Grandslam hrůzy. Kvitová završila bídu ostudnou prohrou

1. 6. 2013 19:10
Deblistky Hradecká s Hlaváčkovou postupují na French Open do 3. kola.
Petra Kvitová nestačila na 54. hráčku světa.
Petra Kvitová nestačila na 54. hráčku světa. | Foto: Reuters

Praha - Grandslam hrůzy pro český tenis. Jak jinak nazvat letošní French Open. S turnajem se ostudným způsobem loučí poslední český zástupce, ženská jednička Petra Kvitová, která ve dvou setech prohrála s Američankou Jamie Hamptonovou.

Třiadvacetiletá hráčka, které patří až 54. příčka světového žebříčku, porazila po Lucii Šafářové druhou českou tenistku. Zatímco Šafářová proti ní dokázala uhrát set, Kvitová prohrála 1:6 a 6:7.

Především v první sadě podala sedmá hráčka světa naprosto tristní výkon a potvrdila, že forma z roku 2011, v němž vyhrála Wimbledon a Turnaj mistrů, je nenávratně pryč. Kvitová tak na Roland Garros nezopakuje loňskou semifinálovou účast.

Strašné podání a příliš mnoho chyb

Rodačka z Bílovce znovu špatně podávala. V první sadě nevyhrála svůj servis ani jednou a za jednadvacet minut set ztratila ostudným skóre 1:6.

Ve druhém setu začala hrát agresivněji a přesněji a šla do vedení 4:2. Jenže její nádech byl pouze krátkodobého charakteru. Vždy po dvou vítězných míčích přišly dvě nebo tři hrubé chyby.

Horko těžko dostala Kvitová set do tie-breaku, ve kterém za stavu 4:4 poslala snadný míč do autu. Hamptonová si následně vypracovala dva mečboly, které Češka ještě odvrátila. Svůj setbol ale neproměnila a nabídla Američance další šanci. Zápas pak Kvitová ukončila další chybou, kterých celkem udělala třiatřicet.

Hlaváčková a Hradecká postupují ve čtyřhře

Napůl úspěšný den zažili na French Open čeští deblisté. Do třetího kola prošel pár Andrea Hlaváčková - Lucie Hradecká i Lucie Šafářová hrajicí s Ruskou Pavljučenkovovou.

Stříbrné medailistky z Londýna dokonce uštědřily Cirsteaové s Moritaovou ve třetím setu ´kanára´.

Z boje venku je naopak František Čermák, jenž se Slovákem Mertiňákem nestačil na španělské duo Marrero - Verdasco, a také Barbora Záhlavová-Strýcová, která se Slovenkou Cibulkovou podlehla dvojici Kuzněcovová - Pennettaová.

Šarapovová stále neztratila ani set

Bez ztráty setu pokračuje v cestě za obhajobou titulu Maria Šarapovová. Ruská hráčka přešla do osmifinále přes Číňanku Čeng Ťie, přestože ve druhé sadě třikrát ztratila servis. Nakonec vyhrála 6:1, 7:5.

Zkraje zápasu měla problémy také třetí nasazená Viktoria Azarenková z Běloruska, která musela otáčet zápas s domácí Alizé Cornetovou. První set prohrála 4:6, pak se ale zlepšila a vyhrála 6:3, 6:1.

Azarenková se v osmifinále utká s Italkou Schiavoneovou, jejíž tažení turnajem nezastavila ani Francouzka Bartoliová. Italská tenistka zvítězila jednoznačně 6:2 a 6:1.

Nišikori rozjásal Japonsko historickým postupem

Japonsko jásá. Kei Nišikori na French Open zlomil historické nezdary, když se stal po 75 letech prvním Japoncem v osmifinále mužské dvouhry. Třináctý nasazený si poradil po setech 6:3, 6:7, 6:4 a 6:1 s domácím Benoit Pairem.

V osmifinále bude mít Nišikori nejtěžšího možného soupeře, sedminásobného vítěze antukového grandslamu Rafaela Nadala. Španěl po dvou čtyřsetových vítězstvích konečně postoupil s nulou, když Itala Fogniniho, přemožitele Lukáše Rosola, vyprovodil po setech 7:6, 6:4 a 6:4.

Ještě jednoznačněji si počínal Novak Djokovič. Srbská hvězda vyřídila Bulhara Dimitrova 6:2, 6:2, 6:3.

Výsledky French Open v Paříži (antuka, dotace 21,017.000 eur):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo:

Nišikori (13-Jap.) - Paire (24-Fr.) 6:3, 6:7 (3:7), 6:4, 6:1, Nadal (3-Šp.) - Fognini (27-It.) 7:6 (7:5), 6:4, 6:4, Gasquet (7-Fr.) - Davyděnko (Rus.) 6:4, 6:4, 6:3, Južnyj (29-Rus.) - Tipsarevič (8-Srb.) 6:4, 6:4, 6:3, Djokovič (1-Srb.) - Dimitrov (26-Bulh.) 6:2, 6:2, 6:3, Wawrinka (9-Švýc.) - Janowicz (21-Pol.) 6:3, 6:7 (2:7), 6:3, 6:3, Haas (12-Něm.) - Isner (19-USA) 7:5, 7:6 (7:4), 4:6, 6:7 (10:12), 10:8, Kohlschreiber (16-Něm.) - Hanescu (Rum.) 6:0, 7:6 (7:0), 6:1.

Čtyřhra - 2. kolo:

Marrero, Verdasco (8-Šp.) - Čermák, Mertiňák (ČR/SR) 7:6 (7:5), 6:3.

Ženy:

Azarenková (3-Běl.) - Cornetová (31-Fr.) 4:6, 6:3, 6:1, Stephensová (17-USA) - Erakovicová (N. Zél.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3, Šarapovová (2-Rus.) - Čeng Ťie (Čína) 6:1, 7:5, Schiavoneová (It.) - Bartoliová (13-Fr.) 6:2, 6:1, Matteková-Sandsová (USA) - Ormaecheaová (Arg.) 4:6, 6:1, 6:3, Hamptonová (USA) - Kvitová (7-ČR) 6:1, 7:6 (9:7), Kirilenková (12-Rus.) - Vögeleová (Švýc.) 7:6 (7:3), 7:5, Jankovičová (18-Srb.) - Stosurová (9-Austr.) 3:6, 6:3, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo:

Kuzněcovová, Pennettaová (Rus./It.) - Cibulková, Záhlavová-Strýcová (SR/ČR) 6:2, 6:3.

2. kolo:

Hlaváčková, Hradecká (2-ČR) - Cirsteaová, Moritaová (Rum./Jap.) 7:5, 1:6, 6:0, Pavljučenkovová, Šafářová (11-Rus./ČR) - Garciaová, M. Johanssonová (Fr.) 6:2, 6:4.