Železný a Špotáková už zlato mají. Dnes ho chce také Veselý

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 8. 2012 7:00
Vítězslav Veselý ale před životním finále krotí vášně. Myšlenky na zlato raději ještě odsouvá.
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý | Foto: Reuters

Londýn - Po úspěšné sezoně a famózní kvalifikaci se od něj čeká další české oštěpařské zlato. Vítězslav Veselý ale před životním finále krotí vášně.

"Fazóna nic neznamená. V technických disciplínách to musíte hlavně správně načasovat," upozorňuje oštěpař. Nic to ale nemění na tom, že je hodonínský rodák v olympijském finále adeptem na medaili nejcennější.

V letošní sezoně vede oštěpařské tabulky, stal se mistrem Evropy a v kvalifikaci poslal náčiní v osobním rekordu do vzdálenosti 88,34. Nejbližšího konkurenta Nora Thorkildsena přehodil téměř o čtyři metry.

To je celkem jasná rovnice. Teď už jen něco podobného zopakovat ve finále. "Může to být strašák, že to pak nevyjde, ale pro někoho může být taková kvalifikace uklidnění a já se to zkusím pojmout tímto stylem," řekl Veselý.

"Kvalifikaci jsme s Honzou nijak neprožívali"

Osobní rekord ho zkrátka nechává chladným. Ani s trenérem trojnásobným olympijským vítězem Janem Železným to nijak zvlášť neprobírali. "Nijak jsme to neprožívali. Honza mi říkal, že jsem to na sebe docela dobře chytil a technicky to nebylo špatný," přiznal oštěpař.

Na zlato, v které doufají čeští fanoušci, ale raději příliš nemyslí "Když se to bude vyvíjet dobře, ale nedopadne to na první místo, člověk může být zklamaný, že v tu chvíli mohl dosáhnout víc, ale pořád je to medaile. To je přece sen. Je potřeba to brát s nadhledem," hlásí český reprezentant.

Pokud chce v cestě na olympijský trůn následovat Barboru Špotákovou, musí se v první řadě před závodem co nejvíce zbavit nervozity, protože ta mu prý vždy nejvíce ubírá síly. "Jak na to chvilku myslíte, tak závodíte, i když ležíte v posteli."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy