magál 3000, 64. Šperl 2000, 69. Kožíšek 1500.