Giro d'Italia mělo začínat v Budapešti už před dvěma lety, ale covidové restrikce posunuly maďarskou "Grande Partenzu" nakonec na rok 2022. Závod povede Maďarskem do neděle, načež se cyklisté přesunou do Itálie, kde začnou zostra výjezdem na Etnu.
Dnešní premiérová etapa vybočuje z tradice posledních let, neboť místo krátkého prologu jde o bezmála 200 kilometrů dlouhou zkoušku, která vyvrcholí stoupáním k hradu Visegrád. Finiš lze očekávat od 17 hodin.
Poslední kilometry kopírují řeku Dunaj a trať vede přes historické město Ostřihom (Esztergom, na druhém břehu slovenské Štúrovo), tedy doslova na dohled od Slovenska. V sobotu čeká peloton budapešťská časovka a v neděli poslední maďarský výšlap k Balatonu.
Cyklisté urazí za tři týdny celkem 3446 kilometrů a vystoupají 50,5 tisíce výškových metrů, než v neděli 29. května dorazí do Verony.
"Od prvního dne to bude velmi náročné Giro," tvrdí někdejší španělský jezdec Alberto Contador, vítěz růžového dresu z let 2008 a 2015. Triumf z roku 2011 mu byl odebrán kvůli dopingovému nálezu clenbuterolu, stejně tak ztratil vítězství na Tour de France 2010.
Contador jel Giro jen třikrát a pokaždé se dostal do cíle v nejrychlejším čase. Přesto hovoří o italském podniku Grand Tour s velkým respektem. "Na rozdíl od Tour nebo Vuelty musí jet lídři na Giru ze dne na den. A často je to tady více o nich než o celých týmech," vypichuje.
Vzhledem k ročnímu období bývá v Itálii také horší počasí než v létě ve Francii či na přelomu srpna a září ve Španělsku. "Často se musíte prát s těžkými povětrnostními podmínkami, což dělá z Gira někdy čirý boj o přežití," popisuje devětatřicetiletý Contador.
Po skončení kariéry v roce 2017 spolupracuje s televizí Eurosport jako expert. "Pořád tím žiju, pořád se cítím být součástí cyklistiky," vypráví a při otázce na hlavní favority Gira zmiňuje tři jména. Ekvádorec Richard Carapaz, Portugalec Joao Almeida a Nizozemec Mathieu van der Poel.
"Netroufám si říct pořadí této trojice, ale v mých očích mají o něco větší šanci na pódium než ostatní," popisuje Contador. "Jde o to, podržet si v kopcích stabilní výkonnost a nedělat chyby. Pokud zrovna na Giru uděláte chybu, rázem ztrácíte celé minuty," doplňuje.
Když ke třem zmíněným favoritům přidá Simona Yatese, Mikela Landu či Vincenza Nibaliho, vychází mu z toho atraktivní podívaná plná útoků.
Ohromná bitva důležitá pro celkové pořadí se dá očekávat především v úterý 24. května. Šestnáctá etapa dlouhá přes 202 kilometrů obsahuje dvě vražedná stoupání na Goletto di Cadino a Mortirolo. Contador se mimořádně těší také na dvacátou, předposlední etapu v Alpách.
"Nezapomínejme, že už čtvrtá etapa vede na Etnu. A Mortirolo, to vždy zcela definuje průběh závodu. Můžete mít špatné Giro, ale vyhrát ho díky etapě na Mortirolu. Nebo tam naopak prohrát do té doby skvěle rozjetý závod," hovoří o nekončícím stoupání.
"Etapa číslo dvacet je poslední šancí, jak závod zlomit. Nikdo tam nebude moct nijak odpočívat," podotýká sedminásobný vítěz závodů Grand Tour. Předposlední zkouška končí stoupáním na Marmoladu, s úseky ve sklonu patnácti či dokonce osmnácti procent.
"Očekávám v těžkých etapách mnoho zápletek a překvapení," láká jezdec přezdívaný "El Pistolero" ke sledování italského závodu.
Jediným českým zástupcem na startu bude jednatřicetiletý Jan Hirt. Cyklista belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert zahájil sezonu výhrou na etapovém závodě Kolem Ománu, potom ale onemocněl a na Giro se nakonec připravoval tréninky v Kolumbii.
Hirtův tým sice pojede na lídra Domenica Pozzoviva, ale Čech by mohl dostat šanci v některých etapách. Vždyť v jedné z nich zde v roce 2019 finišoval druhý za domácím Giuliem Cicconem. Letos závodí rodák z Třebíče už na pátém Giru v kariéře.