Östersund - Nejtradičnějšími a zároveň nejdelšími individuálními závody pokračuje ve švédském Östersundu o víkendu zahájený Světový pohár v biatlonu. Muži se ve středu pozdě odpoledne pustí do náročné porce dvaceti kilometrů a čtyřech střeleckých položek, ženy čeká ve čtvrtek trať o pět kilometrů kratší.
České hvězdy v nedělní smíšené štafetě naznačily, že se tvrdá příprava vyplatila. Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Gabriela Soukalová i Veronika Vítková působili na trati svěžím dojmem a zaznamenali druhý nejlepší běžecký čas po vítězných Norech.
Vytrvalostní závod biatlonistů sledujte v online reportáži
O lepší než třetí místo je ale připravila nepřesná střelba. A právě na střelnici se bude rozhodovat i ve vytrvalostních závodech. Pokud tentokrát nadupaní čeští závodníci seřídí lépe mušku, mohou vstoupit do individuální sezony ve velkém stylu.
"Každý start do sezóny bývá nervózní, protože s sebou přináší očekávání i odpovědi na mnohé otázky, třeba: Neudělali jsme někde chybu? Ovšem, přiznám se, že nervózní jsem ve Švédsku stále méně a méně. Dokonce bych řekl, že se i těším. Starty do sezóny se nám totiž opakované daří," uvedl před startem nového ročníku český šéftrenér Ondřej Rybář.
Bez zlepšené střelby to nepůjde
Smíšená štafeta mu dala za pravdu, Češi bronzovým výsledkem zahájili honbu za loňským rekordem, kdy v sezoně skončili celkem jednadvacetkrát na stupních vítězů. Rybář ale ví, že bez přesnější střelby to v individuálních závodech v obrovské konkurenci nejde.
Moravec v mixu chyboval jednou v leže a dvakrát ve stoje, totožnou bilanci měl Šlesingr. Vítková zaznamenala 3+0 a Soukalová 0+2.
"Z chyb na střelnici zrovna nadšený nejsem. Přitom tréninky jsem tu neměl vůbec špatné. Věřím, že se z toho poučím a příště se chyb vyvaruju, protože kdyby byly opravdu těžké podmínky, bylo by to se mnou podstatně horší," podotkl po mixu Ondřej Moravec, loni šestý biatlonista celkového pořadí SP a desátý muž vytrvalostních závodů.
Silný vítr, ale i vysoká vlhkost
V neděli panovaly na střelnici skutečně poměrně dobré podmínky, tedy na Östersund. Existuje předpoklad, že ve středu a ve čtvrtek to bude mnohem horší. Češi tedy musejí na střelbě výrazně zapracovat, aby se z prvních klání jednotlivců nestal nečekaný propadák.
"Velkým nepřítelem bývají v Östersundu povětrnostní podmínky. Jednak je to silný vítr, jednak vysoká vlhkost. Nedaleko je totiž rozlehlé jezero Storsjoen. Vlhkost pocitově snižuje teplotu a je nepříjemná zejména při střelbě, kdy závodníci ztrácejí v prstech cit," vysvětlil Rybář.
Přesto mají čeští biatlonisté na Östersund veskrze příjemné vzpomínky. "Mám to tady spojené s jedním z mých nejemotivnějších trenérských zážitků. Ten se týká vítězství mixu v předminulé sezóně. Pomíjím situaci, kdy Gábina odnesla lyže Ondrovi, který se právě připravoval ke startu. Moje emoce směřují ke Zdeňku Vítkovi, jenž byl tehdy členem vítězného kvarteta. I přes bolesti zad, které jej potom přiměly předčasně ukončit kariéru, dokázal týmu pomoci. A vlastně se tak i tímto vítězstvím rozloučil se závoděním. Zdeněk je úžasný člověk, který toho
udělal pro český biatlon hodně moc a já jsem nyní šťastný, že jej mám jako trenéra ve svém týmu," vysvětlil Rybář.
Šlesingr dojel loni na bronzové pozici
Velmi úspěšní byli Češi ve Švédsku i loni. Mix tehdy neuspěl, ale Veronika Vítková a Ondřej Moravec brali stříbra ze sprintu. Dařilo se i ve vytrvalostním závodu, ve kterém dojel Michal Šlesingr na třetí pozici. A celkově pak v pořadí disciplíny skončil čtvrtý.
Před dvěma lety zde kromě vítězné smíšené štafety triumfovala také Gabriela Soukalová, a to právě v individuálním závodu na patnáct kilometrů. "Formu ještě musíme vyladit, ale věřím, že zle na tom nebudeme," poznamenal Šlesingr. "Střelecký nuly určitě přijdou," slíbil Moravec.
První příležitosti mají čeští biatlonisté ve středu a ve čtvrtek vždy v 17:15. Kromě čtyřech reprezentantů z mixu nastoupí do akce také Jaroslav Soukup, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Lucie Charvátová.