Praha - Licenční komise Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ve středu udělila licenci World Tour týmu Astana, stáj v čele s obhájcem žlutého trikotu z Tour de France tak bude mít i v roce 2015 zajištěn start na největších závodech silničního kalendáře.
Zpráva o udělení licence přichází krátce poté, co prokuratura v Padově předala Italskému olympijskému výboru dokumenty poukazující na možné systematické dopování v kazašském týmu během posledních sezon.
Licence udělena se zpožděním
Licenční komise rozdělila 16 z 18 licencí World Tour již v minulém týdnu. Žádalo o ně přitom rovných 18 týmů, při udělování licencí je zohleňována sportovní kvalita týmu (získané body), finanční zajištění a etická stránka. První dva parametry Astana jednoznačně splňuje, problémem je však stránka etická, kromě kazašské formace byl na „čekačce“ ještě francouzský Europcar, ten nesplňoval dostatečné finanční zajištění.
Tým vedený šéfem Alexandrem Vinokurovem se do problémů s udělením licence dostal kvůli pozitivním testům bratrů Iglinských v posledním roce, pozitivně testováni byli navíc další tři závodníci záložního týmu Astany.
Kazašská stáj je zapojena do Hnutí pro důvěryhodnost cyklistiky (MPCC), jedná se o sdružení týmů, jež přijaly vlastní, tvrdší než oficiální pravidla pro boj proti dopingu. Podle pravidel MPCC měla Astana po pozitivním nálezu druhého z bratří Iglinských stáhnout svou účast již v podzimních závodech (např. Okolo Lombardie). To se však nakonec nestalo, protože by tím byla naopak porušena povinnost týmu startovat na závodech kalendáře World Tour.
Řešení problému s Astanou se tak přesunulo na prosinec, tedy do období rozdávání licencí. UCI trvale deklarující boj za očištění cyklistiky tak byla postavena před velmi těžké rozhodnutí.
Neudělení licence by totiž pravděpodobně zabránilo Vincenzu Nibalimu obhajovat triumf na Tour de France, stejně tak vycházející hvězda světové cyklistiky, Fabio Aru by jen těžko hledal jiné angažmá v době, kdy mají týmy vesměs uzavřené soupisky a naplánované rozpočty. Na druhé misce vah pak stojí pověst stáje, jejíž historie je protkána dopingovými skandály.
Historie Astany je protkána dopingovými excesy
Astana vznikla v roce 2006, tehdy Vinokurov, kazašský národní hrdina a osobní přítel prezidenta Nazarbajeva závodil v barvách španělského týmu Liberty Seguros. Astana, financovaná skupinou kazašských státních firem tehdy převzala španělský tým poté, co se z cyklistiky kvůli svému zapojení do Operace Puerto stáhl šéf Liberty Seguros Manolo Sainz.
V roce 2007 byl při Tour de France obviněn z dopingu sám Vinokurov a Astana ze závodu odstoupila, následně byla pozitivně testována i další kazašská hvězda, Andrej Kašečkin. Po převratu před sezonou 2008 se vedení stáje chopil Belgičan Johan Bruyneel, proslulý spolupracovník Lance Armstronga.
V první sezoně pod Bruyneelem tým díky Contadorovi vyhrál Giro i Vueltu, nebyl však vpuštěn na start Tour. Sezonu 2009 v dresu Astany strávil i sám Armstrong při svém slavném návratu „z důchodu“ a Contador vyhrál Tour de France.
Léto 2010 bylo ve znamení dalšího velkého skandálu. V té době už byl Bruyneel pryč, naopak se k závodění vrátil Vinokurov a Contador obhájil žlutý trikot na Tour, titul mu byl však následně odebrán kvůli pozitivnímu nálezu na hormon clenbuterol. V letech 2011 a 2012 v tyrkysových dresech kazašského týmu závodil i Čech Roman Kreuziger a právě s tímto obdobím souvisí vyšetřování údajných abnormalit v jeho biologickém pasu.
Vyšetřování možného systematického dopingu
Poslední dvě sezony jsou v Astaně ve znamení úspěchů Vincenza Nibaliho, po zmíněných problémech bratrů Iglinských se však i za Nibaliho érou nese určitá pachuť. Pár dní před dnešním rozhodováním o udělení licence se pak v italském tisku objevily informace o vyšetřování nechvalně proslulého doktora Ferrariho, které se opět velmi dotýká i kazašské stáje.
Prokuratura v Padově podle Gazzetty dello Sport předala Italskému olympijskému výboru více než pětiset stránkový dokument se zjištěními z telefonních odposlechů, domovních prohlídek a bankovních transakcí. Operace „Mito“, jak je akce italských orgánů pojmenována, se týká sítě vytvořené kolem doktora Ferrariho, tedy lékaře spojeného s dopingovými eskapádami Lance Armstronga. Ferrariho případ se dotýká 38 cyklistů, z nichž téměř polovina v minulých letech byla jezdci Astany (včetně Romana Kreuzigera), aféra dále postihuje především jezdce Katushy a Lampre.
Padovští vyšetřovatelé mají údajně k dispozici foto Ferrariho při návštěvě tréninkového kempu Astany v listopadu loňského roku. Šéf Astany Vinokurov už dříve přiznal, že s Ferrarim během své kariéry spolupracoval a podle zprávy zprostředkoval v roce 2010 spolupráci s Ferrarim minimálně deseti jezdcům kazašského týmu. To je skutečně velmi vážné obvinění, jednalo by se totiž svým způsobem o systematický doping.
Licence udělena už nyní
Šéf UCI Cookson označil zjištění italských vyšetřovatelů za velmi závažná a tvrdil, že se Licenční komise UCI bude muset s Operací „Mito“ detailně seznámit. Z dalších Cooksonových výroků se zdálo, že bude rozhodnutí o udělení licence ještě o pár dní odloženo. Nakonec však licence World Tour byla Astaně udělena.
„Prošli jsme během posledních dnů velmi těžkými chvílemi a mezi našimi jezdci bylo velké napětí. Teď jsme konečně obdrželi očekávané zprávy a můžeme se konečně soustředit na přípravu před skvělou sezonou,“ reagoval na zprávy sportovní ředitel Astany Giuseppe Martinelli, kterého zpráva zastihla na týmovém soustředění ve Španělsku.
Těžko říci, co se v kazašském týmu změnilo k lepšímu od minulého týdne, Astana se nakonec bude i příští rok objevovat na největších závodech, probíhající italské vyšetřování však dává tušit, že tím kauza ještě zdaleka nekončí.