horská kola

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

"Jsem samozřejmě moc spokojený, bylo to teprve mé druhé mistrovství světa v maratonu. I když přiznávám, že ambice byly i vyšší, ale na druhou stranu dneska to líp nešlo a jsem rád, že jsem to dovezl na medaili. Takže za mě parádní závod, neudělal jsem žádnou chybu, všude jsem byl a podal jsem svoje maximum. Bronz je super, mistrovství světa je jednou za rok a musí se to všechno sejít v jediný den," uvedl Stošek pro server mtbs.cz.

"Martinův výsledek je naprostá bomba, jsem za něj strašně rád. Je neuvěřitelné, co dokázal, a z pohledu manažera našeho týmu je to parádní - za dva roky existence máme dvě medaile z mistrovství světa," radoval se Hynek z bronzu týmového kolegy ze stáje Future Cycling Northwave.

Přiznal ale, že sám od sebe očekával víc. "Před startem jsem si říkal, že do top pětky bych to bral. Pocitově byl závod první dvě kola super, ale v tom posledním mi došlo… Byl jsem i překvapený, že mě předjel jen Španěl Valero a nikdo další. Z mý strany to v závěru byl pochod padlýho bojovníka, byl jsem úplně na šlupky… Podle všeho ale na tom byli podobně i ostatní, asi za to může i vedro a vlhkost. Náročný to bylo i profilově, pořád nahoru a dolů, celkem i prudký kopce, takže to z člověka dost vysávalo energii," popsal Hynek.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Biker Sehnal byl na MS patnáctý ve sjezdu, vyhrál Brit Wilson

Český reprezentant Stanislav Sehnal skončil na mistrovství světa horských kol v rakouském Leogangu patnáctý ve sjezdu. Světovým šampionem se stal Skot Reece Wilson, po závodě žen slavila zlato Švýcarka Camille Balancheová.

Wilson byl o tři sekundy rychlejší než domácí David Trummer. Na něho měl stejně velké manko bronzový Rémi Thirion z Francie. Sehnal dokončil závod se ztrátou necelých 13 vteřin na vítěze. Antonín Král, Matěj Charvát a Petr Folvarčný skončili v páté desítce. Po zlatém hattricku dokraloval Francouz Loic Bruni, jenž skončil až 62.

V závodě žen bez české účasti vyhrála Balancheová o tři sekundy před obhájkyní zlata Miriam Nicoleovou z Francie, o dalších 14 sekund zpět zůstala Slovinka Monika Hrastniková.

Mezi juniory si vedl nejlépe Ir Oisin O'Callaghan, Ota Bartůněk skončil 26. a David Cvinger obsadil 48. místo. Juniorkám nově vládne Francouzka Lauryne Chappazová, Češky nestartovaly.

V Novém Městě se na podzim pojedou dva závody SP bikerů

Nové Město na Moravě bude 29. září a 4. října hostit dva závody Světového poháru v cross country na horských kolech. Elitní seriál měl původně na Vysočině příští týden začít, kvůli pandemii koronaviru ale byly závody odloženy. Aktualizovaný kalendář dnes zveřejnila Mezinárodní cyklistická unie (UCI)

Nové Město také uvažovalo o pořádání červnového mistrovství světa, jehož se po vypuknutí pandemie vzdal německý Albstadt. Šampionát se nakonec bude konat 5. až 11. října v rakouském Leongangu, který měl původně hostit jen MS ve sjezdu, ale přibral si i boje o medaile v olympijském cross country.

Světový pohár bikerů odstartuje 5. září ve švýcarském Lenzerheide, poté se pojede v italském Val di Sole, francouzském Les Gets a v generálce na MS dvakrát v Novém Městě. Po světovém šampionátu následují další dvojité závody v Mariboru a portugalské Louse, kde devítidílný seriál vyvrcholí 1. listopadu.

SP bikerů v Novém Městě na Moravě se v květnu nepojede

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě se kvůli pandemii koronaviru v termínu 22. až 24. května nepojede. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a organizátoři dnes oznámili, že závody na Vysočině byly odloženy na později.

"S lítostí, ale hlavně s pokorou ohlašujeme, že letošní 'svěťák' se v původním plánovaném termínu neuskuteční. Aktuálně čekáme na další vývoj situace a hledáme případný vhodný podzimní termín," uvedli na facebooku organizátoři novoměstské akce, jež byla již osmkrát vyhlášena nejlepším závodem v cross country ve Světovém poháru.

Cyklistická unie dnes zároveň oznámila, že bez náhrady byl zrušen závod SP ve sjezdu ve skotském Fort Williamu 6. a 7. června.