Raleigh/Kingston - Americký sprinter Tyson Gay, nejrychlejší muž sezony v běhu na 100 metrů, měl pozitivní dopingový test na nespecifikovanou látku, zrušil proto svoji účast na mistrovství světa v Moskvě.
Americký rekordman a mistr světa z roku 2007 to přiznal v telefonickém rozhovoru médiím, nyní čeká na výsledek kontrolního vzorku B. Hrozí mu dvouletý zákaz činnosti.
Na Jamajce pak nabírá dopingový skandál obřích rozměrů. Pozitivní test měli na tamním atletickém šampionátu bývalý světový rekordman na stovce Asafa Powell.
Na tomtéž mistrovství byla se zakázanou látkou v těle přistižena i členka stříbrné štafety z olympiády v Londýně Sherone Simpsonová a podle některých zahraničních médií je do případu zapleten i druhý nejrychlejší muž sezony Nesta Carter. Více o zkáze jamajské sprinterské školy čtěte zde.
Gay: Na sabotáž se nevymlouvám
Třicetiletý Gay měl pozitivní test při mimosoutěžním odběru 16. května a zástupci Americké antidopingové agentury jej kontaktovali v pátek.
"Nebudu se vymlouvat, že jde o nějakou sabotáž. Prostě jsem někomu věřil a takhle to dopadlo," prohlásil Gay.
Vzhledem k tomu, že ještě neproběhla analýza kontrolního vzorku, nesmí prozradit žádné podrobnosti včetně povahy zakázané látky.
"Přesně vím, co se stalo, ale nesmím o tom teď mluvit. Přijmu jakýkoliv trest jako chlap," řekl.
"Vždycky jsem byl čistý"
Exmistr světa je držitelem tří nejrychlejších časů této sezony na nejkratším sprintu s maximem 9,75 z mítinku v Des Moines.
Na nedávné národní kvalifikaci vyhrál závody na 100 a 200 metrů, na jeho místo v americkém týmu pro MS se tak posunou čtvrtí běžci v konečném pořadí těchto disciplín.
Gay doufá, že jeho atletická kariéra ještě neskončila. "Je to pro mě velmi těžké. Vždycky jsem byl čistý," dodal se slzami v očích.
Powell: Jsem naprosto zničený
Powell a Simpsonová byli pozitivně testováni na stimulant oxilofrin, případ Cartera zatím nikdo z oficiálních zdrojů nepotvrdil.
Carter běžel o víkendu na mítinku v Madridu stovku za 9,87 sekundy a rychlejší než on byl letos třikrát právě Gay.
"Potvrzuji, že se můj vzorek odevzdaný na červnové národní kvalifikaci vrátil s pozitivním výsledkem," uvedl Powell v oficiálním prohlášení. Jakékoliv pochybení odmítá.
"Jsem z toho naprosto zničený ve spoustě ohledů. Chtěl bych své rodině, přátelům i fanouškům říci, že jsem nikdy vědomě nebral žádné látky nebo doplňky, které jsou proti pravidlům. Nejsem a nikdy jsem nebyl podvodník," napsal.
Pro světový šampionát v srpnu v Moskvě mohl třicetiletý sprinter dosud doufat jen v dodatečnou nominaci do štafety, ve finále stovky na domácím mistrovství totiž skončil až sedmý.
Podezřelých je pět Jamajčanů
Osmadvacetiletá Simpsonová o svém dopingu informovala sama v tiskovém prohlášení.
"Je to pro mě velice těžké období. Dnes jsem byla informována, že ve vzorku odebraném po finále stovky na národním šampionátu byly nalezeny stopy stimulantu oxilofrin," napsala majitelka stříbrné medaile z individuální stovky na OH v Pekingu.
Podle všeho půjde o dva olympijské medailisty, kteří jsou mezi pěti jamajskými atlety přistiženými při užívání nedovolených podpůrných prostředků. Powell byl totiž členem zlaté sprinterské štafety na hrách v Pekingu.
Na Jamajce už měla před měsícem pozitivní test dvojnásobná olympijská medailistka v běhu na 200 m Veronica Campbellová-Brownová. V její moči byly nalezeny stopy diuretik a nyní čeká na výsledek disciplinárního řízení.
Přehled nejznámějších sprinterských dopingových případů si můžete prohlédnout zde.