Melbourne - Mezi sněhem a ledem středoevropské zimy si je těžké představit, jak tenisté a diváci v Austrálii při prvním grandslamovém turnaji sezony bojují se čtyřicetistupňovými vedry.
Nejhorší je v Melbourne předpověď na čtvrtek, Austrálie prožívá jedny z nejextrémnějších teplot a kontinent zasahují požáry v buši. Například ve státech Nový Jižní Wales, Victoria a Tasmánie. Informace přinesl server BBC.
„Jak je horko záleží na směru větru. Vypadá to, že ve čtvrtek bude opět extrémní horko,“ tvrdí Simon King, který předpovídá pro rádio BBC počasí. Internetová verze BBC Sport oslovila bývalé hráče, sportovní vědce a trenéry, aby zjistila jaké jsou jejich názory na extrémní teploty.
Může čtvrteční horko odložit zápasy?
Teploty na Australian Open mohou vystoupat až na 46 stupňů Celsia– mnohem výše než na ostatních grandslamech. Průměrná teplota Roland Garros je 20 stupňů Celsia, US Open 26 stupňů Celsia a Wimbledonu 22 stupňů Celsia.
Přestože letošní Australian Open zatím bylo pod dlouhodobým průměrem 26 stupňů Celsia, ve čtvrtek by měla teplota vystoupat na 40 stupňů Celsia – a to ve stínu. Zatímco ve Wimbledonu odkládá zápasy déšť, v Melbourne může vrchní rozhodčí nechat zatáhnout střechy v arénách Roda Lavera a Hisense Areně, kde pak může fungovat klimatizace.
Na Australian Open a US Open se zároveň monitoruje i vlhkost, která k vnímání extrémního tepla výrazně přispívá. Na Australian Open se ve chvíli, kdy je překročen teplotní a vlhkostní limit, zápas přeruší po odehraném setu. Pokud je na venkovních kurtech hra přerušena, na hlavních stadionech se zatáhne střecha.
Důsledky hraní tenisu v extrémních teplotách
Jeden ze zápasů v největším vedru na Australian Open odehráli v roce 2002 Martina Hingisová a Jennifer Capriatiová, šlo o finále dvouhry. Martina Hingisová vyhrála první set, ve druhém vedla 4:0 a měla čtyři mečboly, přesto nakonec prohrála. Po utkání přiznala, že podmínky byly vyčerpávající.
„Přestaly mi fungovat nohy. Mozek stále chtěl, chtěla jsem běhat a mít každý míček, ale cítíte, že si nemůžete poradit s tím, co po vás mozek chce,“ popisovala.
„Hrát v takovém horku je pro tělo hodně stresující,“ tvrdí doktor Glyn Howatson, fyziolog z britské Univerzity Northumbria. „Hráči odcházejí z kurtu o několik kilogramů lehčí, než tam přicházeli," naznačuje velký výdej.
"V takových podmínkách není prostor pro chybu!"
„Tělesná teplota hráčů může vystoupat ke čtyřiceti stupňům Celsia, pro mnoho normálních lidí by to bylo na hospitalizaci v nemocnici, ale tenisté jsou odolnější. Přesto se na konci pětisetového zápasu mohou reakce hráčů oproti začátku zpožďovat až o čtvrt sekundy.“
„V takových podmínkách není prostor pro chybu, každé rozhodnutí může mít výrazný vliv na to, kdo vyhraje zápas,“ myslí si profesor Clyde Williams, sportovní vědec britské Univerzity v Loughborough. V těchto dnech působí právě v Melbourne. Hráči by se podle něho měli soustředit na ochlazování těla před zápasem a přikládání sáčků s ledem na kurtu.
„Hráči postupně únavou zpomalují, ale míče létají v horku rychleji a skáčí výše,“ přidává Mark Taylor, hlavní trenér sportovní akademie v Nottinghamu. „Hráči by měli mít rakety vypleteny trochu tvrději, aby měli v horku větší kontrolu nad míčkem Zároveň se podrážky bot z měkké gumy mohou lepit ke kurtu. Můžete mít tendenci více zakopávat,“ jmenuje další zrádnosti.
Petra Kvitová bude hrát až noční zápas
Britští tenisté Andy Murray a Laura Robsonová se na čtvrteční horko připravují. „Nesmí nás zaskočit, musíme to zvládnout,“ říká Andy Murray. „Čtvrtek bude těžký pro všechny Na kurtu budou nějaké ručníky naplněné ledem, budu se snažit pít jak to jen půjde,“ popisuje Laura Robsonová, soupeřka Petry Kvitové. Ta trpí ve vysokých teplotách astmatem, ale pořadatelé ji zařadili až k večernímu utkání, kdy už by nemělo být tak teplo.
Robsonová hrála vy vysokých teplotách už v přípravném turnaji v Hobartu na ostrově Tasmánie, tam se teplota pohybovala kolem 42 stupňů Celsia. „Vítr byl takový, jako by mi někdo do tváře pustil fén. Snad to nebude ve čtvrtek večer tak hrozné,“ doufá.
Simon King z předpovědi počasí BBC navíc uklidňuje. „V pátek se má zase ochladit na 28 stupňů Celsia,“ usmívá se ze zimní britské metropole. „Dlouhodobá předpověď vypadá dobře, bude několik teplejších dní, ale od toho máme zatahovací střechu,“ přidává turnajový ředitel Craig Tiley.
Také fanoušci se potýkají s horkem
Nejen tenisté jsou zasaženi vysokými teplotami, také fanoušci v hledišti slunečnímu žáru neuniknou. Tenisový trenér Mark Taylor, který sleduje turnaj mezi fanoušky tvrdí, že viděl příznivce v hledišti z horka kolabovat. „Pro diváky, stejně jako pro hráče, je důležité zůstat zavodněný.“
Během loňského Australian Open diváci vypili 155 tisíc lahví vody. „Fanoušci by měli vypít nejméně dva litry tekutin během dne,“ podotýká Helen Bondová z Britské dietetické asociace. „Vyhýbat by se ale měli alkoholu, který dehydratuje tělo. „Oblékat by si lidé měli vzdušné bavlněné oblečení, klobouk a mít s sebou dostatek opalovacího krému.“
Grandslamové počasí - zajímavosti
- Australian Open v roce 2007 zaznamenalo teplotní rekord, na kurtu bylo 50 stupňů Celsia
- Nejteplejší Wimbledon byl v roce 1976, kdy průměrná teplota byla 25,4 stupně Celsia
- US Open v roce 1960 bylo odloženo o týden kvůli hurikánu Donna, v roce 1938 o šest dní kvůli nepojmenovanému hurikánu
- Australian Open se stalo prvním grandslamem, který zavedl hraní v uzavřené hale, když dva kurty organizátoři vybavili zatahovací střechou
- Jen v sedmi ročnících Wimbledonu nepřerušil déšť program ani na okamžik: 1931, 1976, 1977, 1993, 1995, 2009 a 2010