Curlingovou ligu vozíčkářů ozdobila účast Slováků, kteří dominovali

Jan Pěruška
18. 10. 2016 11:09
Úvodními třemi koly odstartovala v Praze na Roztylech Eurovia liga curlingu vozíčkářů. Už tradičním favoritem byla reprezentace Slovenska – pátý tým z paralympiády v Soči potvrdil očekávání a v turnaji sedmi družstev ze čtyř evropských zemí dominoval.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavla Vrbová

Praha – Představte si, že sedíte na vozíčku, který je na ledě. Pak vezmete curlingový kámen a za jištění kolegy ho hodíte co nejblíže středu. Poněkud kluzká představa? Pro účastníky sedmého ročníku Eurovia ligy vozíčkářů v curlingu běžná praxe při jejich oblíbené sportovní činnosti. Ta se od olympijského curlingu liší v zásadní věci – chybí zde metení kamenů.

„Při metení kamene se jeho dráha prodlouží až o tři a půl metru. No a s tím vozíčkáři počítat nemohou, protože nezametají a kámen hází z místa. Začínali odhazovat normálně z ruky, ale dnes na to mají tyče, takzvané extendery, díky nimž jsou pokusy daleko přesnější, vysvětluje největší rozdíl hry vozíčkářů hlavní rozhodčí Petr Slavík, který curling vozíčkářů soudcuje už od samého počátku.  

Mezi světovou elitu v této disciplíně patří slovenští curleři. Svou strmou cestu vzhůru korunovali na předloňské paralympiádě v Rusku – v Soči jim o jednu příčku utekl postup do čtyřčlenného play-off a skončili při premiéře na hrách pátí. V téměř totožné sestavě hrají už několik let a představili se v ní i v Praze.

Tým Slovenska v turnaji sedmi družstev ze čtyř evropských zemí jasně dominoval.
Tým Slovenska v turnaji sedmi družstev ze čtyř evropských zemí jasně dominoval. | Foto: Pavla Vrbová

„Na Slovensku děláme výběr z celé země a pravidelně pořádáme srazy v Bratislavě, kde máme tréninkovou halu. Protože je většina hráčů pracujících, hrajeme a trénujeme o víkendech, vysvětluje slovenský reprezentační trenér František Pitoňák.

„Oproti Čechům nemáme tak širokou členskou základnu, takže nelze sestavit tolik týmů jako zde. I proto na Roztyly rádi jezdíme a hrajeme společnou ligu, pochvaluje si turnaj trenér, jenž své svěřence při hře sleduje z nadhledu v prostorách přilehlé restaurace.

Krátce předtím tedy viděl, jak Slováci porazili v repríze loňského ligového finále Velké Meziříčí 7:4. Po osmi odehraných zápasech Eurovia ligy má výběr Slovenska na kontě šest výher, jednu remízu a pouze jedinou porážku a je v čele tabulky.

Celek Velkého Meziříčí se v loňském roce probojoval až do finále ligy vozíčkářů, kde podlehl Slovensku.
Celek Velkého Meziříčí se v loňském roce probojoval až do finále ligy vozíčkářů, kde podlehl Slovensku. | Foto: Pavla Vrbová

„Kvalita zápasů se Slováky je opravdu vysoká. Hrát proti nim je pro nás výzva, a že to letos nevyšlo, nevadí. Minulý rok jsme s nimi byli ve finále, je otázkou, zda se do něj dostaneme i letos, záleží také na štěstí, potvrzuje hráč Velkého Meziříčí Bohumír Dvořák. „Dříve vyhrávali Slováci prakticky všechno, ale letošní remíza a porážka je důkazem, že se liga vyrovnává, myslí si hlavní rozhodčí Petr Slavík.

„Začínali jsme jen jako česká soutěž, ale postupně jsme přibrali i zahraniční účastníky. Jsme rádi, že spolupráce funguje a týmy ze Slovenska, Polska, Německa nebo Itálie stále jezdí. Je to i otázka finančních prostředků, protože si veškeré náklady na účast hradí sami, ředitelka Pavla Vrbová je tedy spokojena s fungováním ligy.

Z českých týmů si v úvodních třech kolech ligy vedl nejlépe výběr z Nového Města na Moravě, který byl čtvrtý. Až za ním se umístilo "Áčko" pořádajícího Jedličkova ústavu a loni druhý tým Velkého Meziříčí. Do lednové dvoukolové dohrávky ligy půjde z poslední pozice „B“ družstvo z Jedličkova ústavu. 

Ačkoliv mají Češi oproti Slovákům daleko více hráčů a složí několik týmů, halu mají na curling jen jednu – tu na Roztylech. „Protože nemáme jinou možnost tréninku, jezdíme do Prahy na Roztyly jednou měsíčně a trénujeme tady. V týmu je nás několik, vždy se sebereme a jedeme spolu, potvrzuje Bohumír Dvořák z Velkého Meziříčí.

Z českých týmů si v úvodních třech kolech ligy vedl nejlépe výběr z Nového Města na Moravě, který byl čtvrtý. Za ním skončil celek pořádajícího Jedličkova ústavu "A".
Z českých týmů si v úvodních třech kolech ligy vedl nejlépe výběr z Nového Města na Moravě, který byl čtvrtý. Za ním skončil celek pořádajícího Jedličkova ústavu "A". | Foto: Pavla Vrbová

Možná i proto je rozvíjející se český curling vozíčkářů zatím v pomyslné "druhé světové lize" a opět mu letos unikla kvalifikace na elitní mistrovství světa, odkud by se mohli Češi kvalifikovat na paralympiádu. Nezbývá než se snažit dal. 

"Curling má tu výhodu, ze je sportem pro všechny věkové skupiny, takže se současní reprezentanti mohou konstantně zlepšovat a usilovat o postup i na přespříští paralympiádu, když to dosud nevyšlo. K úspěchu je potřeba často objíždět zahraniční turnaje, abychom měli porovnání s elitou venku," potvrzuje Pavla Vrbová, že naděje současných reprezentantů na paralympijský vrchol nejsou ztraceny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy