Král je "mrtev", kdo jej nahradí? Nástupci Mayweathera slibují fantastickou show

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
16. 10. 2015 19:04
V noci na neděli se v legendární Madison Square Garden v New Yorku představí dva potencionální nástupci Američana Floyda Mayweathera, kteří by po konci jeho kariéry měli zaujmout pozici krále světového boxu napříč vahami: střední váha Gennadij Golovkin z Kazachstánu a muší Roman Gonzalez z Nikarague. Potvrdí slova expertů proti možná nejtěžším soupeřům svých kariér poprvé na placeném přenosu PPV?
Bude mít Gennadij Golovkin důvod k úsměvům také po zápase s Davidem Lemieuxem.
Bude mít Gennadij Golovkin důvod k úsměvům také po zápase s Davidem Lemieuxem. | Foto: Boxingscene.com

New York – Zapomeňte na Floyda Mayweathera. Zapomeňte na Mannyho Pacquiaa. V noci na sobotu se uskuteční ve slavné Madison Square Garden boxerská akce, která může odstartovat kariéry dvou nových králů tohoto sportu – Kazacha Gennadije Golovkina (33 výher a 0 porážek, 30 KO) a Nikaragujce Romana Gonzaleze (43-0, 37 KO).

Poprvé se zde boxovalo už před více jak 133 lety! Samozřejmě ne v současném moderním chrámu, ale v jeho předchůdci. Ty má aktuální stánek otevřený v roce 1964 už celkem tři. Také v nich se psala historie legendárními duely – své umění své ukázali Henry Armstrong, zažila bitvy Rockyho Marciana s Joem Louisem a Joea Fraziera s Muhammadem Ali, respektive jejich první setkání.

Pochopitelně v ní boxoval i Mike Tyson, svůj zámořský comeback zde na jaře oslavil Vladimir Kličko. Nyní je řada na novým hvězdách Golovkinovi s Gonzalezem. Dvou knockoutérech, dvou obdivovaných šampionech, kteří se po konci kariéry Floyda Mayweathera střídavě umisťují na prvních příčkách experty sestavovanými žebříčky nejlepších boxerů napříč vahami.

Golovkin se za krále boxu nepovažuje

"Nemám pocit, že jsem číslem jedna. Je mnoho nadějí. Je mnoho šampionů. Je mnoho skvělých boxerů. Ne, teď se necítím být tím nejlepším. Ale kdo ví, co bude v budoucnu. Třeba k tomuto postavení vykročím v noci na neděli zápasem s Davidem Lemieuxem (34-2, 31 KO)," řekl zámořským novinářům třiatřicetiletý Kazach.

To jeho soupeř, o pět let mladší Roman Gonzalez, tak skromně nepůsobil. "Už se nemohu dočkat tohoto zápasu. Chci se ukázat na placeném kanále HBO. Chci ukázat, že mohu být nejlepší ze všech. A chci jednou překonat výkony Mayweather a Marciana. Boxuji třikrát do roka, myslím, že to mohu dokázat," pronesl muž, kterému chybí šest výher do bilance 49-0 zmíněných legend.

A není mnoho těch, kteří by nevěřili, že před našlapanou – ano MSG je beznadějně vyprodaná – nenavlékne na svoji šňůru v podobě profesionálního rekordu 44 vítězný korálek. Při vší úctě k rodákovi z Havaje Brianu Viloriovi (36-4, 22 KO), proti Gonzalezovi mu mnoho lidí naději nedává.

Soupeř Gonzaleze si věří

On sám je ale pochopitelně jiného názoru. "Je to klišé, ale mám za sebou nejlepší kemp kariéry. Nikdy jsem se necítil lépe, než nyní. Je to dokonalý zápas. Jako sedmé finále NBA, nebo Super Bowl. Prostě není cesty zpět," věří si čtyřiatřicetiletý bývalý trojnásobný světový šampion proti tomu úřadujícímu federace WBC v muší váze.

Jeho slova ostatně potvrzuje i kontrolní vážení, které tato federace provádí sedm dní před tím oficiálním. Viloria měl minulý pátek 113 liber, Gonzalez 115. Limit pro jejich zápas je liber 112 (50,8 kg), což znamená pro oba naprosto ideální podmínky do posledních desítek hodin před duelem.

Podobně jsou na tom také hlavní protagonisté večera – šampion WBA, IBO a prozatímní držitel pásu WBC (regulérní mistr světa Miguel Cotto boxuje v dalším šlágru se Saulem Alvarezem na konci listopadu) Golovkin a vládce federace IBF Lemieux. Prvně jmenovaný měl před týdnem 165,5 liber, druhý 167,6 liber. Že shodí do požadovaného limitu 160 liber (72,5 kg) nebylo třeba pochybovat.

Bilance KO obou hvězd je hrozivá

Stejně tak není třeba pochybovat, že půjde o prvotřídní show. Proč? Golovkin a Lemieux se aktuálně pyšní nejlepší KO bilancí, jakou kdy měl některý z mistrů světa ve střední váze. A že se v ní pochybovala skutečně špičková jména v čele se Sugarem Ray Robinsonem, Carlosem Monzonem, Jackem LaMottou či Marvinem Haglerem.

Jasně, někdy jsou takto očekávané souboje "střelců" zklamáním. To byl ale neměl být tento případ, pokud tedy někdo bere za zklamání drtivé KO v prvních dvou, třech kolech. Ostatně podobný průběh přímo i nepřímo naznačují oba tábory. A nejen ty.

Myslím, že Golovkin vyhraje do čtvrtého, pátého kola. Golovkin bude ten, kdo bude mít silnější bradu, kdo má lepší techniku i pohyb po ringu. Jasně, Teddy Atlas se může mýlit, ale takto to vidím já. Ale rozhodně to budou vzrušující kola," pronesl Atlas, bývalý asistent trenéra mimo jiné Mika Tysona a nyní jeden z nejrespektovanějších zámořským komentátorů.

Rozhodne Golovkinova odolnost?

Právě odolnost ostatně zmiňují všichni jako hlavní zbraň Kazacha přezdívaného "GGG". Ještě nikdy nebyl počítán, ještě nikdy nebyl ani coby amatér v problémech – a to v nich odboxoval přes 300 zápasů. Údajně se do nich nikdy nedostal ani v tréninku. Asi nejvýmluvnější je pak jeho otevřená bitva s Britem Martinem Murrayem. Golovkin svému rivalovi doslova nabízel bradu pro drtivé údery, ty s ním však ani nehnuly.

Ovšem boxerská historie pamatuje, že každá odolnost má své meze. A že právě fakt, že se nikdy do podobných potíží nedostal, může být posléze obrovským problémem, když k tzv. "hulení" dojde. Jistý Matt Korobjov o tom ví po těžké KO porážce od Andyho Leeho své.

"Myslím, že to je noc, kdy poteče krev, kdy tam oba pocítí bolest a utrpení. A na konci večera z ringu odejde jako vítěz ten, který bude chtít vyhrát více. Já vím, co zvládnu, co umím, jak tvrdé mám své pěsti. Ale je na to vše připravený Golovkin? Budu skutečně zlý, chci za sebou zanechat nějaké dědictví a vítězstvím nad ním ohromím celý svět," stojí si za svým šestadvacetiletý Kanaďan, který má arménské kořeny. Současné jméno dostal od rodičů až ve dvou letech.

Golovkin opět překypuje klidem a mírem

"Pokud bude boxovat chytře, jsem připravený na dvanáctikolový duel. Nemám s tím problém. Pokud bude chtít jít do pouliční bitky, nemám s tím problém. Ale pak si myslím, že ten zápas bude daleko kratší. Má dobrý styl boje, těším se na to. Je hodně dravý, sází hodně úderů jako v amatérském ringu. Bude to pro mě velký test," pronesl svým klidným hlasem a milým výrazem ve tváři Golovkin.

Nejen dle svého trenéra ale svým až neskutečně zdvořilým vystupováním mate okolí, fanoušky i soupeře. I přesto, že chce dobýt zámořský trh a umí kvalitně anglicky, do náročných frází se nepouští a případně využívá tlumočníka, který moc dobře ví, co a jak má přeložit.

"Když jsem ho viděl poprvé na tiskovce, viděl jsem v jeho očích něco, co mi dodalo sílu. Byl to strach. A také má daleko větší hlavu, než jsem si myslel. To je dobře, bude se mi do ní lépe trefovat," zakončil mediální přestřelku Lemieux, který mnohým svým stylem připomíná menší kopii Mika Tysona.

Také v hledišti to bude přehlídka hvězd

Skončil Golovkinovi na lep, nebo měl pravdu? To nejen čeští fanoušci boxu zjistí v neděli nad ránem, přímý přenos galavečera vysílá od 3:00 hodin stanice Sport 1. V rámci přenosu bude kromě zmíněných soubojů k vidění také duel o prozatímní titul mistra světa WBA v těžké váze mezi Kubáncem Luisem Ortizem (22-0) a Matiasem Arielem Vidondem (20-1-1).

V hledišti by pak neměly chybět boxerské celebrity, mimo jiných také zmíněný Cotto, Oscar de la Hoya, Bernard Hopkins, Sergej Kovaljov a coby promotéři Golovkina také nejspíše bratři Kličkové. Tohle bude jednoduše noc snů...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy