Šéf NSA Hnilička rezignoval. Žádné peníze jsme nerozházeli, bránil se vůči kontrole

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2021 13:00
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Dopoledne o tom informoval premiéra Andreje Babiše. Jako důvod uvedl enormní pracovní vytížení, které už nehodlal dál podstupovat. S výsledky kontroly ministerstva financí odchod nijak nesouvisel, řekl Hnilička novinářům.
Takto Milan Hnilička na tiskovém brífinku vysvětloval své důvody pro odstoupení z čela NSA. | Video: DVTV

"Dnes ráno jsem poslal rezignaci panu premiérovi. Nebylo to nijak impulzivní rozhodnutí, přemýšlel jsem o tom už dlouho. Od konce ledna, kdy proběhly některé události, které byly v médiích velmi intenzivně propírány. Byl jsem pod tlakem jak já, tak má rodina," prohlásil na mimořádném brífinku Hnilička.

Novým předsedou NSA dnes vláda jmenovala Filipa Neussera, současného kouče pozemních hokejistek. Ten tak nemůže kandidovat proti Jiřímu Kejvalovi do čela Českého olympijského výboru (ČOV), jak plánoval.

Hniličkovo jméno se v médiích hojně objevovalo od začátku roku, kdy se navzdory vládním opatřením proti koronaviru zúčastnil oslavy v Teplicích. Server Seznam Zprávy také upozornil, že agentura pro schvalování dotací angažovala externí firmu. V agentuře proto byla kontrola ministerstva financí, která zjistila i další nedostatky.

"Opět jsem se dostal pod palbu kritiky. Snažil jsem se zůstat v úřadu, bylo důležité vypořádat námitky ke všem nálezům. Nemůžu o tom více vypovídat, protože celá věc ještě není uzavřena a je neveřejná," dodal Hnilička s tím, že jeho rezignace s výsledky auditu nesouvisí. "Žádné peníze jsem neztratil, jednali jsme hospodárně, všechny podněty jsme vypořádali," hájil se.

Bývalý hokejový brankář Hnilička byl od roku 2018 vládním zmocněncem pro sport. V srpnu 2019 se ujal vedení nově zřízené Národní sportovní agentury, která převzala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy agendu sportu včetně rozdělování dotací. Všechny státní prostředky rozděluje od letoška, ale už loni spravovala mimořádné programy na kompenzaci ztrát způsobených opatřeními proti koronaviru.

Premiér Babiš Hniličkovi poděkoval za odvedenou práci. "Během dvou let díky své urputnosti vybojoval a vybudoval vlastně takové menší ministerstvo sportu," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Pro letošní rok je v rozpočtu na sport určeno více než deset miliard korun. Agentura zastřešuje nejen profesionální, ale především amatérské sportovce s důrazem na aktivity dětí a mládeže. "Národní sportovní agentura dokázala v rekordním čase dostávat peníze až k těm nejmenším klubům a to v rámci transparentních a jasně čitelných kritérií. To byl taky přesně důvod, proč jsme se rozhodli agenturu založit a nový nástupce v nastaveném trendu musí pokračovat," uvedl premiér.

Právě dotace v programu Můj klub určené na podporu dětí a mládeže byly podle Seznam Zpráv problematické. Agentura využívala vedle svých úředníků také externí firmu Moore Czech Republic. Zástupci NSA vysvětlovali, že tak učinili v zájmu rychlého vyplacení dotací. V agentuře ještě nebyly kompletně obsazené úřednické funkce, protože přebírala agendu od ministerstva školství.

Rezignace na post šéfa Národní sportovní agentury zřejmě znamená Hniličkův definitivní odchod z politiky. Na poslanecký mandát rezignoval již v lednu poté, co se v médiích objevily informace o jeho účasti na oslavě narozenin bývalého šéfa ústecké ČSSD Petra Bendy.

"Nemyslím, že budu pokračovat na politické scéně. Nikdy jsem nechtěl být politikem, vždycky jsem byl sporťákem. Ani já jsem si nedokázal představit, jak to bude složité. Ale jsem rád, že se nám podařilo agenturu rozjet, i když jsme po té cestě udělali řadu chyb," přiznal Hnilička. 

Ze sportovního do politického prostředí naopak zamířil Neusser, jehož jmenování ČTK potvrdil premiér Andrej Babiš. "Pan Neusser má bohaté manažerské zkušenosti a má zkušenosti i ze sportovního prostředí. Byl to reprezentant České republiky v pozemním hokeji, je členem pléna Českého olympijského výboru. Splňuje podle našeho názoru etické i morální předpoklady a je dostatečnou sportovní autoritou s dlouholetými zkušenostmi," řekl na tiskové konferenci vlády vicepremiér Karel Havlíček.

Neusserův nástup do čela organizace, která má na starost rozdělování státních dotací ve sportu, znamená, že z jeho kandidatury na předsedu ČOV sejde. Volby vedení ČOV se uskuteční za týden parlamentní formou, tedy tajným hlasováním v pražském sídle ČOV. S tímto formátem bez diskuze na plénu Neusser nesouhlasil.

Předseda ČOV Kejval komentoval Neusserovo jmenování diplomaticky. "Novému předsedovi NSA gratulujeme, přejeme mu hodně úspěchů v jeho práci ve prospěch českého sportu a těšíme se na spolupráci," uvedl pro ČTK.

Novináři nevěřili svým očím. Hniličkův mluvčí utnul brífink při otázkách na Bendu (26. 1. 2021):

Hniličkův mluvčí nečekaně utnul dotazy novinářů | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 23 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 26 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy