Jihoafričan ujel na trenažéru tisíc kilometrů. Vítěz Tour vzdal hold zdravotníkům

ČTK ČTK
17. 4. 2020 20:28
Jihoafrický silniční cyklista Willie Smit ujel téměř v kuse 1000 kilometrů ve virtuálním prostředí na specializovaném serveru zwift.com. V domácích podmínkách na trenažéru na to potřeboval s minimálními přestávkami 37 hodin a spálil během toho přes 17 tisíc kalorií. Chtěl tím přispět k rozvoji cyklistiky v JAR a pomoci tamní federaci získat prostředky.
Vítěz předloňské Tour de France Geraint Thomas.
Vítěz předloňské Tour de France Geraint Thomas. | Foto: Reuters

Smit velké části ze své jízdy zprostředkovával živě skrze kanál YouTube a závěrečná data pak zveřejnil na svém instagramovém účtu. Podle nich nastoupal během extrémního výkonu, který absolvoval bez spánku a jen s občasnými přestávkami na odpočinek, 8150 metrů a spálil 17.081 kalorií, než ve čtvrtek dosáhl svého cíle.

Sedmadvacetiletý závodník stáje Burgos-BH, který loni díky Vueltě okusil poprvé jeden ze závodů Grand Tours, dopředu tušil, že má před sebou nelehký úkol. "Bude to široko daleko jedna z nejnáročnějších věcí, kterou jsem kdy udělal. I s ohledem na to, když vezmete v potaz, že jsem dva tisíce metrů nad mořem a pojedu uvnitř na trenažéru. Budou to vyčerpávající dva dny na kole," uvedl před jízdou.

Smit vytrvalostním výkonem částečně napodobil Velšana Gerainta Thomase. Předloňský vítěz Tour de France si na každý den od středy do dneška naplánoval dvanáctihodinovku na cyklistickém trenažéru, aby tak vzdal hold britským zdravotníkům, jejichž směny obvykle trvají právě půl dne. Vytyčil si získat touto cestou příspěvky na boj s pandemií koronaviru ve výši alespoň 100.000 liber. Tuto metu zdolal již první den, dnes částka vyšplhala až do výše takřka 270.000 liber (přes 8,4 milionu korun).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy