Den D pro Štybara. Všechno je nachystané pro něj, říká trenér Konečný

Michal Šenk, Ondřej Kurečka
Aktualizováno 27. 9. 2015 13:28
V neděli v devět ráno amerického času vyrazí na městský okruh Richmondem, celkem na 262 kilometrů dlouhý závod, 191 jezdců kategorie elite. Český tým má zastoupení hned sedmi závodníků. Lídrem, na kterého všichni z nich pojedou, bude Zdeněk Štybar. On sám si hodně věří, věří mu i jeho reprezentační kolegové v čele s koučem Tomášem Konečným.
Bude se dnes takto radovat Zdeněk Štybar v českých barvách?
Bude se dnes takto radovat Zdeněk Štybar v českých barvách? | Foto: ČTK

Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) - V neděli v devět ráno amerického času vyrazí na městský okruh Richmondem, celkem na 262 kilometrů dlouhý závod, 191 cyklistů kategorie elite.

Český tým má v hlavním a závěrečném závodě MS v silniční cyklistice zastoupení hned sedmi závodníků. Lídrem, na kterého všichni z nich pojedou, bude Zdeněk Štybar. On sám si hodně věří, věří mu i jeho reprezentační kolegové v čele s koučem Tomášem Konečným.

Olejové skvrny budou nebezpečné

"Bude to těžký závod. Pokud bude pršet, bude to nebezpečné. Což jsme mohli vidět při tréninkovém průjezdu trati, na mnoha místech zůstávají olejové skvrny, jsou tam kostky. Bude důležité se držet od začátku vepředu," plánuje vítěz etapy z letošní Tour de France, jejíž dojezd byl dost podobný finiši 18kilometrového okruhu v Richmondu.

"Věřím, že by se nám mohl podařit úspěch. Tým, co tu máme je silný. Zdeněk Štybar je motivovaný, trať mu sedí. Jsou tam dva kostkové kopce i ten do cíle. Bude lídr," říká rozhodně Konečný.

S týmem, který Češi do Spojených států přivezli, už se podle něj dá vcelku dobře kontrolovat závod. Osm reprezentací včetně silných Španělů, Italů, Francouzů, Belgičanů, či Nizozemců nasadí ale do závodu plný možný počet jezdců, tedy devět.

Mezi favority patří také Sagan

Experti mezi favority na vítězství řadí nejčastěji jména jako je Slovák Peter Sagan, Nor Alexander Kristoff či Němec John Degenkolb. V závodě budou také hvězdy jako Vincenzo Nibali či věhlasný německý sprintér Andre Greipel.

Silnou sestavou bude opět disponovat Belgie, v jejímž dresu se sejdou takové veličiny jako Gilbert, van Avermaet, Boonen či Vanmarcke. Otázkou je, zda se tito závodníci, jimž všem by trať mohla sedět, budou schopni dohodnout na správné taktice. „Je vždy lepší mít více jezdců a více odlišných karet ve hře, protože nikdy nevíte, co se v závodě může stát, ale my tohle můžeme zvládnout. Tohle je naše silná stránka,“ nepochybuje Philippe Gilbert.

Právě světový šampion z roku 2012 ale nezakrývá, že by sám chtěl vyhrát: "Vyhrát znovu by bylo něco speciálního. Když znáte ten pocit, prostě to chcete dokázat znovu, ale každý má tentýž cíl." A co další cyklistické velmoci? Španělům by zřejmě více vyhovoval kopcovitější okruh, ale Alejandro Valverde se šesti světovými medailemi ve sbírce ukazuje, že mu světová mistrovství obecně vyhovují a rád by konečně přidal i kov nejcennější. 

Štyby bude mít maximální podporu

Podobně jako Češi na Štybara, i ostatní výběry pojedou na své lídry. "Všichni naši kluci jsou s úkolem pomáhat Zdeňkovi smířeni. Vědí, s čím sem jeli. Už před mistrovstvím jsem s nimi o tom měl řeč," ujišťuje Konečný.

Role Romana Kreuzigera, Jana Bárty, Petra Vakoče a dalších bude podle něj chránit Štybara hlavně na posledních čtyřech kilometru okruhu. Tam není cesta pro velký balík příliš průjezdná, může docházet k defektům, pádům.

"I na to jsme připraveni. Kluci budou muset Zdeňkovi půjčit kolo, k tomu povezeme Zdeňkovi jeho rezervní kolo na střeše auta. Doufám, ale že toho nebude potřeba," popisuje jednu z částí týmové spolupráce Konečný.

Český trenér předpovídá, že celý závod se bude rozhodovat až v jeho samotném závěru. Tým kolem Štybara nebude mít za úkol zkoušet chodit do úniků. Všechny týmy se podle Konečného budou vzájemně hlídat a spoléhat se na závěr.

"Samozřejmě, pokud náhodou odjede nějaká skupina, někdo tam od nás možná bude, to netvrdím, že ne. Soupeři si budou hlídat Zdeňka. Bude to pro další naše závodníky šance ujet. Ale je to o Zdeňkovi, kolem kterého pojedeme a na kterého pojedeme. Jde o pomoc, aby ho dovezli pod kopec, aby měl pozici," dodává Konečný.

Kamarádovi pomůže i Kreuziger

Další česká hvězda Roman Kreuziger je také připraven podřídit se týmové taktice. "Jasnou jedničkou je Zdeněk Štybar, který ukázal na Tour of Britain, že je v dobré kondici. Navíc je oproti mně rychlejší, kdyby došlo k odjetí malé skupiny," řekl Kreuziger v rozhovoru pro Akuálně.cz (čtěte ZDE!).

Oba nejlepší čestí jezdci bydlí v Richmondu spolu na pokoji, jsou velcí kamarádi. "Samozřejmě každý chce jet i tak trochu na sebe. Stejně tak třeba Petr Vakoč je velký závodník. I na něj je trať šitá. Ale kluci jsou zajedno v ochotě Zdeňkovi pomoct," doplňuje Konečný.

V sobotu měli čeští elitní jezdci volný den. Individuálně se jeli projet v okolí hotelu, někdo na hodinku, někdo na dvě. Start závodu je relativně brzy ráno. Nikdo z jezdců ani trenérů to ale jako problém nevidí.

S napětím ovšem budou večer kromě poslední video porady také sledovat předpověď počasí na neděli. Mistr světa pak bude známý okolo 16. hodiny amerického času (22 hodin v ČR). Poslední dvě hodiny závodu pro vás budeme sledovat v naší on-line reportáži ZDE!

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí poté, co vedení strany dosadilo na pozici lídra Romana Onderku místo jihomoravského předsedy Štefana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy