Drsné pády i vítězství. Zvláštní sezona, tvrdí Štybar

ČTK ČTK
27. 11. 2014 10:04
Sezonu vzestupů a pádů, v několika případech těch opravdových, prožil cyklista Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar vítězí na MS v cyklokrosu
Zdeněk Štybar vítězí na MS v cyklokrosu | Foto: Reuters

Praha - Sezonu vzestupů a pádů, v několika případech těch opravdových, prožil cyklista Zdeněk Štybar. Začala pro něho ziskem třetího titulu mistra světa v cyklokrosu, poprvé opanoval závod s hromadným startem na republikovém šampionátu, vyhrál etapu na Eneco Tour a poprvé v kariéře se stal vítězem ankety Král cyklistiky. Sezona ho ale také hodně bolela, neboť si z pádů odnesl nepříjemná zranění.

"Byla to zvláštní sezona. Začala perfektně, na jaře jsem měl výbornou formu, ale neukázalo se to na výsledkové listině. Neprodal jsem, co bylo v nohách," hodnotil Štybar uplynulé měsíce v rozhovoru s novináři. "Když jsem začal ladit formu na druhou polovinu sezony, vše se vyvíjelo dobře. Myslím, že jsem měl životní formu. Nebo jsem jí byl rozhodně hodně blízko. Ale pád na Eneco Tour všechno překazil," uvedl (drsnou havárii v cílové rovince si můžete na videu připomenout zde).

Místo vavřínů přišel o zuby

Právě na srpnovém etapovém závodu, který loni vyhrál, se cítil brzy devětadvacetiletý jezdec stáje Omega Pharma-Quick Step skvěle. "Tam to bylo asi nejlepší. Tím, že jsem měl po Paříž-Roubaix dlouhou pauzu a dlouho nezávodil, tak jsem měl čas trénovat a na závěr sezony mi to hodně prospělo," řekl Štybar, jenž formu potvrdil vítězstvím v druhé etapě.

"Pak následovaly další etapy, které mi měly sedět, ale dopadlo to, jak to dopadlo," litoval Štybar, který musel po čtvrté etapě odstoupit z průběžné páté příčky. Měsíc před světovým šampionátem měl ošklivý pád, z něhož vyšel s pohmožděninami a vyraženými zuby.

Právě zuby mu komplikují život ještě nyní. A k nim se navíc přidalo rameno. Při podniku v belgickém Ardooie, kde shodou okolností spadl i v srpnu, upadl v polovině října v závodu v cyklokrosu. S pravým ramenem, v němž si potrhal vazy, musel na operaci.

"Rameno se lepší, už se musí jen doléčit. Se zuby ale strávím ještě nějaký čas u zubaře, další schůzku mám 3. prosince, kdy mi budou měnit můstek. V půlce ledna bych měl dostat implantáty, ale to se pak hojí další asi tři měsíce. A pak se to zase musí měnit, takže to je tak do června," nastínil Štybar. "Na domácí mistráky už by se to mohlo povést, že by to bylo celé v pořádku a za mnou," řekl.

Na domácí šampionát se těší

Zraněné rameno mu výrazně zkomplikovalo plány na další cyklokrosovou odbočku, která je o to zajímavější, že se jede světový šampionát v Táboře a Štybar tam bude v roli obhájce zlata. "První tréninky jsem tak po hodině už jel s jednou rukou na řídítkách a druhou skrčenou, ale přijde mi, že se to lepší. Samozřejmě nedokážu přesně říct, jak to bude dál."

Na jeho touze startovat 1. února v Táboře se však nic nezměnilo. "Chtěl bych jet zase ty závody okolo Vánoc, protože vím, že když nepojedu tohle vánoční turné, bude to s Táborem hodně složité. Doufám, že to klapne. První závod je v Essenu v prosinci za tři týdny. Počkáme na týmové soustředění a rozhodnu se třeba týden předem," uvedl Štybar.

Kvůli koruně přiletěl z Belgie

Je hlavní tváří šampionátu a vývoj jeho zdravotního stavu netrpělivě sledují organizátoři. "Samozřejmě by všichni byli rádi, kdybych tam byl. Ale ten tlak na sebe si dávám hlavně já sám. Rád bych tam jel a pokusil se o obhajobu, ale je to zatím ve hvězdách, ještě strašně daleko," přemítal Štybar. Týmový manažer Patrick Lefevere proti jeho startu na jihu Čech nic nenamítá. "Myslím, že tomu je to jedno. Ale pokud nepojedu dobrou sezonu na jaře, tak už mu to jedno nebude," pousmál se Štybar.

Přesný kalendář pro příští silniční sezonu ještě nezná. "Nebyl jsem kvůli tomu ramenu na první týmové schůzi. Nějaký nástřel už samozřejmě mám, ale není definitivní. Příprava na klasiky je u nás v týmu daná, ale uvidíme, kde začnu prvním závodem, to ještě nevím," řekl Štybar. Převzít korunu určenou Králi cyklistiky přiletěl z Belgie, dnes už míří na Mallorcu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy