Los US Open: Berdycha prověří mladík, Kvitovou kvalifikantka

Sport Sport
27. 8. 2015 17:57
Los US Open rozhodl o tom, že Tomáše Berdycha na úvod prověří americký talent.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

New York - Hned dva hráči s divokou kartou na US Open dostanou české tenisty v prvním kole. Rozhodl o tom čtvrteční los. První z nich dvaadvacetiletý Bjorn Fratangelo vyzve nasazenou šestku Tomáše Berdycha. Ten je ve čtvrtině pavouku se Švýcarem Rogerem Federerem, který by tedy na něho mohl číhat v případném čtvrtfinále.

Druhého držitele divoké karty potřebuje porazit Lukáš Rosol. Bude jím domácí osmnáctiletý Jared Donaldson, 146. na okruhu.

Na Radka Štěpánka se pokusí vyzrát Marsel Ilhan z Turecka a na Jiřího Veselého Ital Paolo Lorenzi.

Mnohem ostřejší byl los pro desítku českých tenistek. Petra Kvitová a Karolína Plíšková z toho vyšly nejlépe. Obě změří síly s kvalifikantkami. Třetí členka první desítky Lucie Šafářová se v 1. kole potká s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou, která se tento týden stejně jako ona dostala do čtvrtfinále turnaje v New Havenu.

Těžká prověrka bude první zápas pro Lucii Hradeckou, které los určil Bělorusku Viktorii Azarenkovou, neraduje se zřejmě ani Barbora Strýcová, kterou čeká letošní semifinalistka French Open Švýcarka Timea Bascinszká. Těžkou protivnici má také Denisa Allertová, která jde na Španělku Carlu Suárezovou-Navarrovou, Kateřina Siniaková zase Polku Agnieszku Radwaňskou.

Petra Cetkovská okusí zápas s domácí Christinou McHale, americkou tenistku vyzve také Klára Koukalová, které z osudí vypadla Madison Keysová. Tereza Smitková, která od French Open nevyhrála zápas v hlavní soutěži turnaje WTA, si bude muset poradit s Rumunkou Cristinou Mituovou, která právě na letošním pařížském grandslamu vyřadila Karolínu Plíškovou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy