Froome chce být rekordmanem Tour, motivují ho fotky vlastního těžkého zranění

ČTK ČTK
28. 4. 2020 18:36
Britský cyklista Chris Froome vyhlíží velký návrat po těžkých zraněních, která utrpěl loni v červnu při pádu ve Francii. Čtyřiatřicetiletého závodníka stáje Ineos žene vpřed touha po rozšíření sbírky čtyř prvenství na slavné Tour de France. Chce se minimálně vyrovnat vedoucí čtveřici s pěti triumfy.
Chris Froome padá v 9. etapě na Tour de France 2018
Chris Froome padá v 9. etapě na Tour de France 2018 | Foto: Reuters

"Mým snem je, abych měl na konci kariéry více celkových prvenství na Tour de France než kdokoliv jiný," řekl Froome francouzskému deníku L'Equipe. "Tak by z mého pohledu vypadal dokonalý scénář, ale moc dobře vím, že je přede mnou ještě ohromná spousta práce, aby se tento sen stal skutečností," dodal Froome.

Přes současné omezené možnosti kvůli pandemii koronaviru tvrdě trénuje. Přiznal, že ho inspirují fotografie vážných zranění a zlomeniny, která utrpěl loni v červnu při projížďce trasy časovky závodu Critérium du Dauphiné. Při rychlosti 70 kilometrů v hodině narazil do zdi domu a zlomil si stehenní kost, hrudní kost, krční obratel, loket a žebra.

Po prožitých bolestech se cítí být odolnější a rozhodnější než kdy jindy. "Jsou to drsné a ponuré obrázky, když mi tam vyčnívají kousky kostí, ale také mě ty fotky motivují. Připomínají totiž, jak daleko jsem došel za posledních několik měsíců. Stalo se to před méně než rokem, teď už jsem ale zpět v plném tréninku. Má rekonvalescence je prakticky u konce a doufám, že letos vyhraju Grand Tour. Úžasný kontrast," prohlásil Froome.

Odložení startu "Staré dámy" o dva měsíce až na konec srpna mu dalo více času na přípravu. A rodák z Nairobi věří, že se již letos zařadí po bok Francouzů Jacquese Anquetila s Bernardem Hinaultem, Belgičana Eddyho Merckxe a Španěla Miguela Induraina. Dosud se radoval v letech 2013, 2015, 2016 a 2017.

"Bylo by to ohromné. Rozhodně by šlo o jeden z největších sportovních návratů a já věřím, že to dokážu, i když ve sportu nemáte dopředu nic jisté. Ale mám zkušenosti, ohromnou motivaci a samozřejmě chci, aby se to vyplnilo. Po té nehodě jsem měl spoustu času na přemýšlení. A teď už chápu, proč se sportovci, kteří si prožili podobné zkušenosti, vrátili silnější. Vezměte si Valverdeho, jak si na Tour zlomil nohu, ale pak se vrátil a stal se mistrem světa," připomněl Froome.

"Mojí výhodou by mohlo být také to, že mě lidé po té nehodě do určité míry odepsali. Pokaždé, když jsem narazil na něco takového, vždy mě to hnalo ještě o to více," dodal Froome.

Úspěchy potřebuje i kvůli nové smlouvě, neboť ta současná mu na konci roku vyprší. Ačkoliv se zdá nepravděpodobné, že by opustil stáj Ineos, ve hře je pozice lídra, tak důležitá pro jeho další plány.

"Nemám pocit, že už bych se blížil konci kariéry. Těším se, že budu moct závodit ještě pár dalších sezon. A že nemám kontrakt na příští rok? Teď to pro mě není nijak podstatné. Věřím, že jakmile se vrátíme k závodění, tak se věci pohnou kupředu i v tomto ohledu," uvedl Froome,

I srpnový termín Tour je ohrožený

Uspořádání cyklistické Tour de France může být i po přeložení startu na konec srpna komplikované. Premiér Édouarde Philippe v úterý oznámil, že až do září budou v zemi kvůli pandemii koronaviru platit opatření, která zakazují konání veřejných akcí s účastí více než 5000 osob. To by organizátorům slavné Grand Tour překazilo plány, závod totiž chtějí odjet před diváky.

Nejslavnější cyklistický závod Tour de France měl původně odstartovat 27. června, kvůli pandemii koronaviru byl ale před dvěma týdny odložen o dva měsíce na 29. srpna. Pořádající společnost ASO počítala s původním rozpisem etap a finišem 20. září v Paříži na Champs-Élysées.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy