Mezi euforií a rizikem smrti. Je to tenký led, vypráví elitní čeští cyklisté

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 4. 2020 17:35
Jet v týmu, který do Paříže veze magický žlutý dres. Strávit 200 kilometrů v úniku a vyhrát. Stát se doma světovým šampionem. Sport však přináší také stinné stránky a na kole občas i doslova tragické momenty. Současných i bývalých českých cyklistických profesionálů jsme se ptali na nejlepší a nejhorší zážitek v sedle.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France 2015.
Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France 2015. | Foto: Reuters

Zdeněk Štybar

34 let, přední jezdec stáje Deceuninck - Quick-Step, vítěz etap na Tour de France (2015) a Vueltě (2013), vítěz závodů Strade Bianche (2015), Omloop Het Nieuwsblad (2019) a E3 Binck Bank Classic (2019), trojnásobný mistr světa v cyklokrosu v elitní kategorii (2010, 2011, 2014).

Nejlepší zážitek: "Řekl bych dvě věci. Samozřejmě vítězství v etapě na Tour de France v roce 2015, ale také mistrovství světa v cyklokrosu 2010 v Táboře. Dokonce bych postavil výše ten Tábor, kdy jsem doma v úžasné atmosféře vybojoval první titul mezi dospělými."

"Vítězství na Tour bylo úžasné, ale v ten den jsem si to zase až tak užít nemohl. Tony Martin od nás měl žlutý dres, spadl, zlomil si klíční kost a musel odstoupit. Já jsem v ten den vyhrál etapu, takže to bylo docela zvláštní. Před startem etapy sportovní ředitel řekl, že pokud bude konec příliš těžký na Marka Cavendishe, můžeme to zkusit já nebo Michal Kwiatkowski."

"Ještě tři kilometry před cílem jsem byl na sté pozici, možná ještě dál. Ale nějakým způsobem se mi tam povedlo prokličkovat, měl jsem rychlost a neměl jsem co ztratit, protože jsem viděl, že Cavendish v mírném stoupání nestíhá. Využil jsem šance, šel jsem do toho a povedlo se mi to dotáhnout do vítězného konce."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy