Bude medaile? Trenér skokanů věří Maturovi i smíšenému týmu

Aleš Vávra ČTK Aleš Vávra, ČTK
21. 2. 2013 8:00
"Nálada je výborná, svítí tu napůl sluníčko, všichni jsou zatím zdraví," hlásí z dějiště světového šampionátu v klasickém lyžování trenér českých skokanů na lyžích David Jiroutek.
Jan Matura v letošním roce září. Potvrdí formu i na světovém šampionátu ve Val di Fiemme?
Jan Matura v letošním roce září. Potvrdí formu i na světovém šampionátu ve Val di Fiemme? | Foto: Reuters

Val di Fiemme - "Nálada je výborná, svítí tu napůl sluníčko, všichni jsou zatím zdraví," hlásí z dějiště světového šampionátu v klasickém lyžování trenér českých skokanů na lyžích David Jiroutek

První závod je v italském Val di Fiemme na programu již v pátek, kdy budou ženy skákat na středním můstku. V sobotu je vystřídají jejich mužští kolegové. Právě mezi skokany figuruje poměrně překvapivě největší česká naděje na medaili.

Na cenný kov Češi čekají už osm let

Třiatřicetiletý Jan Matura v lednu doslova vylétl mezi elitu a už se v ní udržel. Jeho šance jsou velké. "Spokojení bychom byli s umístěním v první desítce, ale samozřejmě neskrýváme i větší ambice," naznačil Jiroutek, že boj o medaili nemusí být ničím nereálným.

Na cenný kov ze světového šampionátu čekají skokané od roku 2005, kdy zářil Jakub Janda. Z Oberstdorfu si tehdy odvezl stříbro a bronz. Matura ho může napodobit. Letos vyhrál dva závody světového poháru, jednou byl druhý a jednou třetí.

Matura: K medaili není daleko

"Jsem připravený, hlava je v pořádku, tělo i materiál funguje. Na co to bude stačit, to uvidíme. Ale nesmím ani trochu chybovat, jestli chci medaili," říká závodník.

"Vím, že k medaili není daleko, ale člověk nesmí udělat chybu, protože tu medaili chce každý. Ale hlavu si z toho nedělám. Budu rád za desítku, ale když se mi to nepovede, zapomene se na mě. Znám, jaké to je být neúspěšný," prohlášuje muž, kterého jeho okolí v minulosti několikrát přemlouvalo k ukončení nepříliš úspěšné kariéry.

Spolu s Maturou bude na středním můstku skákat Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek. V Itálii je také Antonín Hájek, který nastoupí do závodu na velkém můstku místo nejhoršího českého skokana z prvního závodu.

Kouč: Bude to jiné, tady není protivítr

Jiroutek naznačuje, že ani Hlava nemusí být bez šance na slušné umístění. "Právě u něj to může být hodně dobré na malém můstku. Na něm jsme skákali naposledy před čtvrt rokem a jemu se dařilo. Bude to zajímavé, rád se nechám překvapit," podotýká trenér.

Podle Jiroutka se dají souboje na světovém šampionátu velmi těžko předvídat. Ve Val di Fiemme totiž téměř vždy panují specifické podmínky. "Většinu sezony jsme všude skákali v protivětru, ale tady protivítr nikdy nebyl. Budou to malinko jiné závody. Ale samozřejmě podmínky jsou stejné pro všechny, jde o to, kdo se s nimi rychleji sžije," vysvětluje lodivod národního týmu.

Smíšené družstvo má velkou sílu

Šanci na umístění blížící se stupňům vítězů má také smíšené družstvo. Závod týmů složených ze dvou mužů a dvou žen bude mít v Itálii světovou premiéru.

"Naposledy jsme byli v Lillehammeru šestí. Dvojice kluků plus Michaela Doleželová, to by měla být velká síla," říká Jiroutek. Maturu, Hlavu a Doleželovou by měla podle trenéra žen Jaroslava Šimka doplnit Vladěna Pustková.

"Není sice v ideální formě, ale měla by uplatnit své bohaté zkušenosti," naznačuje Šimek. Osmnáctiletá Doleželová platí za velký talent, na nedávném juniorském mistrovství světa v Liberci byla osmá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy