Sněhová alchymie pomohla. Mamut je připraven skvěle

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 3. 2014 9:36
Harrachov hostí MS v letech na lyžích, podle organizátorů proběhne vše v pořádku a závody budou mít skvělou kulisu.
Přestože je sněhu letos velký nedostatek, podařilo se organizátorům připravit můstek v Harrachově výborně
Přestože je sněhu letos velký nedostatek, podařilo se organizátorům připravit můstek v Harrachově výborně | Foto: ČTK

Praha - Doslova alchymistickým mícháním vznikla na Čertově hoře směs sněhu, díky níž se za jarních podmínek může v Harrachově uskutečnit letošní mistrovství světa v letech na lyžích.

Organizátoři museli zkombinovat přírodní sníh z lesa s umělým, ledovým i vyrobeným s přísadou dusíku. Dohromady ho bylo potřeba 3500 kubíků.

Ale výsledek stojí za to! "Vše je precizní," pochvaloval si v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek.

"Připravili to úplně fantasticky. Nikde ani kapka sněhu, ale tady si asi mákli," pokyvoval uznale hlavou Jakub Janda poté, co si odbyl čtvrteční kvalifikaci.

"Nečekal jsem, že to takhle udělají. Stopa výborná, dopad taky. Na to, jaké tady měli podmínky..." přidal se také Roman Koudelka.

Pane Jozífku, v jakém stavu je můstek a sníh po prvním dnu šampionátu?
"Vše je precizní. První den sněhu vůbec neublížil, stav můstku je stoprocentní."

Co na vaši přípravu říkají jednotlivé výpravy a závodníci?
"Žádné negativní ohlasy jsme nezaznamenali, právě naopak. Chválí nás a fandí nám."

Na víkend jsou ale hlášeny srážky. Mohou připravenému sněhu nějak ublížit?
"Zřejmě ne. Komplikací by neměl být ani případný déšť, to už by musela být opravdová průtrž mračen. Jediným nepřítelem může být vítr. Ovšem s tím nic neuděláme a věříme, že nám závody nezkomplikuje."

V kvalifikaci se už objevily lety za hranici dvou set metrů, Peter Prevc se dokonce přiblížil rekordu můstku. Fanoušci se tedy mohou těšit na atraktivní závody?
"Sníh je hodně rychlý a mělo by se létat daleko. Jen se trochu bojíme, aby pak nevznikly sekundární problémy s odjezdem, protože ty podmínky jsou trochu jiné než na přírodním sněhu."

Jak to momentálně vypadá s diváckým zájmem? Kolik lidí přišlo na kvalifikaci?
"Nějaké tři nebo tři a půl tisíce."

Jaké návštěvy očekáváte na samotné závody? Aréna má kapacitu 15 tisíc míst, přičemž hned několik tisíc příznivců má každý den přijet z Polska.
"Vstupenek už je prodáno opravdu hodně, více než polovina. Bude to taky hodně o počasí, podle něhož se lidé budou ráno rozhodovat."

Vypadá to, že není třeba se obávat, že by se opakovala blamáž z některých minulých let, kdy byly závody rušeny kvůli nedostatku sněhu a také divácký zájem nebýval vysoký?
"Věříme, že ne. Jak jsem říkal, pouze proti velkému větru bychom byli bezmocní."

 

Právě se děje

před 21 minutami

Hokejisté Sparty budou v neděli neplánovaně hrát v Boleslavi

Hokejisté Sparty se v neděli v extralize neplánovaně představí na ledě Mladé Boleslavi. Podle původního rozpisu měli Pražané hrát doma s Vítkovicemi, ale ostravský klub je v současnosti v karanténě. Zástupci Sparty se proto domluvili s Mladou Boleslaví a předehrají si zápas 26. kola. Středočeši měli původně hrát s Kometou Brno, která je rovněž v karanténě.

Vítkovice už si musely odložit čtvrteční duel 1. kola doma s Litvínovem i nedělní v Hradci Králové. V pátek Ostravané nebudou hrát s Třincem, v neděli nenastoupí proti Spartě a příští týden v úterý proti Kometě. Podle programu by se měli do extraligy zapojit příští týden v pátek, kdy se představí v 6. kole v Českých Budějovicích. Náhradní datum již má souboj s Oceláři, který se uskuteční 16. října na soupeřově ledě.

Ve stejném termínu jako Vítkovice by se mělo dočkat prvního vystoupení v sezoně Brno, jehož soupeřem by měly být Karlovy Vary. Kometa už nehrála v pátek na vlastním ledě proti Třinci a v neděli v Litvínově, tento týden má odložené duely v pátek doma proti Českým Budějovicím, v neděli v Mladé Boleslavi i následné utkání v Ostravě.

Kluby využívají volného termínu k předehrání duelu, pokud má jiný soupeř také možnost k zápasu nastoupit a uvolnila se jim v případě nutnosti "okna" na dohrávky.

před 59 minutami

Běloruská policie při nedělních demonstracích proti režimu Alexandra Lukašenka zatkla 442 lidí

Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v hlavním městě Minsku. Ve vazbě je jich do verdiktů ve správních řízeních kvůli narušení veřejného pořádku zatím drženo 330. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by s odvoláním na údaje poskytnuté dnes ministerstvem vnitra.

V Bělorusku se konají demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka, vládnoucího už 26 let, a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

V neděli se v Minsku a řadě dalších měst opět konaly velké protesty. Zpravodajové ruských sdělovacích prostředků odhadli účast jen v běloruské metropoli na 50 000 až 70 000 lidí. Běloruské ministerstvo vnitra tvrdilo, že účastníků bylo v Minsku nejvýše 18 000 a že jejich počet v celé zemi se celkem pohyboval kolem 20 000.

Zdroj: ČTK
Další zprávy