Mořská etapa spláchla Nibaliho, zářili Češi a vyhrál Greipel

Tour: Nibali se utopil v moři, krásná zpěvačka, české vlajky
V jejím průběhu se vedle sebe potkali i dosavadní lídr Rohan Dennis a André Greipel, dnešní vítěz.
Mladý Australan rozdával ještě v úvodu 166. kilometrů dlouhé zkoušky z Utrechtu do Zélande úsměvy...
...Na jejím konci se ale v jeho tváři zračilo zklamání.
Nebyl ale jediný, kdo při ostrém závodním startu (v sobotu se jel pouze 14kilometrový prolog) zažil pořádně trpké chvíle.
Foto: ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2015 17:50
Reportáž ze druhé etapy Tour de France 2015.

Zélande (Nizozemsko) - Hodně divoká byla hned druhá etapa letošní Tour de France po nizozemském pobřeží z Utrechtu do Zélande. 166 kilometrů dlouhou zkoušku opanoval ve spurtu Němec André Greipel, který porazil o galusku Petera Sagana, Fabiana Cancellaru, který se oblékl do žlutého dresu lídra závodu, a Marka Cavendishe.

V čelní skupince dojela i česká dvojice Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger, naopak Leopold König patřil do skupiny obhájce Vincezna Nibaliho, která ztratila 1:27 minuty na čelo. Bojovníkem dne (přestože nakonec červené číso na pódiu nezískal) pak byl Jan Bárta, který byl ve více jak stokilometrovém úniku. Právě po jeho sjetí se na větru peloton vinou několika pádů nadělil.

Bárta v úniku

Podle profilu to měla být etapa transferová, která měla peloton přiblížit belgickým hranicím a v jejímž závěru si to o etapový vavřín měli rozdat spurteři. Blízkost pobřeží Severního moře však dávala tušit, že v případě náročnějších povětrnostních podmínek by i někteří favorité mohli ztratit cenný čas.

Ihned po odmávnutí ostrého startu 166 kilometrů dlouhé etapy, zřejmě nabuzená dlouhým přesunem z centra Utrechtu, vystřelila vpřed čtveřice závodníků, která utvořila únik dne. A v čelní skupině byl kromě Stefa Clementa, Arminda Fonsecy a Perriga Quémeneura také český časovkářský šampion Jan Bárta, motivovaný nezdařenou sobotní časovkou.

Náskok skupiny nepřekročil 3 minuty a zhruba v polovině etapy, když poprvé na větru peloton zrychlil a roztrhl se, byl téměř zlikvidován. V té době už byl Bárta na čele sám, vyhrál sprinterskou prémii a vydal se vstříc cílovému Zélandu. Osamocená jízda ale rodákovi z Kyjova nevydržela dlouho, nejprve byl dojet dvojicí z původního úniku, aby následně peloton celý únik zlikvidoval.

Roztrhaný peloton

Klid v hlavní skupině ale netrval dlouho. V momentě, kdy se peloton blížil k pobřeží, začínalo pršet a zvedal se vítr, se hlavní skupina začala pod tlakem tempa týmů Etixx a Lotto-Soudal opět trhat.

Nejprve vzadu zůstali z hlavních favoritů Quintana, Rodriguez či Valverde, posléze s čelem ztratil kontakt také Nibali. Týmy Movistar a Astana tak spojily síly ve druhé skupině, odstup ale nedokázaly snížit více než na minutový rozdíl.

V první skupině operoval tým Tinkoff-Saxo včetně Contadora, Sagana a Kreuzigera, Etixx se Štybarem, Cavendishem či Martinem, BMC s Van Garderenem a také trojice Sky s Froomem. Tato grupa svůj náskok udržela až do cíle, kde si to mezi sebou rozdali Greipel, Sagan a Cavendish.

Nejrychlejší Greipel

Nejšťastnější byla v závěru německá "Gorila" a připsala si svou sedmou vítěznou etapu na Tour v kariéře. Slovenský "Terminátor" pokračuje ve smůle z loňského ročníku a připsal si další druhou příčku. Brita v závěru přeskočil i Fabian Cancellara, který se díky bonifikaci oblékne již pošesté v kariéře do žlutého dresu lídra "Staré dámy".

Značné rozdíly se již vytvořily mezi favority. Na dnešní etapě vydělali Alberto Contador, Chris Froome, Rigoberto Uran či Tejay Van Garderen. Na tyto závodníky ztratili Nairo Quintana, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde, Joaquím Rodriguez, Thibaut Pinot a další minutu a 28 sekund.

Část závodníků Lotto-Jumbo včetně Wilca Keldermana, nebo Pierra Rollanda pak dojela do cíle se ztrátou téměř pěti minut, čímž pro mladého Nizozemce i francouzského vrchaře boj o celkové pořadí de facto již nyní končí.

Cyklistický etapový závod Tour de France:

2. etapa: Utrecht - Zeeland (166 km): 1. Greipel (Něm./Lotto) 3:29:03, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cancellara (Švýc./Trek), 4. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 5. Oss (It./BMC), 6. Van Avermaet (Belg./BMC), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Dumoulin (Niz./Giant), 9. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step), 10. Barguil (Fr./Giant) všichni stejný čas, ...18. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -4, 22. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -11, 52. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 57. König (ČR/Sky) oba -1:28.

Průběžné pořadí: 1. Cancellara 3:44:01, 2. Martin -3, 3. Dumoulin -6, 4. Sagan -33, 5. Thomas (Brit./Sky) -35, 6. Oss, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) oba -42, 8. Van Garderen (USA/BMC) -44, 9. Van Avermaet, 10. Froome oba -48, ...12. Štybar -54, 16. Kreuziger -1:08, 32. König -2:09, 80. Bárta -3:01.

 

Právě se děje

Další zprávy