Ragbisté na ME sestoupili. Výsledek je vzhledem k předváděné hře zklamáním, říká hrající trenér

Jakub Bartoš
12. 10. 2016 17:24
Na mistrovství Evropy do Švýcarska odjížděli čeští ragbisté na vozíku s ambicemi udržet se ve skupině B. To se ale nakonec nepovedlo a po jediném vyhraném utkání skončili navzdory dobré předvedené hře na předposledním místě. Češi na turnaj přivezli nezkušené družstvo, které nepropadlo herně, ale výsledkově. Příští rok proto budou hrát na šampionát kategorie C.
Český tým pózuje před mistrovstvím Evropy ve Švýcarsku.
Český tým pózuje před mistrovstvím Evropy ve Švýcarsku. | Foto: Tereza Hábová

Nottwil – Poslední přípravný turnaj vyšel na jedničku, a proto národní tým ragbistů na vozíku odjížděl na mistrovství Evropy skupiny B do Švýcarska s velkou psychickou vzpruhou. Turnaj se ale nevydařil a čtyři prohry z pěti zápasů poslaly český tým do skupiny C. Herně se ale reprezentace nemá za co stydět. Podle hrajícího trenéra Davida Lukeše podali hendikepovaní ragbisté na turnaji maximální výkon.

Svědčí o tom hned první zápas turnaje. Češi se v něm střetli s Finskem, které v loňském roce sestoupilo do skupiny B. "Utkání se nám povedlo a měli jsme i trochu štěstí. Nakonec jsme ale prohráli o jediný bod. Po tomhle zápase jsem dokonce přemýšlel nad tím, že bychom mohli bojovat o medaile,“ tvrdí Lukeš.

Poláci byli těžkým soupeřem

Ještě tentýž den však reprezentaci čekal další těžký zápas s Polskem, které nakonec celý turnaj ovládlo. Češi nezopakovali vítězství z přípravy a prohráli o devět bodů. "Polsko nastoupilo v silnější sestavě a průběh utkání byl celkem jednoznačný. Musím uznat, že předvedli skvělé výkony a zaslouženě vyhráli celé mistrovství,“ konstatoval David Lukeš. O dominanci Polska svědčí i fakt, že v průběhu turnaje ani na minutu neprohrávalo.

Reprezentace nakonec podlehla i Rusku a čekal ji zápas o záchranu ve skupině B s Itálií. Po nervózním začátku reprezentanti nedokázali uspět ani v něm. Tečku za turnajem udělala výhra nad Ruskem, která českému národnímu týmu přidělila celkové sedmé místo. "Výsledek je pro nás zklamáním vzhledem k tomu, jaké výkony jsme podávali. Nikdy jsme neprohrávali velkým rozdílem a hráči odvedli skvělý výkon. Myslím, že v dané situaci jsme udělali maximum,“ sdělil hrající trenér, který ocenil i organizaci a průběh turnaje.

dva sehrané celky - Belgie a Česká republika
dva sehrané celky - Belgie a Česká republika | Foto: Tereza Hábová

Velkou roli hrály zkušenosti

Výsledky podle něj ovlivnilo hned několik faktorů. "Svou roli hrála únava, ale i nedostatek zkušeností na dané úrovni. Hrát skupinu C tak bude šance pro začínající hráče, které tam určitě vezmeme. Brát je na turnaj ve Švýcarsku by nemělo smysl. Z finančních důvodů jsme navíc museli brát omezený počet hráčů,“ uvedl Lukeš. Rozpočet na podobný turnaj se pohybuje okolo půl milionu korun.

Na předchozí akce jezdil národní tým díky podpoře sponzorů. Letos se jeho členové rozhodli zažádat o dotaci od ministerstva zdravotnictví. "Měli jsme stále nějaké přísliby, ale nakonec jsme dotaci nedostali. Týden před turnajem už bylo vzhledem k organizátorům i ostatním týmům nevhodné zrušit naši účast, a tak jsme nakonec jeli bez podpory ministerstva. Údajně nebyl čas to projednat,“ vysvětlil Lukeš. Česko je tak nejspíš jedinou zemí, která na akci jela bez finanční podpory státu.

Cílem národního týmu pro následující měsíce tak bude rozšíření členské základny, která se může předvést na mistrovství Evropy skupiny C. Termín ani složení prozatím nejsou známé. Objevit se na něm mohou týmy Ruska, Řecka, Maďarska, Ukrajiny nebo Norska. Ne každá země se ale turnaje chce zúčastnit. Povinností českého týmu je klidný návrat do skupiny B a do budoucna i boj o elitní skupinu A. 

Výsledky Mistrovství Evropy:

5. 10. Švýcarsko x Itálie 45:41
6. 10. Polsko x Rusko 56:38, Belgie x Rakousko 46:47, Finsko x Česko 52:51, Švýcarsko x Rakousko 51:39, Polsko x Česko 51:42
7.10. Belgie x Itálie 40:46, Česko x Rusko 45:47, Finsko x Polsko 37:44
Rakousko x Itálie 45:43, Švýcarsko x Belgie 47:47, Finsko x Rusko 58:54
8.10. Česko x Itálie 46:49, Rusko x Belgie 40:59, Finsko x Švýcarsko 46:45, Polsko x Rakousko 44:35
9.10. Česko x Rusko 53:47, Itálie x Belgie 46:50, Švýcarsko x Rakousko 48:47, Finsko x Polsko 43:48

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy