Sagan, trio Ineosu či Ital, který tři roky nevyhrál. To jsou největší boháči na kole

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2020 6:23
Zajímavé srovnání přinesl francouzský deník L'Equipe, jehož žebříček uvádí nejlépe placené cyklisty. V první desítce neschází vítězové posledních Grand Tours nebo mistři světa. Zároveň tam ale figuruje jezdec, jenž vyhrál etapu naposled na Tour de France 2017, o celém závodě ani nemluvě. Projděte si pořadí závodníků.
Julian Alaphilippe.
Julian Alaphilippe. | Foto: Tomáš Vocelka

7. Julian Alaphilippe

Světová jednička posledních let podle žebříčku Pro Cycling Stats a muž, který vyhrává závody jako na běžícím pásu. Přesto mu patří "až" sedmé místo s roční výplatou 2,3 milionu eur (zhruba 63 milionů korun). 27letý Francouz jezdí už od roku 2014 v belgické stáji Deceuninck - Quick-Step.

Vyhrál čtyři etapy Tour de France a soutěž vrchařů v roce 2018, na kontě má triumfy z etapových závodů Kolem Kalifornie a Kolem Británie plus vítězství z prestižních jednorázových akcí Milan-San Remo, Valonský šíp (dvakrát), Strade Bianche a San Sebastián.

Nejvýrazněji se Alaphilippe do paměti fanoušků zapsal při loňské Tour, na níž překvapivě dva týdny držel žlutý dres. Byť nebyl určený jako jezdec na celkové pořadí, přišel o něj smolně až těsně před koncem při zkrácené etapě a obsadil nakonec páté místo. Vyhrál alespoň prestižní cenu Zlaté kolo. V letošním roce cílí na klasiky Kolem Flander a Paříž-Roubaix.