Zrzek s licousy, který pobláznil Ostrovy cyklistikou. Sir Wiggo slaví čtyřicátiny

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 4. 2020 13:35
Sám o sobě tvrdí, že je obyčejný chlápek, který musí na záchod stejně jako všichni ostatní. V cyklistickém pelotonu však Bradley Wiggins vynikal. Staromódní vizáží, suchým humorem a výkony, zejména těmi ve svém perfektním roce 2012. V úterý 28. dubna slaví Sir Wiggo čtyřicátiny, připomeňte si s námi jeho kariéru.
Bradley Wiggins na Ytong Bohemia Tour 2002 v Česku.
Bradley Wiggins na Ytong Bohemia Tour 2002 v Česku. | Foto: ČTK

Rodák z Belgie

Bradley Wiggins se narodil 28. dubna 1980 v belgickém městě Gent anglické matce a australskému cyklistovi, který zrovna závodil v belgickém týmu. Gary Wiggins však rodinu záhy opustil a malý Bradley vyrůstal od dvou let v londýnské části Kilburn.

První sportovní vášeň fotbal vystřídala ve 12 letech cyklistika, do které se Wiggins zamiloval při sledování olympiády v Barceloně. Bicyklům naprosto propadl, jeho pokoj zdobily plakáty cyklistických hvězd, v televizi hltal nadvládu Miguela Induráina a studoval historii cyklistiky. Velký vliv měl na něj dědeček George.

Sám se nejprve prosadil jako dráhař a ve 20 letech získal v Sydney první olympijskou medaili, bronz z týmového závodu na dráze. Na silnici se v roce 2002 představil mimo jiné v českém závodě Ytong Bohemia Tour (na snímku) a v časovce zde obsadil třetí místo. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy