Huřiková si dojela pro medaili mezi zebrami a opicemi

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 7. 2014 11:34
Sedmadvacetiletá bikerka Tereza Huříková čekala po zisku titulu mistryně světa v cross country v roce 2007 na další „velkou“ světovou medaili dlouhých sedm let. Dočkala se na v maratonu, v jihoafrické
Tereza Huříková.
Tereza Huříková. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sedmadvacetiletá bikerka Tereza Huříková čekala po zisku titulu mistryně světa v cross country v roce 2007 na další „velkou“ světovou medaili dlouhých sedm let. Dočkala se na v maratonu, v jihoafrickém Pietermaritzburgu vybojovala o minulém víkendu bronz.

Čerstvá mistrně Evropy se ze světového klání vrátila s úsměvem a s plnou spokojeností s vybojovaným cenným kovem.

Bylo pět dní dost na aklimatizaci a potřebnou závěrečnou přípravu?
Let byl dlouhý, ale celkem příjemný a hned druhý den jsem se vydala na prozkoumání aspoň desetikilometrového úseku vyznačené trati. Na celý úsek dlouhý 74 kilometrů čas ani možnosti sice nebyly, ale určitý obrázek cesty, která nás čekala, jsem si udělala. V závodě pak byl velkým překvapením z tréninku neprozkoumaný kilometrový seběh mezi kameny.

Na jak náročné trati se světový šampionát konal?
Po technické stránce poměrně dost a v každém případě byla úplně jiná, než na evropském šampionátu. Projíždělo se i dlouhými úseky na soukromých pozemcích a rezervacích, kde bylo hodně zvířat. Po cestě nám přebíhaly zebry, krávy a opice, ale naštěstí jsem se nějakému kontaktu s nimi stačila vyhnout. I při jízdě jsem stačila poznat kus Afriky.

Jaká byla cesta k cenné třetí příčce?
Hned od startu více než čtyřicetičlenného pole jsem se zařadila do vedoucí skupiny a už na sedmém kilometru se rozhodlo o konečném pořadí. Dvě soupeřky mně sice ujely, ale usadila jsem se na třetí pozici a až do cíle jsem čtyři hodiny jela sama. Za vítěznou Dánkou Langvadovou jsem zůstala přibližně devět minut, za druhou Němkou Spitzovou něco přes tři minuty a v pořadí na čtvrtou bikerku jsem měla náskok kolem čtyř minut.

Maraton byl dlouhý 74 kilometrů, musela jste se vyrovnat s nějakou krizí?
Byla jsem stoprocentně připravena, a proto se mi podařilo zvládnout celý závod v plném nasazení. Šlo hlavně o správné rozložení tekutin a živin během jízdy, což se mi podařilo. Správné stravování se ukázalo jako klíč ke konečnému úspěchu.

Získat dvě medaile za dva týdny je úcty hodný výkon…
Je to můj životní úspěch. Pro dobrý pocit jsem nutně potřebovala dobré výsledky, ale se dvěma medailemi jsem v žádném případě nepočítala. Vždyť maraton je vlastně moje nová disciplína a přitom se mi podařilo porazit hned několik špičkových světových soupeřek. Mám obrovskou radost.

Jak budete pokračovat v úspěšně rozjeté sezoně?
Po dvou vydařených maratonských závodech se samozřejmě zase vrátím ke cross country. Po mistrovství republiky se vydám na závody Světového poháru do Kanady, USA a Francie a vrcholem sezony bude v září mistrovství světa v Norsku. Mým cílem bude nejen zařadit se do elitní desítky, ale zároveň toužím ještě jednou najít cestu na pódium. Třetí letošní medaile by pro mě byla fantazií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy