Praha - Patří mezi největší legendy českého tenisu. Třikrát v kariéře získal grandslamový titul, v roce 1980 triumfoval ve slavném Davis Cupu a před třemi lety byl zařazen mezi stovku nejlepších hráčů historie.
Před rokem musel Jan Kodeš absolvovat náročnou transplantaci srdce, tenisovou sezonu 2015 si ale nenechal ujít a pečlivě sledoval dění na poli milovaného sportu.
A svým specifickým způsobem, otevřeně a bez servítek, zodpověděl otázky v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Snažím se odpovídat tak, jak to cítím," uvedl devětašedesátiletý Kodeš během interview.
Pane Kodeši, jaké pocity máte z uplynulého tenisového ročníku, kam se podle Vás posunul mužský či ženský tenis, co tento rok celkově přinesl?
Myslím, že to byl rok jako každý jiný. Zájem o tenis neklesá, ba naopak země východní Asie se prezentují organizováním většího počtu turnajů ATP a WTA, zatímco evropské turnaje mají starosti. Uvidíme, jak se to bude nadále vyvíjet.
Co říci k dominanci Novaka Djokoviče a Sereny Williamsové? Není už to trochu nuda?
Oba jsou stále nejlepší. Novak Djokovič se zviditelnil a potvrdil svou dominanci v letošním roce. Na třech hráčích bylo vidět markantní zlepšení v jejich hře: Djokovič výrazně zlepšil své podání, Murray přestal zbytečně chybovat a Wawrinkova hra začala být účelná po všech stránkách – druhé podání, síla v úderech i přesné prohozy. Serena je Serena, pokud bude zdravá, má na to, aby byla dále na špici. Mám ale pocit, že má problémy s váhou a pohybem, na US Open to bylo znát. Jinak více se čekalo od nástupu těch mladších, jako by trochu ustrnuli Čilič, Dimitrov, Raonic, Dolgopolov. Nishikori a Ferrer si uhráli svoje, hráli ATP Final Masters v Londýně. Také Francouzi Tsonga, Gasquet, Simon prohráli v Davis Cupu, to bylo překvapení. Naopak o sobě nechali slyšet Zverev, Rublev, Herbert.
Davis cup se nevynechává. Ani kvůli grandslamu
Poprosím Vás ještě o hodnocení sezony striktně z českého pohledu? Co Vás nejvíce potěšilo, co naopak zklamalo?
Určitě mě potěšil postup Lucie Šafářové do finále dvouhry na Roland Garros v Paříži, škoda že nevyhrála, měla 2:0 ve třetím setu! Zklamáním pro mě bylo, že Tomáš Berdych nehrál Davis Cup proti Austrálii v Ostravě, a prakticky jsme tak vzdali v letošním roce boj o salátovou mísu. Argument, že se musí soustředit na grandslamy, neberu, ty se vyhrávají na kurtě, a ne tím, že se připravuji někde na turnaj ATP v Indian Wells, který se navíc hrál na stejném povrchu jako Davis Cup a byla tam skoro týdenní pauza. I Djokovič a Murray hráli Davis Cup a pak cestovali do Indian Wells. Nám se to navíc vymstilo i tím, že jsme pak museli letět až do Indie se zachránit.
České ženy opět vládly Fed Cupu, získaly čtvrtý titul během pěti let. Jak se vůbec zrodil takový fenomén podle mínění Jana Kodeše?
Fed Cup jsme vyhráli už po deváté v historii, ustáli jsme roli favorita a vítězství je o to cennější, že za Rusko hrála i Maria Šarapovová. Máme velmi vyrovnaný tým, což je velká výhoda. Mužstvo je teď silnější o Karolínu Plíškovou, která se prosadila během roku postupem do první desítky. Jinak by to asi i vypadalo, kdyby hrály Fed Cup pravidelně obě sestry Williamsovy. Další pilné mladé holky jsou u nás na cestě, a nemáme se tedy čeho bát: Allertová, Siniaková, Smitková...
Často se skloňuje slovo parta, říká se, že jsou české tenistky velké kamarádky a není mezi nimi rivalita. A mají velkou ochotu reprezentovat. Jsou to ty hlavní atributy úspěchu?
Nemyslím si, to jsou taková slova pro média, která se používají pravidelně, ale rozhodující je nakonec jedině výkonnost na kurtě. Tenis není fotbal, kde jsou hráči závislí na svých spoluhráčích. To, že mají zájem reprezentovat, je i důsledek toho, že nezapomněly na to, kde a kdo je vychoval a pomohl v jejich začátcích. A to je vlastnost velmi cenná. Holky mám vás všechny rád.
Co individuálně říci k výkonům Kvitové, Šafářové a Plíškové v minulém roce? A jak se jim podle Vás bude dařit v příští sezoně?
Lucie i Karolína už hrají významnou roli ve světovém tenise, ale pokud se neprosadí jako Petra Kvitová na grandslamech, tak jejich sláva z Fed Cupu brzy vyprchá. Příští rok ukáže, jak jsou na tom, zejména Plíšková bude obhajovat své body hned na začátku roku. Uvidíme.
U Karolíny Plíškové bych se ještě zastavil. Kam to může dotáhnout? Může být světovou jedničkou, jak je občas naznačováno ze strany expertů?
To je těžké říct, má ještě mnoho nedostatků, ale proč ne? Musí ale na sobě stále tvrdě pracovat.
Berdycha už se hvězdy nebojí
Pojďme k českým mužům, nejprve k Tomáši Berdychovi. Nový trenér podle některých názorů vlastně nesplnil svůj úkol, protože jen ustálil Berdycha tam, kde už několik let byl. Stále nepřišel průlom na grandslamu, stále příliš neporáží špičkové hráče. Souhlasíte s těmito názory?
Není to tak snadné, všechny ty borce, co jsou před ním, už porazil. Jak Nadala, tak i Federera, Murraye či Djokoviče. Berdych si udržuje stabilní výkonnost a myslím, že měl dobrou sezonu. Horší je, že s těmi před ním dříve bojoval třísetové bitvy, ale teď s nimi prohrává hladce. To se ale může změnit. Je to i otázka sebedůvěry. Oni se totiž Tomáše dříve víc báli a to byla pro něho výhoda, dnes už tomu tak není.
Dá se vůbec jeho výkonnost ještě někam posunout, a případně jakým způsobem?
Jsem přesvědčen, že ano, jeho servis se mi vůbec nelíbí, není to taková zbraň, jakou by při jeho výšce mohla či měla být. Opouští ho v důležitých momentech. Jeho nového trenéra neznám, těžko se k tomu mohu vyjadřovat. Tomášovi je dnes už třicet let a musí už vědět i sám, jak na ně, když už je porážel. Mnoho hráčů v těchto letech dokázalo vyhrát ještě grandslamový turnaj, a tak si myslím, že není třeba panikařit a stále se o to pokoušet. Svoje rady ale prezentovat nehodlám, nejsem jeho trenér ani poradce a přes média se to nedělá.
Za Berdychem je u nás poměrně velká výkonnostní mezera. Vývoj Jiřího Veselého se také přibrzdil, pak už stojí za zmínku snad jen Adam Pavlásek. Jaká je podle Vás budoucnost českého mužského tenisu?
Řeknu, s čím to podle mě souvisí. V roce 1999 se hrál na Štvanici poslední mužský ATP Tour Open, kde vždy mohly být připraveny tři divoké karty pro nastupující generaci. Mohlo být dodnes patnáct ročníků po třech kartách, tedy pětačtyřicet příležitostí, které jsme špatným rozhodnutím hodili přes palubu a dnes se nám to vrací. Podcenil se význam této akce, která navíc nebyla ztrátová. Navíc, ve výkonném výboru Českého tenisového svazu jsou dnes lidé, kterým je všechno jedno, třeba i to že štvanický centrkurt leží roky ladem, a to s povrchem, který i brání tam takový turnaj pořádat.
Hráčům se příliš ustupuje
Není tajemstvím, že se současným šéfem českého tenisu panem Kaderkou jste si do noty příliš nepadl. Co mu ještě vyčítáte kromě Štvanice? V červnu jste ho ostře kritizoval za neúčast na finále Lucie Šafářové v Paříži - je to jedna z těch věcí, nebo máte vůči němu i další výtky?
Co se týká prezidenta Kaderky, tak sliboval, že všechny prostředky se budou vynakládat na juniory. Dnes na grandslamech nemáme žádného juniora v hlavní soutěži juniorů. Co na to říct? To, že dal přednost turnaji v Prostějově před finálovým zápasem Lucky v Paříži, byla pěkná ostuda. To, že si obsadil na Štvanici rehabilitační prostory včetně kondičního bazénku jen pro sebe a svoje známé? Stadion se stavěl pro reprezentaci a hráče. To, že nemáme žádná zastoupení v komisích ITF, všechny vyházel a místa si obsadily jiné země. Že si nechal změnit stanovy ČTS v placenou funkci a nahrazen může být jedině jiným členem VV, který je ve výboru nejméně deset let. Tento způsob volby nemá žádný jiný sportovní svaz. Málokdo tyto věci ví. Mně tohle může být jedno, já nemám už žádné ambice. Ale ptal jste se. To, že si neváží bývalých hráčů, už je také stará píseň.
Vraťme se ještě k Davis Cupu. Myslíte si, že Tomáš Berdych bude ještě reprezentovat? A jak to udělat bez něj a Radka Štěpánka? Budeme ještě patřit k favoritům?
To záleží na samotném Tomášovi Berdychovi, myslím, že by hrát měl, potřebuje zápasy v napjaté atmosféře, která zoceluje psychiku a kopíruje i zápasy na tři vítězné sady, jako na grandslamech. Pokud se bude vyhýbat Davis Cupu, tak si o roli favorita můžeme nechat jen zdát. Ani Lukáš Rosol to nezachrání.
Četl jsem nedávno jedno Vaše vyjádření, že současná generace tenistů je hodně rozmazlená, zhýčkaná. Jak se to projevuje a co se Vám na současném tenisovém kolotoči nelíbí?
To je pravda, všechno má své meze, ale požadovat startovné bokem 300 tisíc dolarů a i víc už je trochu moc. Vždyť dnes mají skoro všechno zdarma a vůbec bych se nedivil, že někteří pořadatelé turnaje zruší či prodají někam jinam anebo že se bude hrát už jen na grandslamech, v USA, Číně a v Dubaji či Kataru. Hráčům se neustále ustupuje, začalo to kdysi placeným ubytováním, židlemi při střídání, pak tie-breakem, ručníky u sběračů v kurtu, odchody do šaten během zápasů, ošetřování včetně masáží nohou na kurtě, uvedením jestřábího oka. Určitě jsem na něco zapomněl. Ne, to není nějaká moje závist, ale neznám sport, kde by hráči měli tolik výhod. Potom dělají ještě obstrukce, zda přijedou či budou hrát?
Tenisté si stěžují na náročný program, zároveň ale jdou hrát po sezoně takzvanou asijskou ligu (IPTL) za velké peníze. A pak se tam zraní, jako třeba Raonic či Gasquet. Jaký máte názor na tento logický rozpor?
A to je právě ten současný stav. V Asii je to dobře placená dovolená a vůbec se nedivím hráčům, že tam chtějí hrát. Nejde o body do ATP, není to Davis Cup a nejsou to nervy, ale jen dobrý trénink na další sezonu. Pamatuji se, jak se nedávno řešily problémy v NHL, stávka, stropy a tak dále. Každopádně konkurence mezi soutěžemi ITF (grandslamy, Davis Cup a Fed Cup) a ATP/WTA nadále trvá. Dokud nedojde k nějakému krachu.