Kanoisté musí šetřit. I když je kvalifikace do Ria tvrdá

Jaroslav Pešta
2. 5. 2014 11:16
Českým kanoistům dnes začíná sezona SP. Jak vidí jejich šance trenér Pavel Hottmar?
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: Vít Chalupa

Praha - Loňské vysvědčení si čeští rychlostní kanoisté mohou dát zarámovat. Josef Dostál si na kajaku dojel na mistrovství světa do 23 let pro titul mistra světa a z bronzu se radoval na seniorském evropském šampionátu.

Čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál a Štěrba vybojoval na MS stříbro a deblkanoisté Radoň, Dvořák bronz. Kanoista Martin Fuksa se pak stal dvojnásobným evropským šampionem.

S medailovými ambicemi se třináctičlenná výprava vydala i do Milána, kde se ode dneška do neděle uskuteční první letošní závod Světového poháru.

„Dostál a debkanoisté by neměli chybět na stupních vítězů,“ prozrazuje nám na začátku našeho rozhovoru reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kdo a proč do Itálie neodjel?

Bude nám chybět v posledních dvou letech tolik úspěšný čtyřkajak. Trefil má studijní povinnosti a Havla trápí zdravotní problémy. Zánět od zubu moudrosti se rozšířil do prsního svalu, což vyžaduje dlouhodobější léčení. Ani po řadě vyšetření se neví, kdy bude fit. Je tedy otázka, zda stihne koncem května Světový pohár v Račicích, ale do letních šampionátů Evropy i světa už snad bude v pořádku. V Miláně se nepředstaví ani Fuksa, který se chce co nejlépe připravit na domácí závod v Račicích.

Jakou důležitost prvnímu letošnímu měření sil na mezinárodní scéně a vůbec celému letošnímu ročníku Světového poháru přikládáte?

Miláno je pro nás významné především tím, že příští rok se tam uskuteční mistrovství světa, které bude zároveň mimořádně významnou kvalifikací pro olympijské hry. Letos tam proto chceme získat cenné zkušenosti z trati i celkového prostředí. Jinak závody Světového poháru pro nás mimořádnou důležitost nemají. Jsou na programu jen tři a spíš v nich kanoisté budou ladit formu po zimní přípravě, která se tentokrát vydařila. Ti nejlepší měli možnost více než měsíčního soustředění ve Spojených státech a ti ostatní využívali v domácích podmínkách příjemného počasí. Klíčové pro nás budou oba šampionáty – v červenci evropský poblíž Berlína a v srpnu světový v Moskvě.

Je určitá reálná naděje zopakovat nebo se aspoň přiblížit k loňskému výbornému účtu?

Současná česká rychlostní kanoistika má sedm špičkových závodníků. O medaile mohou znovu bojovat deblkanoisté, čtyřkajak a Fuksa. Velice bude záležet na tom, zda se uzdraví a dostane se do optimální formy Havel. Za touto sedmičkou je hodně velká mezera. Proto by nás s ohledem na olympijskou nominaci víc potěšilo třeba deset čtvrtých míst, než tři medaile. Čili – aby aspoň někteří kanoisté z druhého sledu byli v bližším kontaktu s naší absolutní špičkou.

Už znáte postupový klíč na olympiádu do Ria?

Známe a prozrazuje nám hodně tvrdé kritérium. Celý systém je dost složitý, nicméně jistotu účasti si už na zmíněném mistrovství světa vybojuje nejvýš šest až sedm evropských závodníků. V roce 2016 bude sice ještě jedna možnost získání letenky do Ria, ale tento reparát bude mnohem těžší.

Máte už dnes představu o účasti svých svěřenců na olympijských hrách?

Za úspěch bych považoval start naší současné elitní sedmičky a třeba ještě dvou dalších kanoistů. Před dvěma lety v Londýně jsme se po mnoha letech díky čtyřkajaku zase dočkali medaile. Kdybychom se z Ria zase vrátili s nějakým cenným kovem, bylo by to vynikající.

A máte dost financí na absolvování všech soutěží, kterých se chcete zúčastnit?

Letos by měl být náš rozpočet o něco vyšší než loni a přesto například na Světový pohár do maďarského Szegedu právě z finančních důvodů nejedeme. Není to sice daleko, ale  náklady na ubytování se na hlavu a den pohybují všude mezi 90 – 130 eur, což pro nás při početnější výpravě není zrovna malá částka. Dost peněz budeme potřebovat nejen na dvě vrcholné seniorské akce, ale i na tři šampionáty mladíků. Zimní soustředění ve Spojených státech jsme pak mohli absolvovat jen díky Dukle.

 

Právě se děje

Další zprávy