26. 8. 2012 15:20
Za celkové vítězství získá česká oštěpařka prémii 40 tisíc dolarů.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA - Eduard Erben

Birmingham - Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála výkonem 66,08 metru z první série dnešní atletický mítink v Birminghamu a stane se podruhé v kariéře celkovou vítězkou Diamantové ligy. Její hlavní konkurentka v boji o triumf v prestižním seriálu Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky obsadila hodem 62,13 čtvrté místo a dvojnásobnou olympijskou šampionku už nemůže předstihnout.

Za celkové vítězství v disciplíně získá Špotáková prémii 40.000 dolarů, podmínkou je ještě její start na finálovém mítinku 7. září v Bruselu. Světová rekordmanka ovládla hodnocení Diamantové ligy už v jejím premiérovém ročníku v roce 2010.

Špotáková chce letos hodit ještě dál

"Jsem šťastná, že jsem dokázala vyhrát Diamantovou ligu ve své disciplíně, což ale neznamená, že když jsem vyhrála, že ještě letos nechci hodit daleko. Mám snahu zakončit sezonu dobrým výsledkem," řekla po závodě Špotáková.

Na druhém místě v Birminghamu skončila stejně jako na olympijských hrách Němka Christina Obergföllová výkonem 63,19, třetí byla Ukrajinka Vira Rebryková (62,82).

Hejnová doběhla na čtyřstovce třetí

V životní sezoně se stále daří překážkářce Zuzaně Hejnové, jež skončila v běhu na 400 metrů v času 54,14 sekundy třetí, byť se chvíli mohla radovat dokonce z druhého místa. Rozhodčí totiž nejprve diskvalifikovali vítěznou Jamajčanku Kaliese Spencerovou, později ji ale do výsledkové listiny vrátili.

Jen pětadvacet minut se tak mohla radovat z vítězství Britka Perri Shakesová-Draytonová, která bronzovou medailistku z Londýna Hejnovou porazila až ve finiši o šest setin sekundy. Jako pátá proběhla cílem další česká překážkářka Denisa Rosolová. Sedmá žena z olympijského finále dosáhla času 55,94.

"Jsem vcelku spokojená, i když jsem chtěla běžet rychleji. Docela hodně foukalo a chyběly mi síly v konci. Nicméně na to, že je konec sezony, tak si držím docela vysokou výkonnost, což mě těší," řekla Hejnová. Čeká ji ještě poslední závod v Bruselu. "Ale zároveň už se těším na odpočinek po sezoně," přiznala.

Ptáčníkové stačil ke třetímu místu jeden pokus

Tyčkařce Jiřině Ptáčníkové stačil k umístění na stupních vítězů jediný úspěšný pokus, který předvedla v první sérii na výšce 442 centimetrů. Znamenal třetí místo, o které se šestá tyčkařka z olympijského finále podělila s Brazilkou Fabianou Murerovou. Soutěž stále pokračuje, o vítězství svádějí souboj Kubánka Yarisley Silvaová a Američanka Jennifer Suhrová.

V Birminghamu se představí i další dvě české atletky. Po čtvrtém místě v Lausanne čeká další start v běhu na 400 metrů překážek bronzovou olympijskou medailistku Zuzanu Hejnovou. Mezi jejími soupeřkami bude i tréninková kolegyně a vicemistryně Evropy Denisa Rosolová.

Hlavní program mítinku začne v 16:00 SELČ.