Tour v životní formě: Na startu čtyři favorité i Češi

Ondřej Kurečka
3. 7. 2015 6:23
Profil 102. ročníku nejslavnějšího etapového závodu Tour de France.
Bude se takto radovat Chris Froome i letos?
Bude se takto radovat Chris Froome i letos? | Foto: Reuters

Praha – Máme tady začátek prázdnin, tedy období, k němuž se upínají zraky nejen dětí školou povinných, ale také cyklistických fanoušků. Startuje totiž největší cyklistický závod planety, slavná Tour de France.

„Staré dámě“ je letos úctyhodných 102 let, přesto se představí ve skvělé, možná dokonce životní formě. Složení startovní listiny slibuje nebývale zajímavou a napínavou podívanou jak v boji o celkové pořadí, tak také například o zelený dres. České fanoušky pak může těšit rovnou čtyřnásobné zastoupení jejich krajanů.

Grand Départ v Nizozemsku

Také letošní Grand Départ (velký start) se stejně jako v minulém roce odehraje mimo „domovskou půdu“ závodu. Úvodní tři etapy bude hostit Benelux, sobotní čtrnáctikilometrová časovka se odehraje v kulisách údajně „nejcyklističtějšího“ města Evropy, Utrechtu. Do vysokých hor se sice peloton dostane až v 10. etapě, kdy po prvním volném dnu započne triptych pyrenejských zkoušek, zajímavé věci se však mohou dít již v úvodní části.

Do té pořadatelé zařadili hned několik dní, kdy si na své přijdou klasikáři různého ražení a vlastně všichni závodníci, kteří se nebojí závodit. Hned v pondělí se peloton vydá směr Mur de Huy, kopce ze slavného Valonského šípu, aby následující den kosti závodníků řádně protřepalo sedm kostkových úseků severní Francie, míst známých z „Pekla Severu“. V první fázi se bude finišovat i na Mur de Bretagne.

Velké finále pak přinesou čtyři alpské etapy v posledním týdnu, jež ukončí monumentální výjezd na Alpe d'Huez. Celkový vítěz bude znám v neděli 26. července.

Na startu všichni velcí favorité

Podzimní odhalení trasy, v níž je časovkářských kilometrů poskrovnu, vyvolalo pozdvižení. Chris Froome se dokonce v první chvíli nechal slyšet, že Tour vynechá. To se nakonec nestane a vítěz stého ročníku se na start postaví, stejně jako zbylí tři zástupci tzv. „velké čtyřky“ současných etapových závodů.

Chybět tedy nebude obhájce Vincenzo Nibali, Nairo Quintana ani vítěz letošního Gira Alberto Contador. Ten se pokusí navázat na Marca Pantaniho, tedy posledního závodníka, jemuž se podařilo v jednom roce zvítězit na Giru i Tour. Už je tomu však 17 let.

Čtveřice se v letošní sezoně v různém složení několikrát utkala a také výsledky těchto setkání slibují napínavou bitvu. Ty mohli fanoušci sledovat už v zimě v Andalusii mezi Contadorem a Froomem nebo před pár dny na Kolem Švýcarska mezi Contadorem a Quintanou.

Všichni favorité budou mít k ruce rovněž nebývale našlapané podpůrné týmy. "Jsem připravený a šťastný, že mám kolem sebe silný tým, vybraný tak, aby se vypořádal s mnoha různými výzvami letošního ročníku – od kostek po hory,“ prohlašuje před startem Froome. Brit s keňskými kořeny ukončil svou pouť loňským ročníkem právě na zmiňovaných kostkách. Pomáhat mu bude i Leopold König.

Contador v nevýhodě

Dvojnásobný šampion Tour Contador je oproti svým rivalům v nevýhodě, protože má letos jako jediný z nich v nohách třítýdenní závod. "Bude důležité, jak vstřebal únavu z Gira,“ souhlasí expert Aktuálně.cz Lubor Tesař. "Víme, jaká třída Alberto je, ale do Tour nevstupujeme jako hlavní favorité,“ přiznává i sportovní ředitel týmu Tinkoff-Saxo Steven de Jongh.

Zatímco Contador toho má již v probíhající sezoně odzávoděno mnoho, Nairo Quintana byl v Evropě vidět především v první části jara, pak ale především trénoval ve vysokých nadmořských výškách doma v Kolumbii, což je model, který mu zjevně vyhovuje. K ruce navíc bude mít zřejmě nejsilnějšího dvorního domestika ze všech favoritů – Alejandra Valverdeho.

Obhájce titulu Nibali zvolil podobný způsob přípravy jako loni a jarní závody využil pouze jako zkoušky bez ambicí uspět. Stoupající formu však potvrdil víkendovou obhajobou italského titulu. „Nibali se určitě také připravil na obhajobu poctivě, má za sebou silný tým. Bude stoprocentní, o tom není pochyb,“ nepochybuje Tesař.

Purito“ a Francouzi mohou překvapit

Zmíněnou čtveřicí však výčet favoritů ani zdaleka nekončí. Absence delší časovky a několik klasikářských dojezdů nově i s bonifikačními sekundami mohou do role černého koně pasovat Joaquima Rodrigueze.

Na výborný výsledek si věří i Tejay Van Garderen či Rui Costa a ambiciózní cíle si klade i celá tlupa francouzských závodníků, z nichž se v letošní sezoně velmi dobře jevil především Thibaut Pinot, obhájce bronzové příčky z loňska.

Vítěz tří etap na Tour de France Ján Svorada však Francouze mezi hlavní favority neřadí: "Řekl bych, že patří až do té druhé vlny závodníků, loni ale mile překvapili. Francouzi mají novou generaci závodníků, na kterou dlouho čekali, mohli by útočit na bednu.“

Zajímavá bitva by se tentokrát mohla odehrát v soutěži o zelený dres. Peter Sagan, nyní již pětinásobný slovenský šampion, tentokrát nebude mít plnou týmovou podporu a možná bude muset dělat i černou práci pro Contadora.

Zuby si tak na vítězství v bodovací soutěži brousí i další všestranný rychlík Alexander Kristoff a při zdravotní indispozici Marcela Kittela i John Degenkolb, který tak bude mít v zádech podporu týmu Giant–Alpecin. Silný bude jistě i Nacer Bouhanni nebo Mark Cavendish.

Čtyři čeští zástupci

Na 102. Grand Bouncle bude zároveň startovat nejpočetnější česká ekipa v dějinách tohoto slavného závodu. Čtyři české vlaječky ve startovní listině tak překonávají rok 2002, kdy se na Tour představila trojice Svorada, Padrnos a Konečný.

Zatímco Roman Kreuziger a Leopold König budou patřit ke klíčovým pomocníkům Alberta Contadora, respektive Chrise Frooma, tedy velkých favoritů, Jan Bárta a čerstvý otec Zdeněk Štybar by měli dostat více prostoru pro vlastní realizaci.

"Zdeněk je schopen vyhrát nějakou zvlněnou etapu, na kostkách, nebo těžší s kopcovitým dojezdem,“ věří posledně jmenovanému Tesař. A také Svorada si myslí, že Štybar či Bárta mohou navázat na jeho etapové úspěchy minulosti.

Jeho vítězný dojezd na Champs-Elysées před čtrnácti lety je přitom stále posledním českým etapovým zářezem na Grand Bouncle: "Myslím, že oba tuto šanci mají velkou. Honza je skvělý časovkář, třeba už prolog by mu mohl vyjít, nebo nějaký z úniku. Zdeněk je světovou cyklistickou hvězdou, je rychlý, je chytrý, takže má šanci v úniku, nebo v cílovém dojezdu.“

Takže se pečlivě usaďte do svých sedel (a nemusí být závodní) či sedaček a užijte si 23 dnů zápolení nejlepších cyklistů planety. Třeba i prostřednictvím našeho webu, kde pro vás chystáme kompletní zpravodajství včetně obsáhlé grafiky s výsledkovým servisem, profilem Tour, českých závodníků i favoritů. Chybět nebudou ani on-line reportáže.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy