Poslední závod Neumannové: Zlato!

SportPlus, ČTK
27. 2. 2007 8:02
Sapporo - Kateřina Neumannová svůj poslední individuální závod na světovém šampionátu vyhrála. Uvnitř: GALERIE
Kateřina Neumannová projíždí na MS v Sapporu cílem závodu na 10 km volnou technikou jako jasná vítězka. | Foto: Reuters

V Sapporu triumfovala v běhu na 10 km volnou technikou. V Japonsku už poběží jen ve štafetě, závěrečnou třicítku klasicky vynechává.

Olympijská vítězka z Turína tak v úterý obhájila zlato ze stejné trati na přechodzím MS v Oberstdorfu, je to její druhá zlatá medaile z MS.

• Zlaté loučení Neumannové? Věříme, že ano - čtěte ZDE
    Experti z BettingCentra úspěch Kateřiny Neumannové očekávali

Neumannová vyhrála s téměř půlminutovým náskokem před vítězkou skiatlonu Olgou Zavjalovovou, třetí byla Italka Arianna Follisová.

Z dalších českých reprezentantek dopadla nejlépe Ivana Janečková, která dojela na 32. místě. Eva Nývltová skončila o pět míst hůř, Helena Erbenová byla 49.

Údajně kvůli zdravotním problémům do závodu nenastoupily Finky Kaisa Saarinenová a ani Virpi Kuitunenová, jasně vedoucí žena Světového poháru. Ta v Sapporu vybojovala dvě medaile ve sprintech, ale v nedělním skiatlonu se jí nedařilo.

Medailistky závodu MS ve skiatlonu žen. Zleva stříbrná česká závodnice Kateřina Neumannová, zlatá Olga Zavjalovová z Ruska a bronzová Norka Kristin Steiraová. | Foto: Reuters
Neumannová má stříbro. Světové
Kateřina Neumannová získala v závodě na 7,5 km klasicky a 7,5 km volnou technikou své první stříbro z MS.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Neumannová začala závod skvěle, na prvním mezičasu na druhém kilometru vedla o sekundu před Norkou Kristinou Steiraovou, třetí byla Polka Justyna Kowalczyková.

Pomalu začala Estonka Kristina Šmigunová, až jako šestnáctá rozjela závod Norka Marit Björgenová. Zavjalovová také začala volněji, ale na třetím kilometru už byla v závěsu za Neumannovou a Steiraovou, bronzovou medailistkou ze skiatlonu.

V polovině trati Neumannová svůj náskok o více než dvě sekundy zvýšila, na nejrychlejší trojici se snažila dotáhnout Italka Follisová. S formou se na šampionátu nepotkala loni famózní Björgenová, kterou navíc postihl ve sjezdu pád. Ze hry už byla v té chvíli s velkou ztrátou i Šmigunová.

ÚNOR - Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová skončila na vrcholu. Ve svém posledním závodě MS na 10 km volnou technikou v Sapporu slavila triumf. | Foto: Reuters

Zavjalovová v druhé polovině závodu zrychlovala a dva kilometry před cílem se dostala o dvě sekundy před Steiraovou. Neumannová však neponechala nic náhodě, fantastickým zrychlením si vytvořila na posledním mezičasu 1700 metrů před cílem komfortní náskok a v podstatě rozhodla. Vedení o 26 sekund nemohla už žádná ze soupeřek zlikvidovat.

V cíli rodačka z Písku prokázala, že závod na deset kilometrů volně je její famózní tratí. Čtyřiatřicetiletá lyžařka ve svém posledním velkém závodu kariéry využila i takřka ideálního počasí a psychické pohody, kterou nalezla po zisku stříbrné medaile ve skiatlonu.

Zavjalovovou zdrtila o 26,5 sekundy, Follisovou porazila o 30,2 sekundy a deváté Šmigunové už nadělila skoro celou minutu.

Vrchol matky Neumannové: Trhací kalendář
Titul knihy Kateřiny Neumannové, Má tři zlata, ztratil po volné desítce v Sapporu svůj původní dvojsmysl.

Kateřina Neumannová v cílové rovince závodu na 10 km volnou technikou na MS v Japonsku, ve kterém získala zlatou medaili. | Foto: Reuters
Poslední zlato Neumannové v obrazech
Prohlédněte si fotografie ze zlaté desítky volnou technikou.

Čerstvá mistryně světa v rozhovoru pro Českou televizi potvrdila, že zlatá desítka je definitivně její poslední individuální závod na velké světové akci. "Jsem ráda, že jsem se rozloučila takhle na úrovni," pochvalovala si česká lyžařka. "Ještě pojedu několik závodů ve Světovém poháru, ale mistrovství světa je určitě něco víc," řekla Neumannová.

Kromě Olgy Zavjalovové se v závodě neprosadily další favoritky. "Objet na mistrovství všechny závody je hrozně těžké, holky na to možná trochu doplatily," uvedla Kateřina Neumannová v České televizi. "Ale mají před sebou ještě volnou třicítku, tam se můžou ještě ukázat. To já už tu nebudu," dodala.

Pro překvapivou bronzovou medaili si dojela Italka Follisová. "Že to je ona, jsem zjistila až na stupních vítězů, na trati mi hlásili, že kolem mě je Steiraová a druhou polovinu zrychluje Zavjalovová," popisovala své dojmy Neumannová.

Kateřina Neumannová (uprostřed) na stupních vítězů slaví zlatou medaili z volné desítky na MS v Sapporu. Vlevo druhá Olga Zavjalovová, třetí Italka Follisová (vpravo). | Foto: Reuters

"Pak už mi hlásili jen časové rozdíly, ne jména. Follisová určitě překvapila, je to spíš bruslařská sprinterka," prohlásila vítězka na adresu překvapivé medailistky.

Na šampionátu se Neumannová představí ještě ve štafetě. "Určitě budu chtít holkám co nejvíce pomoci," dívá se ke svému poslednímu startu startu na mistrovství světa česká lyžařka. "Doufám, že mi vydrží zdraví, už se na to těším, do závodu půjdu uvolněně," dodala šťastná medailistka.

Rozhodnutí po sezoně definitivně ukončit kariéru nezviklal ani druhý titul mistryně světa na desetikilometrové trati. "Jsem hrozně ráda, že končím jako velká lyžařka. Lepší loučení jsem si nemohla přát," řekla hodinu po závodě na tiskové konferenci odhodlaným hlasem nejlepší česká lyžařka historie.