VIDEO Hájek ustál hrůzostrašný pád naštěstí bez zranění

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář, youtube.com
15. 3. 2014 9:00
Antonín Hájek ve 2. kole mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově nestačil na zledovatělém dojezdu včas zabrzdit a ve velké rychlosti naboural hlavou a ramenem do mantinelu.
Takto byl Antonín Hájek odvážen z dojezdové plochy na záchranných saních. | Video: youtube.com

Harrachov - Bylo to jako hrůzostrašná scéna z hokeje. Antonín Hájek ve 2. kole mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově nestačil na zledovatělém dojezdu včas zabrzdit, na poslední chvíli se sice snažil lyží zahranit, jenže ta se mu vypnula a Hájek ve velké rychlosti naboural hlavou a ramenem do mantinelu.

K dlouhodobě nejlepšímu českému letci se okamžitě seběhli lékaři, aby zkontrolovali, jestli může hýbat nohama. To se naštěstí stalo, navíc je dokonce možné, že se Hájek ještě o víkendu do šampionátu zapojí.   

"Tonda je natlučený, podle mě dost, ale snad to bude dobrý. Krk, hrudník bude zablokovaný, uvidíme, jak to stáhnou ty svaly," řekl v pátek novinářům vyhlášený ortoped Vladislav Hospodár, který se na šampionátu stará o český tým.

"Pokud se to povede udržet ve stavu, aby se to do rána nestáhlo, tak by to mohlo být zítra relativně v pohodě. V tuhle chvíli nevypadá na žádné vnitrohrudní nebo vnitrobřišní poranění, končetiny jdou také dobré," doplnil.

"Špatné. Viděl jsem, jak ho nakládají"

Hájek byl sice odvezen na nosítkových saních do týmových buněk, do nemocnice však po ošetření lékařů nakonec odjet nemusel.

"Nebylo třeba, aby jel do nemocnice. Budeme ho teď chvíli hlídat. Jedině je nebezpečí, že je natlučená slezina. Kdyby bylo riziko, okamžitě uděláme kroky, které se udělat mají," přiznal Hospodár.

Jelikož byl Hájek po prvním kole ze čtyř českých závodníků nejhorší, měli zbylí tři letci jeho nehodu před skokem v hlavě. 

"Bylo to těžké. Čekal jsem na věži, viděl jsem, jak Tomičku (Hájka) nakládají. Je to tady trošku nebezpečnější, nájezd je trošku kratší. Když to přimrzne, těžko se dobrzďuje. Taky mi k tomu moc nechybělo," připomněl Jakub Janda.

Koudelka: Udělalo se mi z toho zle

To nejlepší český skokan v sezoně Jan Matura se naopak na dojezdu pádu stejně jako Hájek nevyhnul, protože mu také vypnulo vázání na jedné lyži, naštěstí pro něj pád kontroloval.

"Samozřejmě to není úplně rovné, to není nikde. Na nějaké hroudě my tam vypla lyže, byl z toho takový polopád. Viděl jsem Tondu, snažil jsem se brzdit dřív. Vypla mi lyže a bylo z toho tohle," uvedl Matura.

Těžce bral Hájkův pád především Roman Koudelka, nejlepší Čech závodu, kterému patří po druhém kole šestá příčka.

"Musím říct, že se mi udělalo docela zle. Jsem na tyhle situace docela choulostivý. Já nekoukal až do konce, nevím, jak tam nakonec dorazil. Viděl jsem jen, jak letěl hlavou. Proto jsem doskočil a hned se ptal, jak na tom je a snad dobrý," přiznal Koudelka.

"Ten skok se mi naštěstí povedl, kluci na mě ale prý řvali: 'Neraduj se a brzdi!' Proto jsem taky začal brzdit hned za pádovkou a říkal jsem si, že radši začnu brzdit dřív, abych si tam nechal rezervu až do konce," doplnil.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy