Neměl na to? Opozice vítá Hniličkovu rezignaci, sportovní svazy ho naopak chválí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2021 18:40
Místopředseda sněmovního podvýboru pro sport a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda (ODS) nebo lidovecký předseda Marian Jurečka uvítali rezignaci Milana Hniličky na post předsedy Národní sportovní agentury (NSA). Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se jím vůbec neměl stát. Předsedové velkých sportovních organizací ČOV, ČUS, hokeje i fotbalu naopak jeho práci ocenili.
Milan Hnilička
Milan Hnilička | Foto: Milan Kammermayer

Hnilička dnes novinářům řekl, že důvodem jeho odchodu je enormní pracovní vytížení, které už nehodlal dál podstupovat a s výsledky kontroly ministerstva financí nesouvisí.

"Je škoda, že Milan Hnilička nerezignoval dříve, ačkoliv bylo jasné, že na řízení tak důležitého úřadu nemá. Mohl tak ušetřit nejen svoji pověst, ale především zachovat kredibilitu nově zřízené Národní sportovní agentury, která je životně důležitá pro podporu sportu v naší zemi," uvedl Janda, podle kterého za problémy kolem NSA nese zodpovědnost i premiér Andrej Babiš, pod nějž vedení agentury spadá.

Někdejší hokejový brankář Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy se navzdory vládním opatřením proti koronaviru zúčastnil oslavy v Teplicích. Server Seznam Zprávy také upozornil, že agentura pro schvalování dotací angažovala externí firmu. V agentuře proto byla kontrola ministerstva financí, která zjistila i další nedostatky.

"Za poslední měsíce jsme měli velké množství podnětů na velmi špatnou práci Národní sportovní agentury," řekl dnes ČTK Jurečka. Mnohé sportovní oddíly podle něj hlásily výrazně zpožděné financování i špatnou komunikaci s touto agenturou, která na konci loňského roku zažila "velmi zvláštní personální výměny".

"Samozřejmě to, že tato sportovní agentura nefungovala, jak by fungovat měla, bylo dáno i špatnou legislativní přípravou," upozornil Jurečka, podle kterého bude po odchodu Hniličky z čela agentury šance zlepšit její fungování a zprůhlednit financování sportu. "To, že je někdo dobrý brankář, ještě neznamená, že bude dobrý manažer. V tomto případě se to bohužel úplně naplno potvrdilo," řekl Jurečka.

Podle Pekarové Adamové se Hnilička předsedou agentury vůbec neměl stát. "Všechna čest jeho hokejovému umění, ale manažerská funkce je o něčem jiném. Těším se, až po volbách místo tváří nastoupí odborníci," uvedla na Twitteru.

Senátor Mikuláš Bek poznamenal, že NSA nikdy vzniknout neměla. Když už vznikla, měla být postavena jako standardní grantová agentura, jež má v čele kolektivní orgán, ne jako autokratická struktura vůdcovského typu, míní.

Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová se k záležitosti na dnešní tiskové konferenci nechtěla příliš vyjadřovat, jde podle ní o čerstvou informaci.

Hnilička byl od roku 2018 vládním zmocněncem pro sport. V srpnu 2019 se ujal vedení nově zřízené NSA, která převzala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy agendu sportu včetně rozdělování dotací. Všechny státní prostředky rozděluje od letoška, ale už loni spravovala mimořádné programy na kompenzaci ztrát způsobenými opatřeními proti koronaviru.

Sportovní svazy Hniličku chválí

Šéfové velkých sportovních organizací na rozdíl od opozičních politiků ocenili Milana Hniličku za zásluhy o vznik Národní sportovní agentury (NSA), z jehož vedení dnes bývalý hokejový brankář odstoupil. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval doufá, že změna neohrozí přísun očekávaných financí ani cestu sportovců na olympijské hry do Tokia.

"Určitě bych rád Milanu Hniličkovi poděkoval, protože navždycky bude zakladatelem Národní sportovní agentury a jejím prvním předsedou," řekl Kejval na setkání s médii. Podobně mluvil předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. "V poslanecké sněmovně a také před vládou její ustavení obhájil. Zároveň odvedl nejtěžší práci při nastavení struktury a organizace úřadu," konstatoval Jansta.

"Směrem ke sportovním asociacím, klubům, ale i sportovnímu prostředí odvedl obecně velkou, neoddiskutovatelnou a ve svém pohledu i novátorskou práci. Za to mu patří určitě díky celého sportovního prostředí," řekl Martin Malík, šéf Fotbalové asociace ČR.

"Pro sport je to nepochybně škoda, protože během tří let dokázal vybudovat instituci, která ve sportovním prostředí chyběla a o které se třicet let po listopadu víceméně jenom hovořilo. V letošním roce vůbec poprvé, co pamatuji, dostaly malé kluby prostředky v termínech. Nezbývá než věřit, že ho ve funkci nahradí někdo, pro kterého bude stejně jako pro Milana Hniličku sport prioritou," uvedl Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje.

Už za 66 dní mají začít olympijské hry v Tokiu a ČOV čeká na státní dotace. "Z pozice ČOV jsme nervózní, protože jsme na letošní rok ještě nedostali přidělené žádné prostředky. Proces byl v běhu a pevně doufáme, že se teďka nezastaví," řekl Kejval.

Hniličku ve funkci nahradil Filip Neusser, dosavadní reprezentační trenér pozemních hokejistek. Ten měl být Kejvalovým protikandidátem na post šéfa Českého olympijského výboru. Volby se mají konat za týden v pondělí 24. května a Neusser měl vůči současnému vedení ČOV výhrady.

"Já jsem si na pana Neussera mediálně ani mimo nestěžoval a nepředpokládám, že by kvůli tomu Česká republika nejela na olympiádu. Z mého pohledu by to byl zvláštní postup a tak, ale nevím, do jaké míry se ta informace zakládá na pravdě," uvedl Kejval před tím, než vláda Neussera jmenovala. Pak mu popřál hodně štěstí v nové funkci s tím, že se těší na spolupráci.

Předsedu ČUS Janstu překvapilo, že se Neusser této funkce ujal. "Viděl jsem ho i jako důstojného kandidáta pro vedení Českého olympijského výboru, zná spolkové prostředí, potřeby svazů a klubů. Ale tento odvážný krok mě překvapil. Jde do prostředí státní byrokracie, které svým způsobem semlelo Milana Hniličku. Doufám, že se obklopí lidmi, kteří rozumí státní legislativě, specifikám a přínosu sportu pro společnost," uvedl Jansta pro ČTK.

Nepochybuje ale o tom, že Neusser bude bojovat za sport. "Filip Neusser je dostatečně razantní a nebojí se říci svůj názor. Je velmi kritický ke všem, také k mé osobě. Myslím si, že je zástupcem mladé a zdravé ambiciózní generace sportovních funkcionářů (manažerů) a nyní dostane příležitost realizovat své záměry v rozvoji podmínek pro sport," dodal.

Jansta upozornil, že fungování sportovní agentury ukázalo nutnost vzniku ministerstva sportu. "Jak to je ve vyspělých zemích. Ministerstvo sportu má totiž nejen rozdělovací funkci, ale také strategickou a koncepční, která tady dlouhodobě ve sportu chybí," podotkl.

V čele agentury, která převzala od ministerstva školství agendu sportu včetně rozdělování dotací, stál poslanec a bývalý hokejista od srpna 2019. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy