Kouč skokanů Jiroutek: Ujížděl nám vlak v rychlosti nájezdu

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 3. 2014 16:15
Uplynulá sezona skokanů na lyžích nebyla z českého pohledu nijak oslnivá, ale trenér David Jiroutek věří v sílu svého týmu do dalších let.
Kouče Jiroutka potěšil návrat Koudelky do světové špičky.
Kouče Jiroutka potěšil návrat Koudelky do světové špičky. | Foto: Reuters

Praha - Uplynulá sezona skokanů na lyžích nebyla z českého pohledu nijak oslnivá, ale trenér David Jiroutek věří v sílu svého týmu do dalších let.

Potěšil ho návrat Romana Koudelky do špičky po zdravotních problémech, naopak mrzely ho v olympijské sezoně nedostatky zejména na skluznicích lyží a při mazání, což se projevovalo na nižších nájezdových rychlostech.

Budoucnost týmu v dalším olympijském cyklu bude čerstvý otec syna Martina řešit na valné hromadě svazu na začátku dubna.

Hlavním problémem samozřejmě finance

Skoky na lyžích posunula kupředu olympijská sezona. Finančně nejlépe zajištěné týmy Polska, Rakouska či Norska investovaly do materiálu a českému týmu ujížděl vlak.

"Měli vyšpičkované věci, my jsme prostě jezdili na nájezdu až o dva kilometry pomaleji. To letos bylo markantní," řekl Jiroutek. Poslední závod v Planici neviděl osobně, neboť zůstal doma, aby přivítal na světě svého druhého potomka, syna Martina. "Přijel na bílém koni," smál se Jiroutek při pohledu z okna na sněžení.

Zkraje sezony se jeho svěřencům nedařilo, navíc nejlepší český skokan Koudelka měl zdravotní problémy. Pak se ale "Koudy" vrátil a tým se hned začal zvedat. "On je člověk, jenž v týmu nechyběl jen kvůli výsledkům, ale také jako persona. On je granát, výbušnina, která rozhodí to, co se v týmu staví špatně. Když se vrátil, tak jsme se jen zlepšovali," podotkl Jiroutek.

Jiroutek: Z Koudelky jsem cítil pokoru

Koudelka mu přinesl i jeden z nejlepších zážitků sezony. To když vedl po prvním kole závodu Světového poháru v Trondheimu. A i když po druhém skoku skončil čtvrtý, měl skokan obrovskou radost. "Jako kdyby vyhrál," všiml si Jiroutek. "Věděl, že nemá po zranění moc naskákáno, že se dokázal vrátit. Cítil jsem z něj pokoru. Bylo vidět, že si toho nesmírně váží, což se třeba dřív nedělo," prozradil kouč.

Lepší závěr sezony způsobila také psychika skokanů. Domácí mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově pro ně bylo tak velkou motivací, že si začali víc věřit. "Všichni cítili, že tam medaile je na dosah. Poprvé jsem tam viděl, že si opravdu věří, že si to jen nenamlouvají," uvedl Jiroutek. O to víc ho mrzelo, že se nemohla konat soutěž týmů kvůli silnému větru. "I proto mě mrzí, že se pak lidi k tomu šampionátu kvůli počasí vyjadřovali negativně, i když to bylo skvěle zorganizované," poznamenal trenér.

Při nominaci nemá příliš na výběr

Jiroutek nemá při nominaci moc na výběr. Vedle Koudelky jsou v týmu Jan Matura, Jakub Janda, Lukáš Hlava, Antonín Hájek a Čestmír Kožíšek, za nimi zeje velká výkonnostní díra. "Macocha," přirovnal Jiroutek situaci k nejhlubší české propasti. "Chtělo by to vždy někoho nechat trénovat místo závodů, ale to nejde. Nebyl sníh a není náhradník," vysvětlil.

Mladí se nezlepšují, tudíž trenérovi nezbývá nic jiného, než udržet současný tým pohromadě co nejdéle. "Byl to rok lovení a vychytávání. Zažili jsme lepší roky, kdy se dobře do sezony najelo a pak ostatní lovili nás," uvedl. Žádné velké změny do budoucna nečeká. "Musíme pracovat se skokany od 16 do 18 let, jinak ty stávající budeme muset ještě dlouho prosit, aby skákali," dodal.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy