Mezi euforií a rizikem smrti. Je to tenký led, vypráví elitní čeští cyklisté

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 4. 2020 17:35
Jet v týmu, který do Paříže veze magický žlutý dres. Strávit 200 kilometrů v úniku a vyhrát. Stát se doma světovým šampionem. Sport však přináší také stinné stránky a na kole občas i doslova tragické momenty. Současných i bývalých českých cyklistických profesionálů jsme se ptali na nejlepší a nejhorší zážitek v sedle.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France 2015.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France 2015. | Foto: Reuters

Zdeněk Štybar

34 let, přední jezdec stáje Deceuninck - Quick-Step, vítěz etap na Tour de France (2015) a Vueltě (2013), vítěz závodů Strade Bianche (2015), Omloop Het Nieuwsblad (2019) a E3 Binck Bank Classic (2019), trojnásobný mistr světa v cyklokrosu v elitní kategorii (2010, 2011, 2014).

Nejlepší zážitek: "Řekl bych dvě věci. Samozřejmě vítězství v etapě na Tour de France v roce 2015, ale také mistrovství světa v cyklokrosu 2010 v Táboře. Dokonce bych postavil výše ten Tábor, kdy jsem doma v úžasné atmosféře vybojoval první titul mezi dospělými."

"Vítězství na Tour bylo úžasné, ale v ten den jsem si to zase až tak užít nemohl. Tony Martin od nás měl žlutý dres, spadl, zlomil si klíční kost a musel odstoupit. Já jsem v ten den vyhrál etapu, takže to bylo docela zvláštní. Před startem etapy sportovní ředitel řekl, že pokud bude konec příliš těžký na Marka Cavendishe, můžeme to zkusit já nebo Michal Kwiatkowski."

"Ještě tři kilometry před cílem jsem byl na sté pozici, možná ještě dál. Ale nějakým způsobem se mi tam povedlo prokličkovat, měl jsem rychlost a neměl jsem co ztratit, protože jsem viděl, že Cavendish v mírném stoupání nestíhá. Využil jsem šance, šel jsem do toho a povedlo se mi to dotáhnout do vítězného konce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy