Nový Malysz. Stoch skákal ve 12 jako muži, teď slaví zlato

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
1. 3. 2013 8:30
Mistrem světa na velkém můstku se stal Polák Kamil Stoch.
Skokan Kamil Stoch se stal mistrem světa na velkém můstku. Přesně deset let po krajanu Adamu Malyszovi
Skokan Kamil Stoch se stal mistrem světa na velkém můstku. Přesně deset let po krajanu Adamu Malyszovi | Foto: Reuters

Praha - Druhý Malysz. Když ´Orel z Wisly´ skončil, měl se stát Kamil Stoch jeho nástupcem. S touto rolí se musel polský skokan potýkat několik let.

Nyní však naplno vystoupil z Malyszova stínu. Ve čtvrtek se totiž ve Val di Fiemme stal novým mistrem světa na velkém můstku.

"Byl to skvělý den. Všechno vyšlo, jak jsem potřeboval," radoval se pětadvacetiletý Stoch.

Za "Šampióne" pohlavek

Stoch vedl už po prvním kole, když doletěl ze všech nejdál - na hranici 131,5 metru. Skvěle se mu povedl i druhý pokus, který byl jen o metr a půl kratší, a před druhým Slovincem Prevcem vyhrál s pořádným náskokem více než šesti bodů.

Polští komentátoři se zajíkali radostí i dojetím ještě dřív, než na tabuli naběhly oficiální výsledky. Spolu s nimi jásaly i stovky fanoušků přímo pod můstkem a miliony u televizních obrazovek. Polsko znovu naplno propadlo skokanskému šílenství.

Hrdina Stoch však zůstává nohama na zemi. "Jestli na mě někdo zavolá ´Šampióne!´, dostane pohlavek," pohrozil v legraci.

Ve dvanácti vytřel zrak mužům

Stejně jako se u nás rodí skokané v Krkonoších nebo Beskydech, je v Polsku skokanskou Mekkou Zakopané. Městečku při polsko-slovenských hranicích dominuje můstek Wielka Krokiew, kam se na Světový pohár každoročně sjíždí až třicet tisíc natěšených fanoušků.

Není tedy divu, že malý Kamil, podobně jako mnoho jeho vrstevníků, odmala propadl lyžování. Na dřevěných prkýnkách stál poprvé ve třech letech, v osmi začal skákat.

Brzy vyhrával různé přebory a mistrovství, překonával juniorské rekordy. Když mu bylo pouhých dvanáct (měřil 138 cm a vážil jen 28 kg!), nasadili ho na závody v severské kombinaci jako předskokana. Tehdy k všeobecnému úžasu dolétl na hranici 128 metrů. Nikdo ze sdruženářů přitom tehdy nepřekonal ani 125 metrů.

V šestnácti debutoval ve Světovém poháru. Tedy v době, kdy už naplno zářila hvězda Adama Malysze.

Předaná pochodeň

Nadějných skokanů vyrůstá v Polsku mnoho, ale osud musel Malysze a Stocha předem propojit.

Poprvé se Stoch radoval z vítězství v lednu 2011, jen dva dny po triumfu Malysze. Jak jinak než v Zakopaném. Jakoby Malysz předával svému následníkovi pochodeň, neboť právě v této sezoně končil ´malý velký muž´ s nezaměnitelným knírkem svou bohatou kariéru.

Třešničkou na dortu pak byl poslední závod ve slovinské Planici. Letecký můstek ovládl Stoch, Malysz vybojoval bronz.

Kruh se uzavřel

V dalším ročníku na svá záda už naplno nabral břemeno lídra polského výběru. Favorité s ním rázem museli počítat jako s rovnocenným soupeřem a občas mu i přepustit místo na pódiu.

Letošní sezonu začal tradičně bídně. Dalšími závody se však zlepšoval a na přelomu roku se dostal do vrcholné formy. Na Turné čtyř můstků jen těsně nedosáhl na stupně vítězů.

Vše si však bohatě vynahradil na světovém šampionátu v Itálii. A tady se právě mýtický kruh uzavřel. Přesně před deseti lety, navíc na stejném místě na můstku v Predazzu, slavil titul mistra světa také Malysz.

Vysněné olympijské zlato však Malyszovi chybí. Překoná tedy učedník mistra? Velkou příležitost k tomu bude mít už za necelý rok.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy