Skvělý začátek MS bikerů! Česká štafeta dojela pro bronz

3. 9. 2014 17:58
Čeští bikeři získali na mistrovství světa horských kol v Norsku bronz ve štafetě cross country.
Jaroslav Kulhavý přispěl k bronzu ve štafetě skvělou jízdou
Jaroslav Kulhavý přispěl k bronzu ve štafetě skvělou jízdou | Foto: CPA Eduard Erben

Hafjell - Čeští bikeři získali na mistrovství světa horských kol v Norsku první medaili. Štafeta ve složení Kryštof Bogar, Jan Rajchart, Kateřina Nash a Jaroslav Kulhavý dojela v dnešním závodě disciplíny cross country třetí za vítěznou Francií a druhým Švýcarskem.

"Vynikající, strašně jsem si medaili přál, ale popravdě jsem v ni moc nevěřil. Ani jsem nebral z baráku vlajku, nechtěl jsem to zakřiknout," řekl serveru mtbs.cz šťastný kouč Viktor Zapletal.

V sestavě českého kvarteta došlo oproti loňsku, kdy v jihoafrickém Pietermaritzburgu závod nedokončilo, k jediné změně. Na pozici muže do 23 let byl tentokrát Bogar místo Jana Nesvadby, který povýšil do kategorie elite. Právě Bogar závod na necelých 17 kilometrech rozjížděl a Rajchartovi předával až jako patnáctý.

To však i proto, že některé týmy zvolily jinou taktiku a své elitní závodníky nasadily hned na startu. Češi se tak museli za medailí postupně prokousávat, přičemž Rajchart posunul štafetu o dvě příčky vpřed a Nash předávala už jako sedmá. O posun na bronzovou pozici se pak zasloužil skvělou jízdou olympijský šampion z Londýna Kulhavý.

Podobně vytáhl nahoru Švýcary, kteří dorazili do cíle o deset vteřin dříve, Nino Schurter. Nejlépe vyšel závod loni stříbrným Francouzům, kteří byli od první předávky nejhůře pátí. Jordan Sarrou, Hugo Pigeon, Pauline Ferrandová-Prevotová a Maxime Marrote zvládli trať za 52 minut a dvě vteřiny a zvítězili s velkým náskokem 45 sekund před Švýcary.

Česká výprava je tak na tom již po druhém soutěžním dnu šampionátu lépe než loni, kdy z JAR odjela bez medaile.

Mistrovství světa horských kol v Hafjellu (Norsko):

Cross country:

Štafety (16,8 km): 1. Francie (Sarrou, Pigeon, Ferrandová-Prevotová, Marrote) 52:02, 2. Švýcarsko (Frischknecht, Colombo, Neffová, Schurter) -45, 3. ČR (Bogar, Rajchart, Nash, Kulhavý) -55, 4. USA -1:25, 5. Německo -1:31, 6. Austrálie -1:36.