Bude medaile? Trenér skokanů věří Maturovi i smíšenému týmu

Aleš Vávra ČTK Aleš Vávra, ČTK
21. 2. 2013 8:00
"Nálada je výborná, svítí tu napůl sluníčko, všichni jsou zatím zdraví," hlásí z dějiště světového šampionátu v klasickém lyžování trenér českých skokanů na lyžích David Jiroutek.
Jan Matura v letošním roce září. Potvrdí formu i na světovém šampionátu ve Val di Fiemme?
Jan Matura v letošním roce září. Potvrdí formu i na světovém šampionátu ve Val di Fiemme? | Foto: Reuters

Val di Fiemme - "Nálada je výborná, svítí tu napůl sluníčko, všichni jsou zatím zdraví," hlásí z dějiště světového šampionátu v klasickém lyžování trenér českých skokanů na lyžích David Jiroutek

První závod je v italském Val di Fiemme na programu již v pátek, kdy budou ženy skákat na středním můstku. V sobotu je vystřídají jejich mužští kolegové. Právě mezi skokany figuruje poměrně překvapivě největší česká naděje na medaili.

Na cenný kov Češi čekají už osm let

Třiatřicetiletý Jan Matura v lednu doslova vylétl mezi elitu a už se v ní udržel. Jeho šance jsou velké. "Spokojení bychom byli s umístěním v první desítce, ale samozřejmě neskrýváme i větší ambice," naznačil Jiroutek, že boj o medaili nemusí být ničím nereálným.

Na cenný kov ze světového šampionátu čekají skokané od roku 2005, kdy zářil Jakub Janda. Z Oberstdorfu si tehdy odvezl stříbro a bronz. Matura ho může napodobit. Letos vyhrál dva závody světového poháru, jednou byl druhý a jednou třetí.

Matura: K medaili není daleko

"Jsem připravený, hlava je v pořádku, tělo i materiál funguje. Na co to bude stačit, to uvidíme. Ale nesmím ani trochu chybovat, jestli chci medaili," říká závodník.

"Vím, že k medaili není daleko, ale člověk nesmí udělat chybu, protože tu medaili chce každý. Ale hlavu si z toho nedělám. Budu rád za desítku, ale když se mi to nepovede, zapomene se na mě. Znám, jaké to je být neúspěšný," prohlášuje muž, kterého jeho okolí v minulosti několikrát přemlouvalo k ukončení nepříliš úspěšné kariéry.

Spolu s Maturou bude na středním můstku skákat Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek. V Itálii je také Antonín Hájek, který nastoupí do závodu na velkém můstku místo nejhoršího českého skokana z prvního závodu.

Kouč: Bude to jiné, tady není protivítr

Jiroutek naznačuje, že ani Hlava nemusí být bez šance na slušné umístění. "Právě u něj to může být hodně dobré na malém můstku. Na něm jsme skákali naposledy před čtvrt rokem a jemu se dařilo. Bude to zajímavé, rád se nechám překvapit," podotýká trenér.

Podle Jiroutka se dají souboje na světovém šampionátu velmi těžko předvídat. Ve Val di Fiemme totiž téměř vždy panují specifické podmínky. "Většinu sezony jsme všude skákali v protivětru, ale tady protivítr nikdy nebyl. Budou to malinko jiné závody. Ale samozřejmě podmínky jsou stejné pro všechny, jde o to, kdo se s nimi rychleji sžije," vysvětluje lodivod národního týmu.

Smíšené družstvo má velkou sílu

Šanci na umístění blížící se stupňům vítězů má také smíšené družstvo. Závod týmů složených ze dvou mužů a dvou žen bude mít v Itálii světovou premiéru.

"Naposledy jsme byli v Lillehammeru šestí. Dvojice kluků plus Michaela Doleželová, to by měla být velká síla," říká Jiroutek. Maturu, Hlavu a Doleželovou by měla podle trenéra žen Jaroslava Šimka doplnit Vladěna Pustková.

"Není sice v ideální formě, ale měla by uplatnit své bohaté zkušenosti," naznačuje Šimek. Osmnáctiletá Doleželová platí za velký talent, na nedávném juniorském mistrovství světa v Liberci byla osmá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy