Kouč skokanů Jiroutek: Ujížděl nám vlak v rychlosti nájezdu

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 3. 2014 16:15
Uplynulá sezona skokanů na lyžích nebyla z českého pohledu nijak oslnivá, ale trenér David Jiroutek věří v sílu svého týmu do dalších let.
Kouče Jiroutka potěšil návrat Koudelky do světové špičky.
Kouče Jiroutka potěšil návrat Koudelky do světové špičky. | Foto: Reuters

Praha - Uplynulá sezona skokanů na lyžích nebyla z českého pohledu nijak oslnivá, ale trenér David Jiroutek věří v sílu svého týmu do dalších let.

Potěšil ho návrat Romana Koudelky do špičky po zdravotních problémech, naopak mrzely ho v olympijské sezoně nedostatky zejména na skluznicích lyží a při mazání, což se projevovalo na nižších nájezdových rychlostech.

Budoucnost týmu v dalším olympijském cyklu bude čerstvý otec syna Martina řešit na valné hromadě svazu na začátku dubna.

Hlavním problémem samozřejmě finance

Skoky na lyžích posunula kupředu olympijská sezona. Finančně nejlépe zajištěné týmy Polska, Rakouska či Norska investovaly do materiálu a českému týmu ujížděl vlak.

"Měli vyšpičkované věci, my jsme prostě jezdili na nájezdu až o dva kilometry pomaleji. To letos bylo markantní," řekl Jiroutek. Poslední závod v Planici neviděl osobně, neboť zůstal doma, aby přivítal na světě svého druhého potomka, syna Martina. "Přijel na bílém koni," smál se Jiroutek při pohledu z okna na sněžení.

Zkraje sezony se jeho svěřencům nedařilo, navíc nejlepší český skokan Koudelka měl zdravotní problémy. Pak se ale "Koudy" vrátil a tým se hned začal zvedat. "On je člověk, jenž v týmu nechyběl jen kvůli výsledkům, ale také jako persona. On je granát, výbušnina, která rozhodí to, co se v týmu staví špatně. Když se vrátil, tak jsme se jen zlepšovali," podotkl Jiroutek.

Jiroutek: Z Koudelky jsem cítil pokoru

Koudelka mu přinesl i jeden z nejlepších zážitků sezony. To když vedl po prvním kole závodu Světového poháru v Trondheimu. A i když po druhém skoku skončil čtvrtý, měl skokan obrovskou radost. "Jako kdyby vyhrál," všiml si Jiroutek. "Věděl, že nemá po zranění moc naskákáno, že se dokázal vrátit. Cítil jsem z něj pokoru. Bylo vidět, že si toho nesmírně váží, což se třeba dřív nedělo," prozradil kouč.

Lepší závěr sezony způsobila také psychika skokanů. Domácí mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově pro ně bylo tak velkou motivací, že si začali víc věřit. "Všichni cítili, že tam medaile je na dosah. Poprvé jsem tam viděl, že si opravdu věří, že si to jen nenamlouvají," uvedl Jiroutek. O to víc ho mrzelo, že se nemohla konat soutěž týmů kvůli silnému větru. "I proto mě mrzí, že se pak lidi k tomu šampionátu kvůli počasí vyjadřovali negativně, i když to bylo skvěle zorganizované," poznamenal trenér.

Při nominaci nemá příliš na výběr

Jiroutek nemá při nominaci moc na výběr. Vedle Koudelky jsou v týmu Jan Matura, Jakub Janda, Lukáš Hlava, Antonín Hájek a Čestmír Kožíšek, za nimi zeje velká výkonnostní díra. "Macocha," přirovnal Jiroutek situaci k nejhlubší české propasti. "Chtělo by to vždy někoho nechat trénovat místo závodů, ale to nejde. Nebyl sníh a není náhradník," vysvětlil.

Mladí se nezlepšují, tudíž trenérovi nezbývá nic jiného, než udržet současný tým pohromadě co nejdéle. "Byl to rok lovení a vychytávání. Zažili jsme lepší roky, kdy se dobře do sezony najelo a pak ostatní lovili nás," uvedl. Žádné velké změny do budoucna nečeká. "Musíme pracovat se skokany od 16 do 18 let, jinak ty stávající budeme muset ještě dlouho prosit, aby skákali," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy