curling

Čeští curleři prohráli v olympijské kvalifikaci s Dány a do Pekingu nepojedou

Čeští hráči curlingu se na olympijské hry do Pekingu neprobojovali. V kvalifikaci v nizozemském Leeuwardenu tým skipa Lukáše Klímy neuspěl ani ve druhém utkání o postup a nadějně rozehraný duel s Dánskem prohrál 5:8.

Z kvalifikace v Leeuwardenu nepostoupily ni ženy, které ztratily naději už po základní části. Česko přesto bude mít poprvé na olympiádě v curlingu zastoupení. Do Pekingu se už v květnu kvalifikovali manželé Tomáš a Zuzana Paulovi v soutěži smíšených dvojic.

Čeští curleři si proti Itálii postup na OH nezajistili

Českým reprezentantům v curlingu nevyšel na kvalifikačním turnaji v Leeuwardenu první pokus o postup na olympijské hry v Pekingu. V úvodním duelu play off dnes tým vedený Lukášem Klímou podlehl Itálii těsně 5:6. Druhou šanci bude mít v sobotu od 15:00 proti Dánsku.

Čeští curleři postoupili ze základní skupiny ze třetího místa poté, co v posledním duelu porazili právě Dány 7:5. Nyní se proti Seveřanům pokusí boj o místo v Pekingu dotáhnout do úspěšného konce.

Se stejným soupeřem hráli o olympijský start i v roce 2017, se skipem Jiřím Snítilem tehdy Češi v Plzni v dodatečné kvalifikaci prohráli 2:4 a do Pchjongčchangu nepostoupili.

Manželé Paulovi vybojovali jako první čeští curleři účast na olympijských hrách

Tomáš a Zuzana Paulovi si jako první čeští curleři v historii zajistili start na zimních olympijských hrách. Manželé na mistrovství světa smíšených dvojic v Aberdeenu porazili v dnešním rozhodujícím souboji o postup do Pekingu 8:6 tým USA a jsou jedním z osmi jistých účastníků turnaje pod pěti kruhy.

Paulovi obsadili na MS ve Skotsku v základní skupině s bilancí pěti výher a čtyř proher čtvrté místo. O jednu pozici jim unikl postup do play off a zároveň přímá kvalifikace na ZOH. O tu se dnes střetli s americkým párem Joe Polo, Tabitha Petersonová a začátek duelu jim mimořádně vyšel. Češi po dvou endech vedli už 5:0, Američané ale následně snížili na 4:5 a v předposledním endu vyrovnali na 6:6. V osmém endu nicméně česká dvojice získala dva body a zajistila si postup do Pekingu.

Brno otevřelo curlingovou halu, přístupná je hráčům i veřejnosti

Brno má první halu na curling. Vznikla v areálu Nové Zbrojovky v Lazaretní ulici, kde jsou v jednom z objektů zatím k dispozici dvě dráhy. Klubu Curling Brno je zapůjčilo město, řekl ČTK radní Brna zodpovědný za sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). V listopadu by měla přibýt ještě třetí curlingová dráha. Předseda klubu Lukáš Merta ČTK řekl, že hráči teď už nemusejí jezdit trénovat do Prahy nebo Bratislavy, plochu navíc může využít i veřejnost. Merta od toho očekává rozšíření členské základny.

Slavnostního otevření se zúčastnili jak politici, tak zástupci klubu i několikanásobný mistr České republiky v curlingu Jiří Snítil. Dráha je dlouhá 45 metrů a široká 4,5 metru. Brno podle Suchého dráhy zakoupilo s dalšími ledovými plochami například pro hokej nebo bruslení loni pro olympijský park za 25 milionů korun.

Bruslařská plocha našla zázemí v lokalitě za Lužánkami, curlerské plochy jsou nyní v Nové Zbrojovce. Město je zapůjčilo klubu Curling Brno, který má dohodu s CPI o umístění drah v areálu. Investiční skupina CPI Property Group chce téměř nevyužitému areálu vrátit život vybudováním čtvrti s bydlením, službami i odpočinkovými příležitostmi.

Podle Suchého byl curling v olympijském parku nejvíce oblíbeným sportem a vyzkoušelo si ho asi 8000 lidí. Nyní mají možnost přijít kdykoliv podle dohody. "Přes týden jsme v hale od 15:00 do 22:00 a o víkendu od 10:00 do 22:00. Doporučujeme lidem udělat si rezervaci, aby při jejich příchodu byli připravení instruktoři," uvedl Merta.

Rezervaci lze udělat na webu. Za hodinu a půl zaplatí skupina až osmi lidí 1999 korun i s vybavením jako návleky na obuv, kameny a koště včetně lektora, za 2,5 hodiny zaplatí skupina až osmi lidí 2999 korun. "Je potřeba přijít jen v čisté sportovní obuvi a v teplém oblečení," poznamenal Merta.

Za curlingovou halu je rád. "Velmi si vážíme, že se konečně po 20 letech snah podařilo dostat do Brna curlingovou plochu. Znamená to, že nemusíme jezdit na tréninky do Prahy a Bratislavy a můžeme budovat základnu v Brně," řekl Merta. Klub má zhruba 160 členů, aktivních hráčů v soutěžích je kolem 60. "Doufáme, že se nám podaří členskou základnu rozšířit," dodal Merta.

Pokračovat