Expert na doping: Tolik lidí a tolik nálezů, to je podezřelé

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
4. 8. 2015 11:42
Rozhovor s vedoucím Úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR Janem Chlumským.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA

Praha - Atletická dopingová kauza, která v neděli otřásla sportovním světem poté, co ji odstartovaly německá televize ARD a britský deník Sunday Times, zasáhla i český sport.

Dle statistik totiž mělo podezřelé hodnoty také sedm procent ze všech testovaných českých atletů v období mezi lety 2001 až 2012. Oproti třiceti procentům Rusů to je sice hodně málo, přesto dost na to, aby to začala sledovat i česká sportovní scéna.

Deník Aktuálně.cz kromě jiných (více o tématu si můžete přečíst ZDE!) oslovil také šéfa Úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR Jana Chlumského.

Ve spisu zveřejněném zmíněnými deníky je i procento českých atletů, kteří mají podezřelé hodnoty krevních dopingových testů. Jak se k tomu zatím stavíte vy jako Antidopingový výbor ČR?

Zatím tak, že jste druhý, kdo mi toto telefonuje. Z oficiálních zdrojů nic takového nemáme o tomto případu. A ty zdroje, které máme, tedy média, nebereme vždy úplně vážně. Často se tam objevují zkreslující informace, proto bychom šli v našich komentářích do spekulací. To si můžeme dovolit obecně, ale ne v konkrétním případu, který se navíc týká českých sportovců.

Kdy se tímto případem tedy můžete začít zabývat?

Až dostaneme konkrétnější informace, co zjistili, jaké hodnoty byly překročené, nebo nepřekročeno, protože tyhle překlady z angličtiny mohou být velice ošemetné. Chápu, že tam asi nějaké vážné podezření bude, když s tím novináři takto vylezli ven, ale už se v minulosti několikrát ukázalo, že to nebylo podložené. Podobné hodnoty jsou z těchto nálezů mnohdy těžko interpretovatelné.

Jak to myslíte?

Stačí se podívat na nedávnou kauzu Romana Kreuzigera, kdy se vše dalekosáhle hodnotilo, kdy tam byly různé mezní hodnoty a nakonec případ dopadl tak, jak dopadl. Celé to ale mohlo skončit i úplně jinak. Je tam doopravdy hodně vlivů, které hodnoty ovlivňují. Na druhou stranu, tolik lidí, tolik nálezů, to je samozřejmě také podezřelé. Takže není vyloučené, že by se mohlo v atletice něco dít. Zároveň nevěřím tomu, že by si taková organizace mohla dovolit něco takového zametat pod koberec. Ale jak jsem řekl, můžeme se tím zaobírat, až dostaneme konkrétní podklady a čísla od WADA (Mezinárodní antidopingová federace). Zatím tady máme aktuálně svojí práce bohatě dost.

Pochopil jsem dobře, že pokud se to bude řešit dále, tak vás i ostatní federace, kterých se to týká, bude WADA kontaktovat?

Určitě ano, je možné, že nás budou žádat i o nějaké naše výsledky. Jedná se o dlouhodobější sledování navíc v době, kdy ještě nebyly databázové systémy tolik zavedené jako nyní. Takže to nebude jednoduché.

Jak dlouho celý tento proces, tedy šetření nezávislé komise WADA, může trvat?

Rozhodně to nebude v horizontu dnů či týdnů vyřešeno. Navíc si říkám, jestli v té zprávě neuletěly nějaké nuly, protože dvanáct tisíc testů na pět tisíc sportovců, to je hodně málo vzorků, ze kterých se de facto nedají dělat žádné závěry. Takže uvidíme, s čím přijdou příslušné orgány.

Fakta v dopingovém atletickém skandálu

- Navazuje na reportáž německé stanice ARD o řízeném dopingu ruských sportovců z prosince roku 2014.

- Dle statistik WADA (Mezinárodní antidopingové kanceláře) nejvíce dopují sportovci Ruska a Turecka.

- Tato čísla potvrzuje i aktuální kauza, kterou v neděli 2. srpna rozpoutaly ARD a britský deník Sunday Times. Nejvíce podezřelých hodnot mělo z testovaných atletů konkrétní země Rusko (30 procent, tedy téměř každý třetí testovaný/á Rus/ka), Ukrajina (28), Turecko (27).

- V seznamu jsou také Češi se sedmi procenty a Slováci s osmi.

- Britové mají sice jen tři procenta podezřelých testů, přesto je to celkem sedm atletů. V seznamu ale nejsou jejich největší hvězdy Mo Farah a Jessica Ennis-Hillová.

- Celkem se jedná o 12 tisíc krevních testů dohromady 5000 atletů mezi lety 2001 až 2012.

- Hned u 800 atletů testy odhalily podezřelé hodnoty připomínající doping.

- V seznamu je 55 olympijských vítězů a mistrů světa z těchto let, 21 z nich údajně riskovalo srdeční infarkt či mrtvice.

- Podezřelé hodnoty se dotýkají deseti olympijských šampionů z Londýna 2012.

- 80 procent vyhraných medailí ruských atletů v tomto období je podezřelých.

- Dle zdrojů obou deníků se snažila IAAF (Mezinárodní atletická federace) všechny tyto prohřešky zamést pod koberec.

- Kauza vyšla najevo jen necelý měsíc před volbou nového prezidenta federace. Na tuto pozici kandidují Brit Sebastian Coe a Ukrajinec Sergej Bubka.

 

Právě se děje

Další zprávy