Den D pro Štybara. Všechno je nachystané pro něj, říká trenér Konečný

Michal Šenk, Ondřej Kurečka
Aktualizováno 27. 9. 2015 13:28
V neděli v devět ráno amerického času vyrazí na městský okruh Richmondem, celkem na 262 kilometrů dlouhý závod, 191 jezdců kategorie elite. Český tým má zastoupení hned sedmi závodníků. Lídrem, na kterého všichni z nich pojedou, bude Zdeněk Štybar. On sám si hodně věří, věří mu i jeho reprezentační kolegové v čele s koučem Tomášem Konečným.
Bude se dnes takto radovat Zdeněk Štybar v českých barvách?
Bude se dnes takto radovat Zdeněk Štybar v českých barvách? | Foto: ČTK

Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) - V neděli v devět ráno amerického času vyrazí na městský okruh Richmondem, celkem na 262 kilometrů dlouhý závod, 191 cyklistů kategorie elite.

Český tým má v hlavním a závěrečném závodě MS v silniční cyklistice zastoupení hned sedmi závodníků. Lídrem, na kterého všichni z nich pojedou, bude Zdeněk Štybar. On sám si hodně věří, věří mu i jeho reprezentační kolegové v čele s koučem Tomášem Konečným.

Olejové skvrny budou nebezpečné

"Bude to těžký závod. Pokud bude pršet, bude to nebezpečné. Což jsme mohli vidět při tréninkovém průjezdu trati, na mnoha místech zůstávají olejové skvrny, jsou tam kostky. Bude důležité se držet od začátku vepředu," plánuje vítěz etapy z letošní Tour de France, jejíž dojezd byl dost podobný finiši 18kilometrového okruhu v Richmondu.

"Věřím, že by se nám mohl podařit úspěch. Tým, co tu máme je silný. Zdeněk Štybar je motivovaný, trať mu sedí. Jsou tam dva kostkové kopce i ten do cíle. Bude lídr," říká rozhodně Konečný.

S týmem, který Češi do Spojených států přivezli, už se podle něj dá vcelku dobře kontrolovat závod. Osm reprezentací včetně silných Španělů, Italů, Francouzů, Belgičanů, či Nizozemců nasadí ale do závodu plný možný počet jezdců, tedy devět.

Mezi favority patří také Sagan

Experti mezi favority na vítězství řadí nejčastěji jména jako je Slovák Peter Sagan, Nor Alexander Kristoff či Němec John Degenkolb. V závodě budou také hvězdy jako Vincenzo Nibali či věhlasný německý sprintér Andre Greipel.

Silnou sestavou bude opět disponovat Belgie, v jejímž dresu se sejdou takové veličiny jako Gilbert, van Avermaet, Boonen či Vanmarcke. Otázkou je, zda se tito závodníci, jimž všem by trať mohla sedět, budou schopni dohodnout na správné taktice. „Je vždy lepší mít více jezdců a více odlišných karet ve hře, protože nikdy nevíte, co se v závodě může stát, ale my tohle můžeme zvládnout. Tohle je naše silná stránka,“ nepochybuje Philippe Gilbert.

Právě světový šampion z roku 2012 ale nezakrývá, že by sám chtěl vyhrát: "Vyhrát znovu by bylo něco speciálního. Když znáte ten pocit, prostě to chcete dokázat znovu, ale každý má tentýž cíl." A co další cyklistické velmoci? Španělům by zřejmě více vyhovoval kopcovitější okruh, ale Alejandro Valverde se šesti světovými medailemi ve sbírce ukazuje, že mu světová mistrovství obecně vyhovují a rád by konečně přidal i kov nejcennější. 

Štyby bude mít maximální podporu

Podobně jako Češi na Štybara, i ostatní výběry pojedou na své lídry. "Všichni naši kluci jsou s úkolem pomáhat Zdeňkovi smířeni. Vědí, s čím sem jeli. Už před mistrovstvím jsem s nimi o tom měl řeč," ujišťuje Konečný.

Role Romana Kreuzigera, Jana Bárty, Petra Vakoče a dalších bude podle něj chránit Štybara hlavně na posledních čtyřech kilometru okruhu. Tam není cesta pro velký balík příliš průjezdná, může docházet k defektům, pádům.

"I na to jsme připraveni. Kluci budou muset Zdeňkovi půjčit kolo, k tomu povezeme Zdeňkovi jeho rezervní kolo na střeše auta. Doufám, ale že toho nebude potřeba," popisuje jednu z částí týmové spolupráce Konečný.

Český trenér předpovídá, že celý závod se bude rozhodovat až v jeho samotném závěru. Tým kolem Štybara nebude mít za úkol zkoušet chodit do úniků. Všechny týmy se podle Konečného budou vzájemně hlídat a spoléhat se na závěr.

"Samozřejmě, pokud náhodou odjede nějaká skupina, někdo tam od nás možná bude, to netvrdím, že ne. Soupeři si budou hlídat Zdeňka. Bude to pro další naše závodníky šance ujet. Ale je to o Zdeňkovi, kolem kterého pojedeme a na kterého pojedeme. Jde o pomoc, aby ho dovezli pod kopec, aby měl pozici," dodává Konečný.

Kamarádovi pomůže i Kreuziger

Další česká hvězda Roman Kreuziger je také připraven podřídit se týmové taktice. "Jasnou jedničkou je Zdeněk Štybar, který ukázal na Tour of Britain, že je v dobré kondici. Navíc je oproti mně rychlejší, kdyby došlo k odjetí malé skupiny," řekl Kreuziger v rozhovoru pro Akuálně.cz (čtěte ZDE!).

Oba nejlepší čestí jezdci bydlí v Richmondu spolu na pokoji, jsou velcí kamarádi. "Samozřejmě každý chce jet i tak trochu na sebe. Stejně tak třeba Petr Vakoč je velký závodník. I na něj je trať šitá. Ale kluci jsou zajedno v ochotě Zdeňkovi pomoct," doplňuje Konečný.

V sobotu měli čeští elitní jezdci volný den. Individuálně se jeli projet v okolí hotelu, někdo na hodinku, někdo na dvě. Start závodu je relativně brzy ráno. Nikdo z jezdců ani trenérů to ale jako problém nevidí.

S napětím ovšem budou večer kromě poslední video porady také sledovat předpověď počasí na neděli. Mistr světa pak bude známý okolo 16. hodiny amerického času (22 hodin v ČR). Poslední dvě hodiny závodu pro vás budeme sledovat v naší on-line reportáži ZDE!

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy