Českomoravský pohár rallye míří do podhůří Orlických hor

Prokop Siwek
23. 5. 2024 7:30
Druhým podnikem Českomoravského poháru rallye bude Podorlická rallye.
Podorlická rallye navazuje na tradici východočeských soutěží
Podorlická rallye navazuje na tradici východočeských soutěží | Foto: Tereza Foltová

Pátý ročník soutěže s centrem v Opočně se uskuteční v pátek a sobotu. Přihlášena je více než stovka posádek se současnými i historickými vozy.

Slavnostní start se uskuteční v pátek od půl páté odpoledne na Kupkově náměstí v Opočně. Během něj bude k vidění dakarská Tatra, se kterou na letošní Rallye Dakar Rallye startoval Daniel Stiblík.

Pořadatelé si pro závodníky připravili jedno překvapení. Už po 30 minutách posádky přejedou na start úvodní rychlostní zkoušky. Nikoliv městské, ale spíše vesnické speciálky.

První závodní vůz vyrazí do vesnické speciálky v pátek v 18:08. Trať 1,7 km dlouhé zkoušky povede z Trnova do Houdkovic. Právě tam bude opět umístěna servisní zóna  

"V servisní zóně plánujeme televizi a na ní ve čtvrtek čtvrtfinále MS v hokeji a v pátek živě přenos na YouTube z trnovské RZ," zve fanoušky zástupce ředitele rallye Jiří Chalupný.

V sobotu se pojednou čtyři klasické rychlostní zkoušky, každá dvakrát. Kvůli výstavbě v areálu automobilky letos nemohl být zařazen oblíbený šotolinový úsek u Kvasin.

Divácká místa s občerstvením budou například na návsi v Dobrém, u vracáku v Bílém Újezdě, poblíž křižovatky v Brocné či na přehledném místě před příjezdem do obce Křivice.

Na posádky čeká dohromady téměř 80 měřených kilometrů. Stejně jako při všech podnicích Českomoravského poháru rallye se bude bodový zisk ze závodu násobit koeficientem soutěže. Ten má na Podorlické rallye hodnotu 1,6.

První ročník Podorlické rallye se konal v roce 2019, tehdy ještě v menším měřítku. Soutěž volně navazuje na Rallye Orlické hory, Rallye Sudety, Rallye Kostelec nad Orlicí, ale hlavně na již skoro zapomenuté Rallye Štít Orlických hor a Rallye Vamberk

Těch se účastnili v osmdesátých letech otcové současných pořadatelů. Tehdejší převážně šotolinové úseky jsou ale dnes součástí CHKO Orlické hory.

V roce 2019 zvítězila posádka Pavel Gajar, Petr Vanický s Mitsubishi Lancer Evo V. Poté se dvakrát radovali z triumfu Lubomír Světinský s Petrou Filipovou na Subaru Impreza Sti N12 a loni vyhráli manželé Petr a Olga Zedníkovi s Fordem Fiesta Rally2.

 

Právě se děje

Další zprávy