Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) - V první chvíli to vypadalo dost podobně jako na jedné z letošních etap Tour de France, kterou později Zdeněk Štybar ovládl. Po víc jak 250 kilometrech v sedle se z něj zvedl a zhruba pět kilometrů před koncem na jednom ze závěrečných stoupání okruhu centrem Richmondu nastoupil balíku jezdců za ním.
Krátce se přidali Belgičan Greg van Avermaet a Němec John Degenkolb. Štybar ale zůstal sám. Zdálo by se dobrá zpráva. Vlastně si to ale tak úplně nepřál.
"Vyjel jsem dobře zatáčku a zkusil to. Myslel jsem si, že se za mě někdo další přidá a budeme si moct pomoct, to se nestalo," hodnotil po nedělním závodě světového šampionátu lídr českého sedmičlenného týmu.
"Jelo se mi dobře, nechal jsem tam vše, nevyšlo to," říkal, ale nijak nesmutnil. V pořadí závodu, který pro sebe krátce po Štybarově nástupu rozhodl další "uprchlík", Slovák Peter Sagan, dojel Štybar 43. se ztrátou 40 vteřin.
Bárta: Ke konci jeli všichni hranu
"Kluci pracovali skvěle, Roman, Bártič i Karel Hník. Celý závod jsme jeli, jak bylo třeba. Na konci jsem už zůstal sám," dodal jezdec stáje Etixx – Quick-Step.
Štybar byl také jedním z prvních gratulantů slovenskému "Terminátorovi" k duhovému dresu pro mistra světa. Gratulace a oslavy pak měly pokračovat v hotelu na jižním předměstí Richmondu, kde spolu česká a slovenská výprava na šampionátu bydlí.
Dlouho závod pomáhal tvořit také další český jezdec Roman Kreuziger. Chvílemi táhl celý peloton, často se ohlížel a zřejmě zvažoval, zda se má vydat do úniku, nebo počkat na svého týmového kolegu. Nakonec závod nedojel.
V cíli na prahu vyčerpání sil působil i časovkářský specialista Jan Bárta. "Na trati byli v závěru každého okruhu tři těžké kopce, skoro až na vyspurtování, na výbušnost. Ke konci pak všichni jeli hranu," bilancoval Bárta fakt, že průměrná rychlost nejlepších v závěru překračovala 45 kilometrů za hodinu na kolo.
"Snažili jsme se Zdeňka vozit vepředu. Vždy někdo z nás mu pomohl se vyvézt, kdyby třeba měl nějaký technický problém. Pak už ke konci se ten balík rozpadal, závodníci odpadali, já osobně jsem předposlední kolo už byl úplně K.O.," dodal.
Hník porazil i Nibaliho
Nejlépe z Čechů nakonec dojel Karel Hník, který na 41. místě porazil dokonce šampiona Tour de France Itala Vincenza Nibaliho, který se v pořadí vklínil právě mezi Hníka a Štybara. Bárta s Polnickým dojeli na chvostu první stovky závodníků. Z celkem 192 startujících dokončilo závod 110 jezdců. Spolu s Kreuzigerem nedojeli ani Vakoč a Bucháček.
Podle trenéra týmu Tomáše Konečného česká výprava předvedla velmi slušný výkon. "Jeli jsme, na čem jsme se domluvili, Zdeněk to v závěru zkusil. Vyšlo to Peteru Saganovi a určitě mu gratulujeme. Pořád k sobě samozřejmě máme blízko," podotkl Konečný. Češi nejen, že bydlí se Slováky na jednom hotelu, celou výpravu do USA oraganizovaly oba týmy společně. Ostatně i národní mistrovství se poslední roky jezdívají ve společné česko-slovenské organizaci.
"Škoda, že Petr Vakoč měl v závěru defekt, čekal dlouho na auto, které bylo v tu chvíli vzadu. Třeba mohl Zdeňkovi ještě pomoct," litoval snad jediné negativní drobnosti celého víc jak šestihodinového cyklistického maratonu Konečný.
Nejdůležitější podle Konečného po závodě bylo to, že Češi ukázali, že postupem let vyrostli ve velmi silný tým. "Je skvělé zjištění, že dokážeme závod tvořit i v takto velké konkurenci. Dřív jsme jezdili ve dvou ve třech a dnes dokážeme postavit takhle silnou sestavu," těšilo trenéra.