Ypres – Řada favoritů (nejen) na celkové pořadí možná během skončené noci nezamhouřila oka. A v případě Chrise Frooma a Petera Sagana nešlo jen o důsledky jejich pádů v úterní divočině při rovinatém návratu Tour de France na pevninu.
Ne, spát jim jistě nedalo 15,4 kilometrů dlážděných úseků, které budou muset překonat během páté etapy "Staré dámy" vedoucí z Ypres do Arenberg Porte du Hainaut. Právě devíti kostkových sekcí se největší favorité bojí možná ještě více než náročných horských etap, které je budou čekat v následujících dvou týdnech.
Známé klišé "tady se závod nedá vyhrát, ale rozhodně se zde dá ztratit" platí do puntíku. Lehcí vrchaři se kostkovým klasikám na jaře vyhýbají, jízda v těchto úsecích totiž vyžaduje poněkud jiné kvality než boj v horských etapách. Právě z nezkušenosti a nedostatku fyzických předpokladů vychází kritikové zařazování těchto úseků do trasy Tour.
K nejhlasitějším z nich patřil před startem již výše zmíněný největší favorit závodu Chris Froome. Na námitky však vedení závodu odpovídá tvrzením, že by byla chyba při průjezdu severem Francie vynechat tato místa, která tvoří historii cyklistiky a tak mohou favorité doufat, že aspoň nebude pršet.
I zde ale nejspíše nebudou jejich modlitby vyslyšeny. Pršet by totiž mělo a déšť, by tak mohl ze závodu udělat již v pátém dějství pořádnou loterii.
Kostky na Tour naposled před čtyřmi lety
Nevěříte? Pak si stačí vzpomenout na rok 2010, kdy peloton Tour rovněž musel zdolat některé z úseků známých z klasiky Paříž – Roubaix. Tehdy třetí etapa končila rovněž v Arenbergu. Na 13 kilometrů na pavé úsecích nevzpomíná dodnes v dobrém Fränk Schleck, který si zde zlomil klíční kost, pádu se nevyhnul ani Alberto Contador.
Naopak Andy Schleck na této etapě vydělal. Poté, co se vinou pádů peloton roztrhal, vzal za to jeho týmový kolega Fabian Cancellara, jeden z největších specialistů na jízdu po zrádných kostkách, a dotáhl svého týmového kolegu v první skupině do cíle.
Mladší z lucemburských bratří tak na největšího soupeře Contadora získal minutu a osmnáct vteřin. Hodně ztratil i Lance Armstrong. Tentokrát bude pomoc švýcarského Spartaka potřebovat už jen pro změnu Fränk, Andy totiž po zranění po třetí etapě na letošní Tour již nepokračuje.
Důkladná příprava
Jeho asistenci by si jistě přál i král loňského ročníku Froome. "Nemám toho na pavé moc najezděno. Bude to výzva a budeme se na to muset pořádně připravit," prohlásil po představení letošní trasy devětadvacetiletý rodák z keňského Nairobi. Umění ze svých začátků na afrických planinách zjevně už zapomněl.
A tým Sky není zdaleka jediným, který se na zmíněných patnáct kilometrů patřících do trasy nejslavnější klasiky světa přezdívané příznačně "Peklo severu" důkladně připravoval. Během jara se na sociálních sítích postupně objevovaly fotografie z tréninkových kempů týmů největších favoritů.
Pátou etapu prostě není radno podcenit, kromě jiného se testovalo také vybavení. Většina týmu proto poveze na svých bicyklech širší rámky a někteří jezdci v širších nominacích na "Starou dámu" se s kostkami seznamovali vůbec poprvé v životě.
Týmoví šéfové se také do sestav snažili zařadit pro své elitní vrchaře jakési průvodce nebezpečnými úseky. Britskému lídru Sky sice nebude pomáhat Cancellara, Bernhard Eisel a Geraint Thomas to ale na kostkách také zvládají více než dobře.
Vymstí se Froomovi nenávist s Wigginsem?
Každopádně se právě dnes může ukázat pro Sky jako chyba, že v sestavě chybí Bradley Wiggins. Vítěz Tour z roku 2012 se na letošním Roubaix (9.) ukázal jako silný závodník na kostkách a jeho tesařské schopnosti by se Froomovi mohly hodit v případě, že se startovní pole roztrhne a hlavní favorit zůstane vzadu.
Contadorovi pak bude k ruce Massimo Tosatto, Nizozemci Baukemu Mollemovi pomůže krajan Lars Boom a Belgičan Sep Vanmarcke, Američanovi Andrewovi Talanskému pak další Belgičan Johan Van Summeren, který Paříž-Roubaix vyhrál v roce 2011.
Bez specialistů na zrádné kostky si budou muset naopak pomoct Španěl Alejandro Valverde, lídr závodu z Astany – Ital Vincenzo Nibali a také Portugalec Rui Alberto Faria da Costa. Jeho Lampre totiž nechalo doma italského klasika Filippa Pozzata.
Nejtěžší osmý úsek
A co přesně na závodníky čeká? Contador se po obhlídce trasy nechal slyšet, že jsou letošní pavé úseky ještě náročnější než ty zařazené v roce 2010. Tentokrát se pojede proti směru klasiky Paříž – Roubaix a prvním kostkovým sektorem bude až na 87. kilometru Carrefour de I'Arbre, oproti Peklu Severu však v poněkud okleštěné formě.
Všech devět úseků ale bude zařazeno až na závěrečných sedmdesáti kilometrech. Nejtěžším z nich by měl být ten osmý – Wandignies-Hamage à Hornaing, který je zároveň nejdelším, měří 3,7 kilometru a je hodnocen čtyřmi hvězdičkami na pětistupňové stupnici obtížnosti.
Poslední úsek pak končí pět kilometrů před cílovou páskou. Ač se cíl nachází v Arenbergu, vynechali pořadatelé úsek nejobávanější, nacházející se v lese poblíž cílového města, o němž kdysi Zdeněk Štybar prohlásil, že to snad ani není cesta, ale jen pár poházených šutrů.
Kdo uspěje?
Většina hlavních favoritů na pařížské pódium má ze zemědělských cest severní Francie jen velmi málo zkušeností, bude tak do jisté míry záležet i na štěstí, komu se povede najet na hlavní konkurenty cenné vteřiny.
V páté etapě samozřejmě půjde kromě boje o celkové prvenství – respektive přežití favoritů – ale také o cenný etapový vavřín. Z tohoto pohledu je zajímavé, že na Tour startuje sedm jezdců z první desítky letošního Paříž – Roubaix. O etapový primát tak bude bojovat Terpstra, Cancellara či Degenkolb. Pro Slováka Sagana to pak bude navíc také boj o obléknutí žlutého dresu.
"Kostky" jsou vrženy. Kdo se stane hrdinou a kdo naopak padne za oběť nejobávanější etapě prvního týdne 101. ročníku Tour?