Tvrdý systém pro kajakáře nebyl vždy tak krutý. Zlatá devadesátá, vzpomínají Hilgertová a spol.

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 5. 2016 16:29
Tvrdý nominační systém, který na olympijské hry pošle 21 závodníků ze stejného počtu zemí, přitvrdil až na olympiádě v Pekingu.
Ilustrační foto z nominačního závodu ve Veltrusech
Ilustrační foto z nominačního závodu ve Veltrusech | Foto: Aleš Berka, kanoe.cz

Praha - Dramatickou bitvou tří špičkových kajakářů o jedno volné místo byla o víkendu na mistrovství Evropy uzavřena konečná nominace vodních slalomářů na olympijské hry.

Letenku do Ria si vybojovali kajakáři Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová, kanoista Vítězslav Gebas a deblkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem.

Přitom nejméně pět stejně kvalitních slalomářů může soutěže pod pěti kruhy jen sledovat na televizní obrazovce, protože každou zemi může v tomto sportu zastupovat pouze jeden závodník. Tento krutý verdikt platí od her v roce 2008 v Pekingu, zatímco v předchozích letech měli na olympiádu otevřené dveře všichni výborní kajakáři či kanoisté.

Staré zlaté časy

První olympijské hry po rozpadu Československa se konaly v roce 1996 v Atlantě a nominační systém z roku 1992 se nezměnil. "Česká republika zůstala ve vodním slalomu po řadě nemalých mezinárodních úspěchů TOP zemí s možností obsadit v každé ze čtyř disciplin tři místa,“ vrací se svazový předseda Jaroslav Pollert do zlatých devadesátých let.

Velice ráda na tuto olympiádu vzpomíná legendární Štěpánka Hilgertová. "V Atlantě se mnou startovaly Pavelková a Sadilová. Prostě proto, že se nám dařilo a měly jsme dobré výsledky. Nebyly potřeba žádné nervy drásající nominační bitvy,“ chválí zlatá kajakářka tehdejší systém.

Na dalších dvou olympiádách se počet možných závodníků v jednotlivých  disciplinách snížil na dvě místa, čehož české svazové vedení využilo v obou kajakářských soutěžích.

"Do Sydney jsem jela s Pavelkovou, z mužů získali právo účasti Kobes a Prskavec. Čtyři roky nato do Atén jsem se vydala opět s Pavelkovou a na startu byly i dvě deblkanoe. Ve výpravě bylo tehdy deset závodníků, zatímco letos jich bude jen pět. Ale to už je jiná kapitola,“ dodává dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová.

Od Pekingu už jen jeden

Krutá rána zasáhla vodní slalom v roce 2008 v Pekingu, kde mohl v jednotlivých disciplinách z každé země startovat pouze jeden závodník.

"Mezinárodnímu olympijskému výboru zřejmě nejde o kvalitu, ale o co největší počet zúčastněných zemí. A tak někteří špičkoví slalomáři, kteří se ve velké domácí konkurenci na první příčku neprotlačili, atmosféru olympiády nepoznají. Zato si ji užije několik závodníků, kteří jsou výkonnostně daleko za nimi,“ vysvětluje reprezentační trenér Jiří Pultera. Před šesti lety byla určitá naděje, že by se nominační systém mohl vrátit do starých, rozumných kolejí.

"Na trenérském zasedání se navrhoval určitý kompromis, aby právo účasti měl navíc aspoň úřadující mistr světa, což má i logiku. Ani tento návrh však neprošel. Škoda, právě nám by to hrálo do karet, protože světovými šampiony jsou Prskavec i Kudějová, takže s nimi mohli jet do Ria třeba Hradílek a Hilgertová. K tomu však nedošlo, a tak na startu kajakářů bude v Riu 21 závodníků z 21 zemí,“ prozrazuje trenér.

 

Právě se děje

Další zprávy